Mozgásklinika

2023.05.02. 18:05

Az első vidéki gyógytorna- és manuálterápiás központ nyílt meg Győrben

Első vidéki helyszínként, Győrben nyílt Mozgásklinika áprilisban. A manuálterápiás és gyógytornaközpont hagyományos és innovatív, saját fejlesztésű technológiákat ötvözve gyógyítja a pácienseket, szoros együttműködésben a térségben működő egyéb egészségügyi szolgáltatókkal.

Pozsgai Kitti

A klinika mozgásterápiás módszere több lépésben – fájdalomcsillapítás, mobilizálás, stabilizálás, általános izomerősítés – igyekszik enyhíteni a hozzájuk fordulók panaszait.

Forrás: Pexels

Négy Budapest környéki helyszínt követően Győrben, a Móricz Zsigmond rakparton nyílt meg az első vidéki gyógytorna- és manuálterápiás központ. Célja, hogy a Győr környékén jelentkező fokozott gyógytorna- és manuálterápiás igényeket rövidebb várakozási idő mellett, magas minőségű és nagy hatékonyságú kezelésekkel lehessen kiszolgálni. A vármegyében 2021-ben az állami ellátórendszer mozgásszerveket érintő szakrendelésein összesen több mint 220.000 páciens jelent meg. Fizioterápián 149.000 fő, reumatológián 55.000 fő, ortopédián pedig 20.000 fő a KSH adatai szerint, ami az összes vármegyei ellátáshoz viszonyítva kiugró szám. 

Innovatív megoldások segítik a gyógyulást 

A Mozgásklinika egy franchise-rendszerben működő gyógytorna- és manuálterápiás centrum, ahol a hagyományos, illetve saját fejlesztésű, innovatív megoldásokat ötvözve gyógyulnak a páciensek. Budapesten és környékén négy központ végez gyógyító tevékenységet. Rendelőikben jelenleg havonta ezernél is több terápiát végeznek, ami jól mutatja a központ kiemelkedő szakmai színvonalát. 
Szentiványi Rita, a Mozgás- klinika vezetője a nyitás kapcsán hangsúlyozta: „Győr és térsége Magyarország legdi- namikusabban fejlődő régió- ja, amit folyamatosan növekvő lakosságszám, csúcstechnológiát képviselő ipar, fejlett szolgáltatóközpontok és magas szintű egyetemi képzés jellemez. Épp ezért egyre fokozottabb az igény olyan terápiás ellátásokra, amelyek kapcsolódva a térségi ellátórendszerhez, minőségi, hatékony és innovatív megoldásokkal segítik a páciensek gyógyulását. A Mozgásklinika eddig több mint 10.000 pácienst látott el az elmúlt egy évtized alatt, így értékes tapasztalat és tudás van a birtokunkban, amit áprilistól elérhetővé teszünk Győrben is. Célunk, hogy magas minőségű szolgáltatási alternatívánkkal tehermentesítsük a térségi ellátást.” 

Mozgáspiramis lépésről lépésre 

A Mozgásklinika innovációs képességeit jól jellemzi, hogy gyakorlati tapasztalatukat, tudásukat Mozgáspiramis-rendszerbe foglalták, aminek ingyenes megosztását is hozzáférhetővé tették. – A terápia célja soha nem az akut fájdalomcsillapítás. A Mozgáspiramis szintjein felfelé haladva a terápia is változik: a fájdalomcsillapítás után mobilizálunk, majd stabilizálunk, és ezek után következhet az általános izomerősítés és állóképesség-javítás. Ez a gyakorlatban néhány alkalom manuálterápiát jelent, majd gyógytorna, utána az edzéshez már jobban hasonlító mozgásformák következnek, végül a funkcionális edzés jön, ami szinte teljesen olyan már, mint a személyi edzővel, csak itt egy képzett egészségügyi szakemberrel végzed mindezt – aki pontosan ismeri a sérülésedet és panaszaidat, és hogy meddig lehet terhelni – egy higiénikus egészségügyi intézményben, szűk körben – mondja Szentiványi Rita. 

Fájdalommal mozogni nem lehet 

A Mozgáspiramis első szintje a manuálterápia, aminek segítségével beazonosítják, hogy melyik szöveti struktúrából, ízületből indul ki a fájdalom, hogy a probléma gyökerét találják meg. A fájdalom csillapítása, a keringés javítása az elsődleges cél. A szöveti struktúrák regenerációja hamar beindul, a kötőszöveti manuálterápiás kezelésekkel és fizikoterápiával ez felgyorsítható. Ezen a szinten már néhány alkalom után enyhülnek a tünetek, akár teljesen meg is szűnnek. Ez azonban csak az út eleje. Fájdalommal mozogni nem lehet. A fájdalom csillapítását követően viszont elérhető a helyes ízületi mobilitás, a megfelelő mozgástartomány, a rugalmasság, az izmok, idegek és kötőszövetek megfelelő rugalmassága. Megfelelően erősíteni csak teljes mozgástartományban és helyes testtartásban lehet. 

A manuálterápiával elért ízületi mobilitást, az ízületi felszínek optimális érintkezését az izmok stabilizáló funkciói- val lehet megtartani. A gyógytornagyakorlatok hatására az ízületek és csigolyák körül futó mélyizmok megerősíthetők. A következő lépés már teljesen a páciens aktivitásáról szól, hiszen ekkor már jellemzően enyhe tünetekkel vagy teljesen tünetmentesen tudjuk folytatni az ízületi mobilizálást és stabilizálást. 
A negyedik szinten funkcio- nális gyakorlatok, komplex izomerősítések, agilitygyakorlatok és plyometrikus feladatok következnek. Itt már látványos az izomtónus fejlődése. Az izomegyensúly helyreáll, a testtartás javul. 

Zárásként medical fitneszt alkalmaznak, ami az erősítésről és az állóképesség javításáról szól, de professzionális egészségügyi környezetben és eszközökkel, egészségügyi szakember felügyeletével zajlik mindez. 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában