Hagyományok

2024.08.11. 09:28

A Kemencenapon sorra sültek az illatos kenyérlángosok Kisbodakon – Fotók

Hagyománya van annak, hogy nyár közepén belobbantják az újjáépített boglyakemencéket Kisbodakon. Nem volt ez másként most sem: sorra sültek az illatos kenyérlángosok, melyek nem csak a helyieket vonzzák a programra.

Mészely Réka

Önkéntes csapat dolgozik azért, hogy minél többen megkóstolhassák a kenyérlángost a boglyakemencéknél

Fotó: Kerekes István

Korán keltek szombaton a kisbodakiak: fel kellett melegíteni a boglyakemencéket, hogy már délelőtt sorra süthessék a kenyérlángosokat. 

Kisbodakon immár negyed százada ünnepeljük e jeles napon településünket. Neveztük hagyományosan falunapnak, kisbodaki vigasságoknak, 2016-tól pedig kemencenapnak. S hogy miért így hívjuk? Nos, a helyszín, ahol vagyunk, önmagáért beszél

 – kezdte beszédét Timár Gábor kisbodaki polgármester.

Mint elmondta, Szigetköz szinte minden falujában voltak egykor közös kemencék, ahol a szegényebb sorsú családok megsüthették az egy hétre való kenyeret. A modernizáció nyomán aztán egyre kevesebben és ritkábban használták, míg a kisbodaki külső kemencéket az 1954-es árvíz végleg megsemmisítette. 2015-ben az új önkormányzat első intézkedéseinek egyike volt a kemencék újraépítése. A régiek visszaemlékezése, korabeli fényképek és a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumtól kikért tervlapok alapján fogtak hozzá a munkálatoknak. Mesterek és segítők önkéntes munkájával, vállalkozások és a Kisbodakért Alapítvány anyagi támogatásával építették fel itt a három kemencét. 

Napjainkban ez a kemencesor kuriózum, hisz ez az egyetlen hagyományos építésű a környéken. Éppen ezért, mégpedig a Hungarikum törvény alapján a kisbodaki boglyakemencék a Szigetköz Tájegységi Értéktárban kapnak védelmet. 

– Büszkék lehetünk arra is, hogy immár tájegységi értéket képviselnek a kisbodaki belső tavak, a kisbodaki Aprószentek-járás és legényavatás élő hagyománya, továbbá – Halászival közösen – a Balázsjárás. Ezekről és további értékeinkről jelenleg filmet forgatunk, amit ünnepélyes premieren a közeljövőben tervezünk bemutatni – emelte ki a faluvezető, aki hangsúlyozta azt is, hogy Kisbodak ma az egyik legélhetőbb és legszebb szigetközi település! 

– Igyekszünk is gondosan rendben tartani, folyamatosan szépíteni. Apró lépésekkel, de folyamatosan haladunk az eltervezett úton - az utcák portalanításától kezdve, a középületeink felújításán át a közterek virágosításáig. Idén megépült a parkban a sétány, több ezer évelő növény kiültetésével, pihenőpadokkal. Az artézi kútból újra folyik a jéghideg víz, a környezete is megszépült. A kemencetér tájba illő burkolatot kapott. Megmentettük, felújítottuk a réges-régi utcai padokat. A játszótérre – a gyerkőcök nagy-nagy örömére – új játszóvár került. Napelemes térvilágítást kapott a falu több pontja. Újjáépítettük a Szent Kristóf pihenőt. Programjainkat, különböző eseményeinket a nagyobb települések is megirigyelhetik! Felsorolni is nehéz, mi minden valósult meg, és még messze nincs vége az évnek! – sorolta még a polgármester, aki szerint e sikerhez kellett az intenzív pályázati munka, a kitartó szorgalom és sok-sok közösségi összefogás, támogatás. 

Óriási öröm azt látni, hogy önkéntesek sokasága tesz a faluért: ha kell, locsolja, gyomlálja, kaszálja, takarítja, díszíti a falu köztereit! Mások adományokkal támogatják, faluszépítő munkánkat, közösségi programjainkat. Vállalkozóinkra is kivétel nélkül támaszkodhatunk, ha szükséges. A jótékonysági vásárok, rendezvények bevétele is közösségi célokat szolgál. A Kemencenap apropóján is mintegy negyven aktivista dolgozott azért, hogy a legjobban sikerüljön a nap! Meggyőződésem, hogy ebben az összefogásban és összetartásban van Kisbodak legnagyobb ereje!

 – tette még hozzá.

A Kemencenapon a délelőtt a hagyományok jegyében telt, fellépett a Hagyományőrző Egyesület Galgóczy Attila és felesége, Csilla vezetésével. Káldi Károly fazekasmester a korongozás rejtelmeibe avatta be az érdeklődőket, Dán Sándor lovaskocsijával sétakocsikázni lehetett, Nagy Zoltán pékmesterrel teknőben dagaszthatták a gyermekek, majd ki is süthették a saját készítésű kiflit, zsemlét. A kicsik fajátékokkal játszhattak.

Idén hatodszor díjazták a Tiszta udvar, rendes ház táblácskával bizottság által legszebbnek ítélt portákat: elismerést vehetett át Varga Dávid és Erika, Varga János és felesége, Hedike, továbbá Vaskovits József és neje, Juci néni. 2022-től elismerésben részesül és a Kisbodak virágos portája táblát kapja az a család, amelynek kertjében és háza előtt sokféle gyönyörű virág pompázik. Idén Ábrahám József és Dobos Tímea munkáját díjazták. 

 Délután a közösségi házban egy kis mozizásra, retrózásra invitáltak, az esti időszakban pedig a vidámságé volt a főszerep. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában