Hirdetés

2024.06.13. 08:00

Kultúrák találkozása a munkahelyen - avagy harmadik országbeli munkavállalók integrációjának támogatása a MENTON JOBS munkaerő-kölcsönző tapasztalatai alapján

PR cikk

Forrás: Menton Jobs Kft.

Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt hazánkban a harmadik országbeli munkavállalók száma, és ez a trend a jelek szerint a jövőben is folytatódik

A világ másik feléből érkezők kulturális és nyelvi különbségei új kihívásokat jelentenek a munkáltatóknak, esetenként nem várt igényeket is állítva eléjük.

A munkaerő-kölcsönző piac tapasztalatairól a MENTON JOBS szakértője adott betekintést magazinunknak:

A KSH adatai szerint 2023 szeptemberében 95 ezernél is több külföldi munkavállaló dolgozott Magyarországon, közel 13 ezerrel több, mint 2022-ben, vagyis mintegy 1000 harmadik országbeli dolgozó érkezett havonta hazánkba. 
Számuk a jövőben tovább emelkedhet, több, nem EU-s országból egyszerűbbé vált ugyanis a munkaerőimport, illetve több olyan terület van, ahol ők jelentik a megoldást a hazai munkaerőhiányra.

A kivándorolt magyar munkaerőt is pótolják

Válaszul arra, hogy több mint egy évtizede megindult a szakképzett és szakképzés nélküli munkaerő kivándorlása, a magyar cégek esetében az elmúlt 5-10 évben erősen megnövekedett az igény a harmadik országbeli munkavállalókra.

Ehhez társul az a nagy mennyiségű munkaerőigény, melyet a nagyobb kormányzati beruházások is generáltak, és amit – ahogy azt a munkanélküliségi mutatók is jelzik –, a még rendelkezésre álló magyar munkaerő ellenére csak hazai munkaerővel nem lehet menedzselni –mondta el a MENTON JOBS Kft. szakértője, hozzátéve, hogy a demográfiai adatok sem kedvezők: évi 400 ezer fővel többen esnek ki a munkaerőpiacról, mint ahányan bekerülnek.

Az elmúlt évtized közepén főként a határmenti országokból – Ukrajnából, Romániából, Szerbiából – érkeztek hazánkba munkavállalók annak köszönhetően, hogy 2017-től szerb és ukrán munkavállalók a hiányszakmákban engedélymentesen foglalkoztathatók lettek.

Mára egyre több munkavállaló érkezik főleg Ázsiából és a Balkánról, valamint Afrikából. A változás mögött részben demográfiai és gazdasági folyamatok, valamint új migrációs hullámok állnak. Ezekben az országokban magas népességszám, magas munkanélküliség és alacsony jövedelem jellemző, a keresetkülönbség pedig számottevő: 3-4-szeres bért keresnek az itteni bérszínvonalon az otthoni fizetésekhez képest.

Forrás: Menton Jobs Kft.

Áthidalhatóak a nyelvi nehézségek

Szakértőnk a kommunikáció fontosságát hangsúlyozza, ami véleménye szerint alapfeltétele a jó együttműködésnek. Mivel nem minden vállalat esetében áll rendelkezésre tolmács és fordító, a MENTON JOBS, munkaerő-kölcsönző cég ebben, továbbá a megfelelő életkörülmények kialakításában, a helyi szokásokkal történő megismerkedésben, valamint a vállalati beilleszkedésben is támogatja partnereit.

A kezdeti nehézségek hosszú távon megtérülnek

Szolgáltatóként számos olyan kihívást tapasztalunk a harmadik országbeli munkavállalók esetében, ami a hazai munkaerőnél nem jelentkezik. Ezek már, az esetenként sok ezer kilométert áthidaló kiválasztási folyamattal elkezdődnek, és az integrációval folytatódnak, mely kapcsán az első néhány nap meghatározó.

Fontos, hogy a már meglévő kollégák és a vezetőség pozitívan álljanak a változáshoz, és támogassák az új munkavállalók beilleszkedését. A nyelvoktatás, kulturális programok, mentorprogramok és diverzitáskezelés mind fontos szerepet játszanak ebben. Az integrációs folyamatban nagy segítséget nyújt az interkulturális tréningek szervezése mind a külföldi, mind a már meglévő munkavállalók számára.

A harmadik országbeli munkavállalók iránti igény vélhetően tovább emelkedik majd, melyet a várható gazdaságélénkülés is növelni fog. Ezen munkavállalók hasznossága megkérdőjelezhetetlen: a fluktuáció csökkentése és a magasabb termelékenység által biztonságot nyújtanak a magyar vállalatoknak, és ezt egyre több cég felismeri!

Az ázsiai munkavállalókkal kapcsolatban egyre több vállalat él meg pozitív tapasztalatot, többek között azzal kapcsolatban is, hogy a beérkező munkavállaló sok esetben magasan képzett, illetve speciális szaktudással és tapasztalattal rendelkezik. Ennek hamar híre megy a cégek között, és azt tapasztaljuk, hogy egyre bátrabbak a harmadik országbeli munkaerőigények tekintetében.  

Cégünk jelenleg kb. 300 partnerrel dolgozik, melyeknél összességében a több mint 2100 fő kölcsönzött munkaerőből a magyar munkavállalók 40%-ot, a 3. országbeli munkavállalók pedig 60%-ot tesznek ki.

Megbízóink irányába folyamatosan fejlesztjük szolgáltatási palettánkat és célunk, a hosszútávú stratégiai partnerkapcsolat kialakítása.

– zárja gondolatait a MENTON JOBS szakértője.

Várjuk az ÖN megkeresését is, hogy időben tudjunk megoldást nyújtani az esetlegesen fellépő munkaerőhiányra!

Kapcsolatfelvételi vagy munkaerővel kapcsolatos igény esetén keresse Pestovics Lóránt értékesítési vezetőnket a 06-30/977-7800-as számon!

MENTON JOBS, a megbízható megoldás! 
www.mentonjobs.hu

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában