2017.07.16. 09:00
Demenciabarát város lesz Mosonmagyaróvár
Mosonmagyaróváron elindult hazánk első demenciabarát közösségét létrehozó mintaprojektje. Résztvevői ambiciózus célt tűztek ki maguk elé: valamennyi magyar város számára működőképes modellt kidolgozni azért, hogy a demens betegek a lehető legteljesebb életet élhessék.
Hosszú évek munkája előzi meg, hogy csütörtökön megindulhatott Magyarországon az első demenciabarát közösséget létrehozó mintaprojekt Mosonmagyaróváron. A munka fontosságát jelzi, hogy világszerte 3,2 másodpercenként új beteget diagnosztizálnak demenciával, és 150–200 ezer magyart érint az időskori elbutulás. A mosonmagyaróvári tervet a helyi Gondoskodás Alapítvány és az édesanyja révén demenciában érintett Tatai Tamás kezdeményezte. Szakmai koordinátorként csatlakozott a Kistérségi Egyesített Szociális Intézmény és a Család- és Gyermekjóléti Központ.
– Magyarországnak is fel kell készülnie a demencia jelentette kihívásokra, hiszen hazánkban is egyre több az idős ember. Mosonmagyaróvár eddig is élen járt a demens betegek kezelésében. Ugyanakkor még van tennivaló bőven, mert a demencia az érintettek számára ma egy stigma. Ezen akarunk változtatni a demenciabarát közösség létrehozásával. Együtt kívánunk működni a városi rendőrséggel, katasztrófavédelemmel, mentőszolgálattal és polgárőrséggel. Célunk, hogy bekapcsolódjunk a nemzetközi szakmai párbeszédbe, és Mosonmagyaróváron olyan modellprogram valósuljon meg, amely nemzetközi mércével is követendő lehet – hangsúlyozta Zimmerer Károlyné, a Kistérségi Egyesített Szociális Intézmény Alapszolgáltatási Centrum vezetője. Mint hozzátette, a mosonmagyaróvári önkormányzat is a nemes ügy mellé állt, ugyanakkor további partnerek is felsorakoztak. Hazai és nemzetközi pályázatokon is indulnának.
Tatai Tamás, a felvételen Zimmerer Károlynéval és a Demenciabarát matricákkal.
A találkozón bemutatták a kék nefelejcset formázó Demenciabarát matricát, amelyet mindazon üzletek, közintézmények és közszolgáltatást nyújtó hivatalok nyerhetnek el, amelyek megfelelnek a demenciabarát közösség elveinek. Számukra egyébként egy tájékoztatót is terveznek, melyen ismertetnék a betegséggel kapcsolatos tudnivalókat. A kezdeményezést felkarolja a magyaróvári belváros vállalkozóit tömörítő Belvárosi Üzletkör. "A most hetvenedik alkalmat megélő Kult-Utca rendezvénysorozaton visszatérő vendég a Gondoskodás Alapítvány. Az üzletek is szívesen csatlakoznak a mintaprogramhoz, hiszen fontos az eladókkal megismertetni, hogyan kell kiszolgálni a demens embereket" – fogalmazott dr. Kovács Éva egyesületi elnök.
– Jó, ha felismerjük a demens betegeket. Az információ és tájékoztatás a sikerhez vezető első út, és ebben a gyógyszertárak szerepe jelentős – erősítette meg dr. Kovács Rita patikus. – Ma a diagnózissal együtt a beteget is leírják. A mi feladatunk lehetőséget adni nekik a normális élethez – vette át a szót Tatai Tamás, akinek édesanyjánál kilenc éve diagnosztizáltak Alzheimer-kórt (erről bővebben az "Idősellátásunk érdekelte az ázsiai vendégeket" címmel mesélt a Kisalföldben még május 5-i számunkban).
A demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet. Többnyire az agy igazolható betegségével jár együtt. Leggyakoribb és legismertebb típusa az Alzheimer-kór. A szakemberek a mielőbbi felismerés fontosságát hangsúlyozzák.
Megdöbbentő számok
A Nemzetközi Alzheimer Társaság felmérése szerint 2015-ben a demenciával élők száma a világon 46,8 millió lehetett. A társaság prognózisa szerint 2030-ra globálisan elérheti a 74,7 milliót, 2050-re pedig a 131,5 milliót is a betegek száma. A demenciabarát környezet legfontosabb jellemzője talán az, hogy az emberek tudják, hogy mi az a demencia és azt meg is értik – vallja Tatai Tamás, a felvételen Zimmerer Károlynéval és a Demenciabarát matricákkal.