2023.05.13. 07:52
Hazaküldik a külföldi embercsempészeket a magyar börtönökből
Az intézkedés célja, hogy ne a magyar adófizetők pénzén tartsák a külföldi elítélteket - tudta meg a Magyar Nemzet.
Rendőrök intézkednek egy embercsempésszel szemben Kiskunmajsa közelében 2021. október 27-én
Forrás: MTI
Fotó: Donka Ferenc
Már gőzerővel zajlanak a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán (BVOP) a jogerősen elítélt, külföldi embercsempészek reintegrációs őrizetének előkészületei - tudta meg a Magyar Nemzet belügyi forrásból. A magyar jogtörténetben még soha nem volt példa rá, hogy az egyébként már évek óta lehetséges reintegrációs őrizetet tömegesen alkalmazzák külföldi fogvatartottak esetében, ráadásul úgy, hogy az őrizetet az elítélt saját országában tölti majd.
Az embercsempészekről a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter beszélt. Mint kifejtette,
azt a problémát kell megoldani, hogy adófizetői pénzen a külföldi embercsempészeket tartják itt börtönben. Ez drága, különösen úgy, hogy sok emberről van szó. A börtönök ráadásul zsúfoltak, ezért lehetővé tették több száz embercsempésznek az országból való távozást.
Utóbbit – Gulyás Gergely közlése szerint – a Belügyminisztérium szavatolta.
A kormány ezzel előremutató és jogtörténeti kuriózumnak számító döntést hozott, amely a Magyar Közlönyben április végén meg is jelent. A reintegrációs őrizet kiterjesztésével arra kötelezik a hazánkból jogerősen kiutasított embercsempészeket, hogy 72 órán belül hagyják el Magyarország területét. Az intézkedés célja, hogy az embercsempészek büntetésének végrehajtásával összefüggő terheket ne a magyar adófizetők fizessék meg.
A kormány rendelete az embercsempészés vagy annak előkészülete miatt jogerősen elítélt, az országból kiutasított fogvatartottak esetében teremti meg a reintegrációs őrizetbe helyezés lehetőségét, ami nem azonos a jogerős ítélet semmisségével.
A speciális reintegrációs őrizetnek feltétele még, hogy az elítélttel szemben más bűncselekmény miatt Magyarországon ne legyen folyamatban büntetőeljárás és az elítéltre ne várjon további szabadságvesztés.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.