2023.05.03. 16:37
Sopron ad otthont a 3 napos Magyar Űrkutatási Fórumnak, a szakma legnagyobb hazai seregszemléjének
A háromnapos rendezvényen mintegy hetvenen vesznek részt és hatvan előadás hangzik el. A konferencia fókuszában azok az új programok állnak, amiket a magyar kormány által 2021-ben elfogadott nemzeti űrstratégia alapjaira építve elindított az ország. Ezek közül a legfontosabb a HUNOR Magyar Űrhajós Program.
A Magyar Űrkutatási Fórumot Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos nyitotta meg Sopronban.
Fotó: Máthé Daniella
A Magyar Asztronautikai Társaság és a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet közös kezdeményezésére május 3-5. között Sopronban rendezik meg a Magyar Űrkutatási Fórumot. A kétévente megrendezett konferencia a magyar űrkutatás egyik legjelentősebb rendezvénye, több évtizedes múltra tekint vissza. Lehetőséget biztosít az űrfizika, napfizika, geofizika, légkörfizika, űrgeodézia, planetológia és az űrkutatáshoz kapcsolódó más tudományterületeken, műszaki fejlesztésekben elért hazai eredmények bemutatására és megvitatására.
- Sopron nem először ad otthont a fórumnak. A háromnapos rendezvényen mintegy hetvenen vesznek részt és hatvan előadás hangzik el, igen sokszínű a paletta. A kutatók a különböző szekciókban megbeszélik az űrtechnológia, az űridőjárás kutatása és előrejelzése, valamint az űrtávközlés terén elért eredményeket - mondta Wesztergom Viktor, a házigazda Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet igazgatója.
- A mostani konferencia fókuszában azok az új programok állnak, amiket a magyar kormány által 2021-ben elfogadott nemzeti űrstratégia alapjaira építve elindított az ország. Ezek közül a legfontosabb a HUNOR Magyar Űrhajós Program, melynek célja egy magyar kutatóűrhajós feljuttatása a Nemzetközi Űrállomásra, ahol csaknem egy hónapon át döntően magyar fejlesztésű tudományos kísérleteket fog végrehajtani. A tervezett indítási dátum 2025. Ebben az Európai Űrügynökséggel, a NASA-val és az Axiom Space-el közösen veszünk részt - avatott be a részletekbe Ferencz Orsolya miniszteri biztos, aki elmondása szerint kicsit hazajön Sopronba, hiszen egy ideig az itteni kutatóintézetnél volt állományban, a kollégákkal személyes a kapcsolata.
A konferencia további érdekessége, hogy a korábbiakhoz képest szélesedett a szakmai vertikum. Pénteken például az űrorvoslás, az űrélettan és a gyógyszerfejlesztés témakörében egy külön szekció mutatkozik be a Semmelweis Egyetemről Merkely Béla rektor vezetésével.
- Itt a résztvevők átbeszélik az űr emberi pszichére gyakorolt hatását, a fizikális tréning szerepét a felkészítésben, valamint az űrfarmakológia fogalmát, aktuális kérdéseit. A hosszútávú űrben tartózkodásnak ugyanis egészségügyi következményei vannak, amiket gyógyszerekkel lehet kezelni kell, de tudnunk kell, hogy ezek a gyógyszerek hogyan viselkednek a sugárzással terhelt környezetben. Téma lesz az űrtelemedicina, vagyis az űrhajósok folyamatos egészségügyi monitorozás az űrküldetésben - tette hozzá Ferencz Orsolya. A miniszteri biztos arról is beszélt, hogy a magyar űrhajósjelöltek száma a 247 jelentkezőből négyre szűkült. Velük indult el a kiképzés, aminek a végén derül ki, hogy közülük ki lesz az az egy, aki feljut a Nemzetközi Űrállomásra.
A konferencián olyan neves szakemberek vesznek részt, mint Bokor József, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat alelnöke, Arnócz István, a Magyar Asztronautikai Társaság főtitkára, valamint Oberfrank Ferenc kutatóorvos, egyetemi docens. A fiatal kutatók számára azért fontos ez a rendezvény, mert bemutathatják saját eredményeiket és megismerkedhetnek a hazai űrkutatással foglalkozó magyar szakmai közösséggel.