Hazai alkotók

2022.06.20. 12:30

Táblagépen alkottak NFT-t a magyar művészek

A hat kortárs alkotó a Samsung Galaxy Tab S8 Ultra segítségével hozta létre a közös digitális művet.

A Samsung legújabb kampányában a Paletta Projekt kreatív folyamata során hat magyar művész a Galaxy Tab S8 táblagép segítségével alkotott különleges digitális művet.

Kertész Ati, Szarvas Valentin, Nikon One, Bálint Bianka, Eged Enikő és Földes Tamás egymás munkájára építve alkotott meg egy NFT-t, amelyet a Rarible platformján bocsátottak árverésre. A közös alkotást egy, a művészet és a digitális alkotások jövőjét elemző, neves hazai szakértők részvételével szervezett kerekasztal-beszélgetés után mutatták be a Művészetek Palotájában.

A technológiát és a művészvilágot egyik leginkább foglalkoztató trend az NFT-k egyre növekvő népszerűségnek örvendenek. 2021-ben már több magyar alkotó is értékesített ilyen digitális értéktárgyakat, Borsi Flóra fotós NFT-jét például 5 Etherért vásárolták meg, amely akkor közel 9000 dollárt ért.

A Samsung és a művészcsapat a közösen létrehozott műalkotást digitális aukcióra bocsátja, majd a befolyt összeget az Igazgyöngy Alapítvány javára ajánlják fel, akik hátrányos helyzetű gyerekek művészi fejlődését támogatják.

Az alkotók a Galaxy Tab S8 Ultra és az S Pen segítéségével hitelesen megmutathatták a saját világukat, a közös workshopokon pedig együtt alakíthatták ki az egyedi művekből a végleges NFT-t. A változatos életvitel és a különböző technikák, művészeti ágak ellenére a résztvevő művészek könnyen tudtak együttműködni, hiszen a szupergyors tablettel szinte azonnal megoszthatták egymással a műveiket. Az innovatív megközelítés nem csak a munkafolyamatot, hanem az elkészült alkotást is jellemzi.

Az NFT olyan formában definiálja újra a tulajdonjogot, ami lehetővé teszi a birtoklás teljes szabadságát. Egy NFT tulajdonképpen egy olyan virtuális tárgy, például műalkotás, animáció vagy digitalizált festmény, melynek eredetiségét egy decentralizált hálózat igazolja. A jövőben ez rendkívüli lehetőségeket jelent a művészek számára, hogy elérhetővé és mégis egyedivé és megismételhetetlenné tegyék alkotásaikat.

A digitális remekművet az alkotók a Samsunggal közösen, a budapesti Ludwig Múzeumban mutatták be elsőként, majd a Rarible platformján vált elérhetővé.

Borítóképünk illusztráció (Shutterstock)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!