2023.10.02. 20:58
Az ország távolabbi pontjain is egyre népszerűbb a Széchenyi István Egyetem
Rekordszámú elsőéves nyert felvételt idén nyáron a Széchenyi István Egyetemre, ahogy egyre több azon hallgatók száma is, akik Magyarország távolabbi pontjairól érkeznek az intézménybe. A jelentős növekedéshez a minőségi képzések, az egyetem magas színvonalú szolgáltatásai és a város népszerűsége is hozzájárul.
Daróczi Rebeka szívesen sportol az egyetem festői környezetében. Fotó: Adorján András - SZE
A győri Széchenyi István Egyetem küldetésének tekinti, hogy minél értékesebb diplomát adjon hallgatóinak, és az aktuális kihívásokra válaszolni tudó, naprakész tudással rendelkező szakembereket biztosítson az országnak. Az intézmény kilenc karán, tizenegy tudományterületen több mint kétszáz képzést kínál a magyar és a nemzetközi hallgatók számára. Az egyetem egyre növekvő népszerűségét mutatja, hogy 2023 szeptemberében mintegy ötezer elsőéves kezdte meg itt tanulmányait, ami jelentős növekedés az egy évvel korábbi 3500 gólyához képest. A Széchenyire nemcsak a szomszédos vármegyékből jelentkeznek, de egyre többen jönnek az ország távolabbi pontjairól is.
Daróczi Rebeka Bács-Kiskun vármegyéből érkezett Győrbe. A nemzetközi tanulmányok alapszakon ötödik félévét megkezdő hallgatót az egyetem környezete és a képzések sokszínű választéka vonzotta az intézménybe. A Kecskemétről származó egyetemista magabiztosan döntött Győr és a Széchenyi mellett, mert szerinte az intézmény olyan előnyökkel rendelkezik, amelyek miatt megéri a nagyobb távolság.
„Úgy vélem, az egyetemisták számára Győr rendkívül vonzó város, hiszen szépsége, fejlettsége mellett az egyetem is rengeteg kiváló lehetőséget nyújt, színvonalas infrastruktúrával rendelkezik” – mondta. Hozzátette, hogy a campus könnyű megközelíthetősége, központi – és egyben festői – fekvése is pozitívumként említhető.
Rebeka számára nem volt kérdés, hogy az Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karon induló nemzetközi tanulmányok alapképzést válassza, mert a nemzetközi szintű diplomáciai, kulturális és politikai tájékozottság mellett a nyelvek tanulására biztosított lehetőség is felkeltette érdeklődését.
A harmadéves hallgató számos élménnyel gazdagodott eddigi Győrben töltött ideje alatt. Az idén áprilisban megrendezett Országos Tudományos Diákköri Konferencián önkénteskedett, emellett részt vett az egyetem által szervezett hollandiai RUN-EU programon. Közösségi munkája során az egyetemen eddig megszerzett tudást gyakorlatban is alkalmazni tudta. Rebeka elárulta, hogy további tanulmányait külföldön szeretné folytatni, amihez a nemzetközi tanulmányok szakon elsajátított ismeretek adják meg az alapot.
Ahogy sok más kelet-magyarországi vármegyéből, úgy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéből is egyre több hallgató jelentkezik a győri egyetemre. Bakó Bernadett is erről a vidékről, egész pontosan Ibrányból érkezett. Az elsőéves építészmérnök hallgató osztatlan képzésen tanul, és számára sem volt kérdés, hogy a Széchenyi-egyetem mellett dönt. Mindenképpen egy nyugat-magyarországi intézményt szeretett volna választani, és Győrben, valamint az intézményben kínálkozó lehetőségek nagy szerepet játszottak elhatározásában.
„Nagyon megszerettem Győrt és az egyetemet, amelyet pezsgő hallgatói élet jellemez. Itt rendkívül színes programok várnak minket, és aktív közösségi élet részesei lehetünk” – emelte ki a hallgató.
Bernadett egyáltalán nem bánta meg, hogy a Széchenyin kezdte meg tanulmányait; a pozitív légkör, az emberek segítőkészsége és a szakon található családias légkör mind hozzájárult a zökkenőmentes beilleszkedéséhez. Az építészmérnök hallgató szabadidejében sem tétlenkedik, hiszen rengeteg időt tölt barátaival, és hallgatótársainak is szívesen segít a tanulásban mentorként. Jelenleg tíz mentoráltja van, akiknek felkészülését koordinálja. A szabolcsi hallgató annyira megszerette a várost, hogy a képzés elvégzése után is Győrben maradna, itt kamatoztatva megszerzett tudását.
A gazdálkodási és menedzsment szakos Fodor Rebekát a családi kötelékek, és a korszerű képzéseket kínáló, dinamikusan fejlődő Széchenyi-egyetem vonzotta Győrbe. A 19 éves elsős hallgató Pécsről, Baranya vármegyéből érkezett, és hamar megszerette az intézményt.
„Kezdetben tartottam egy kicsit az új kalandtól, mivel nem ismertem senkit, de szerencsére hamar beilleszkedtem. Élvezem az órákat, és nagyon tetszik a város is” – árulta el a hallgató, akinek édesanyja hatása is közrejátszott az intézményválasztásnál, hiszen Győrből származik, és sokat mesélt a városról, az egyetemről.
Rebeka számára az eddigi legmeghatározóbb élmény a Gólyahét volt, ahol sok hallgatótársával megismerkedhetett, és remek hangulatban készülhetett az egyetemi évekre. A pécsi hallgató emellett felvételt nyert az intézmény hallgatói önkormányzatába, ahol kamatoztathatja szervezőkészségét, hozzájárulva az egyetemi élet még színesebbé tételéhez. A diplomaszerzést követően is tervezne Győrben. „Ez egy nagyon gyorsan fejlődő országrész, itt minden adott a jövő felépítéséhez, megformálásához” – mondta.
A három hallgatóhoz hasonlóan egyre több egyetemista választja Győrt felsőoktatási tanulmányai színhelyéül Magyarország keleti, és déli vármegyéiből egyaránt. Kelet-Magyarországról – a Pest megyéhez tartozó településeket nem számítva – csaknem ezer, Dél-Dunántúlról mintegy 500 hallgató tanul a Széchenyi István Egyetemen jelenleg.