2024.11.05. 14:11
Szellem a palackból - Győri kollégánk véleménye a mesterséges intelligencia térhódításáról
A világ GDP-jét 26 százalékkal növeli, ám a magasan képzett munkaerő több mint húsz százaléka vesztheti el állását a mesterséges intelligencia térnyerése miatt a közeli jövőben, hallottam tegnap a rádióban.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Owlie Productions
Az újságírás, mint szakma erősen átalakult az elmúlt évtizedeknek az internet megjelenése következtében, elképzelni sem tudom, hogy mi történik hivatásunkkal az AI (angolul Artificial intelligence) miatt. Egy ismerősömnek médiaügynöksége volt, autós cikkeket írtak, aztán jött a 2008-as világválság, a megrendeléseik drasztikusan csökkentek, majdnem tönkrement a cég. Úgy éltek túl, hogy átálltak fordításokra, amely tevékenység aztán szépen hozott a konyhára, egészen egy évvel ezelőttig. Akkor aztán a mesterséges intelligencia megjelenése következtében csődbe mentek, minden alkalmazottat el kellett küldeniük. Ugyanis a megrendelőik az AI-val végeztetik el a fordítást, ami ugyan nem tökéletes, de a nyers szöveg helyre pofozására elég felvenni egy éppen ráérő egyetemistát.
Számomra egyelőre inkább félelmesnek tűnik az a megjósolhatatlan jövő, amit ez a valami kínál nekünk, míg mások lelkesen üdvözlik azt a számtalan lehetőséget, amellyel megkönnyíti az élet egyes területeit. Az, hogy egy szellemet engedtünk ki a palackból, amely felett nincs uralmunk, az egyértelmű. Hogy a társadalom még jobban megosztott lesz, az is kijelenthető. Személyiségtől függően van, aki nyitott minden újra, más bezárkózik, vagy csak képtelen követni a változásokat. Egy újabb példa: életemben nem használtam még a spotify-t (ingyenesen is használható, kereskedelmi zene-streamelő szolgáltatás). Amikor ezt elmondtam egy baráti társaságban, úgy néztek rá, mintha a kőkorszakból csöppentem volna ide, bunkóval a vállamon. Azért, remélem, még van helyem valahol az életben.
Egy szellemet engedtünk ki a palackból, amely felett nincs uralmunk