2019.10.23. 21:26
Nagy lendületet kaphat a térségi innováció
Budapesten és 5 vidéki egyetemi helyszínen, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakpolitikai támogatásával indítja el novemberben a Területi Innovációs Platformokat (TIP) bemutató országos programsorozatát a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Az eseménysorozat célja, hogy az egyetemi tudásbázisokra épülve olyan térségi szerveződések jöjjenek létre országszerte, amelyek egyszerre biztosítanak lehetőséget az innovációs szakpolitikai irányok közvetlen megismerésére, a helyi innovációs ökoszisztéma szereplői közötti együttműködések kialakítására, erősítésére és új szakmai alapok létrehozására.
A megújuló hazai innovációs ökoszisztéma jövőbeli teljesítménye és versenyképessége szempontjából kulcsfontosságú, hogy a szereplők – szakpolitikusok, felsőoktatási és kutató intézmények, vállalkozások és szakmai szervezetek – kapcsolatai helyi szinten is megerősödjenek, az intelligens szakosodási stratégia mentén fokozva egy-egy térség innovációs képességét.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ezért – az egyetemi központokra építve és a térségi innovációs környezet meghatározó szereplőinek legfőbb erősségeire koncentrálva – olyan új találkozási pontokat kíván létrehozni a Területi Innovációs Platformok programsorozat keretében, amely új szemlélettel segíti elő az információáramlást, a tudástranszfert, valamint az együttműködést és a szakmai kapcsolatépítést. A rendezvénysorozat a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai szerepvállalásával valósul meg.
Dr. Birkner Zoltán, az NKFI Hivatal elnöke hangsúlyozta:
„Az innovációs környezet megújításának elsődleges célja és egyik legfontosabb hajtóereje, hogy a kutatás-fejlesztés és az innováció egyre több társadalmi vagy gazdasági hasznot eredményezzen, növelve ezáltal az ország gazdasági versenyképességét és a Magyarországon élők jólétét.
A TIP programsorozat is ezt a célt szolgálja.” Hozzátette: az országszerte fellelhető tudásbázisok szakértelmének hasznosulását és az innovációs képességeket helyben kell fokozni. Ezért különösen fontos, hogy az egyetemek sokkal szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki a helyi kis- és középvállalkozásokkal.
Sebők Katalin, az NKFI Hivatal elnökhelyettese kiemelte, hogy a TIP az egyetemi központokra építve és a térségi innovációs környezet meghatározó szereplőinek legfőbb erősségeire koncentrálva olyan együttműködési szerveződéseket hoz létre, amelyek új szemlélettel új szakmai alapokra tudják helyezni az innovációs ökoszisztémák működését.
A novemberben induló országos programsorozat a szereplők együttműködése érdekében egy-egy térség legfontosabb innovációs szereplőit – egyetemeket, kutatóintézeteket, nagyvállalatokat, kkv-kat, startupokat, klasztereket, inkubátorokat, akcelerátorokat, üzleti angyalokat, országos kamarai hálózatokat – kívánja megszólítani a lehető legszélesebb körben. A programsorozatot beharangozó sajtótájékoztatón részt vett és egyetemi jó gyakorlatokat említve felszólalt Prof. Dr. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, Prof. Dr. Deák Csaba, a Miskolci Egyetem kancellárja és Jakab Roland, az Ericsson Magyarország Kft. regionális igazgatója is.
A programsorozat 2019. november 12-én a Miskolci Egyetemen veszi kezdetét, majd folytatódik Debrecenben, Győrött, Pécsett, Szegeden, és a tervek szerint egy budapesti nagy rendezvénnyel zárul. Az egyes események részletei és a regisztráció ide kattintva érhetőek el.