2024.06.15. 11:13
Véradók Világnapja után - Önkéntes életmentésre nyáron még nagyobb szükség van
Június 14-e a Véradók Világnapja. A Magyar Vöröskereszt és az Országos Vérellátó Szolgálat ezen a napon köszöntötte a véradókat, akik önzetlen adományukkal segítik beteg embertársaik felépülését.
Tavaly 30 ezer alkalommal segítettek az önkéntes véradók. Túlteljesítettük a vármegyében a kitűzött célt.
Fotó: Rákóczy Ádám
- A két szervezet partnerségben végzett munkája biztosítja, hogy egész évben stabil vérkészlet álljon rendelkezésre hazánkban, amelyhez nélkülözhetetlen a véradók önzetlen adománya.
A jeles nap alkalmából a Magyar Vöröskereszt a 2020-ban indított hagyománya keretében minden évben egy vérjuhar facsemetét ültet valamelyik városban, idén Veszprémben - mondta el Kun Szilvia a Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének igazgatója.
- A Magyar Vöröskeresztnek 1939 óta alapfeladata az önkéntes véradók toborzása, de nem csak hazánkban, hanem a világ minden pontján. Az önkéntes donorok véradása fontos, hisz a véradók önzetlen segítsége révén tudja az Országos Vérellátó Szolgálat a vérkészítményeket előállítani és eljuttatni az egészségügyi intézményekbe, a rászoruló betegekhez - hangsúlyozta Kun Szilvia.
A nyár mindig nehéz időszak a vérellátásban, ugyanis csökken az önkéntesek száma, viszont több vérre van szükség. -A stabil vérkészlet fenntartásához napi 1600-1800 véradó jelentkezésére van szükség az országban.
Győr-Moson-Sopron mindig is élen járt ezen a területen, viszont idén májusban meglepően nagyobb volt a visszaesés, mint korábban. Győrben, Mosonmagyaróváron, Csornán és Kapuváron is kevesebben adtak vért, viszont a legnagyobb csökkenés Sopronban tapasztalható, ott 20 százalékkal kevesebb volt az önkéntes segítő - ismertette az igazgató.
Szilvia hangsúlyozta, hogy rengetegen dolgoznak a toborzáson, hogy minden nap meglegyen a térségben a kellő véradószám, ami olykor egy-egy helyszínen napi 30-40, de van, hogy 100 fő. Az éves véradó tervet tavaly át is léptük, több mint 30 ezerszer nyújtották karjukat a segítők.
Kiemelte, hogy milyen fontos a fiatalok megnyerése a véradás közösségi és társadalmi ügyének. -Nagy szerepük van ebben a vármegyében a védőnőknek, ugyanis az iskolákban rengeteg diákot tudnak megszólítani, akik aztán rendszeres véradóink lesznek - fűzte hozzá Kun Szilvia.
Bindes Gábor hegykői véradó az egyik legékesebb példája az önkéntes véradásnak, tegnap a világnapon 102. alkalommal nyújtotta karját, tavaly pedig elismerésben is részesült százszoros véradóként.
- A katonaságnál kezdtem, másfél év alatt hatszor adtam vért. Ugyan járt érte akkor még szabadnap, de mások segítése motivált, így még most 62 évesen is évente többször megyek vért adni. Egy évben a legtöbbször ötször adok, Hegykőn és a környékbeli településekre járok, ha van szervezett véradás. Vérnyomáson néha kicsit magas, hét éve a cukorbetegségemet is gyógyszerrel kezeljük, de ez sem akadályoz abban, hogy segítsek másokon - fejtette ki Bindes Gábor, aki olyan szerencsés, hogy még sosem volt szüksége vérre.
Évek óta idősebb fiával jár a véradásokra, sajnos kisebbik gyermeke és felesége irtózik a tűtől, így a két Gábor képviseli a családot.