2022.01.04. 05:55
Januári virágpompa ünnepi hangulattal
Jó ötletnek tűnik, ha az ünnepekre ajándékba viszünk, vagy meglepjük magunkat karácsonyra vagy újévre az ünnepi kaktuszok csoportjához tartozó karácsonyi kaktusszal. E növény januárban éri el virágzásának tetőpontját, így a melankolikus, hideg, évkezdő egy-két hónapban színpompássá varázsolhatja a lakást. Különösen nagy öröm, ha szentestéhez közeledve bontja első szirmait, de ehhez a növény gondozását nem karácsony előtt egy héttel kell elkezdeni.
Fotó: Ujhelyy Károly
Ünnepi kaktusz
A karácsonyi kaktuszt a botanikával foglalkozó szakemberek az ünnepi kaktuszok közé teszik, a hálaadási és húsvéti kaktuszok közé, amelyeket virágzási idejükről neveztek el. A karácsonyi változat az ünnepek idejére borul virágba, színe többnyire rózsaszín, van fehér, piros, narancsos és lilásvörös fajtájú, de találunk már krémszínű változatát is. Ujhelyy Károly hobbikertész, a Kertszövetség országos elnökségének tagja elmondta, a Brazíliában őshonos növényre a lakásban tartva gyakori panaszként hangzik el, hogy nem akkor virágzik, amikor a neve alapján várható lenne, ha ez történik, akkor bizony valami nincs rendben a gondozásával. A rákkaktusznak vagy tagoltlevélkaktusznak is nevezett növény virágzása valójában időzíthető, amihez egész éves törődés, megfelelő hőmérséklet, páratartalom, fényviszony és még pihentetés is szükséges.
Nyugalmi állapot tavasztól őszig
A karácsonyi kaktusznak a virágzáshoz optimális hőmérséklet kell, és tudni kell, hogy a hűvöset szereti, ezért ne a legmelegebb pontján tartsuk a lakásnak, ne helyezzük a fűtőtest közelébe semmiképpen, mert a melegtől gyorsan elvirágzik. Ideális hőmérséklet számára a nappali 16-21 Celsius-fok, éjszaka a 13-18 fok. A növényt szeptembertől napi 12-13 órára sötétben kell tartani, ezt úgy is elérhetjük, ha egy kartondobozzal takarjuk le. A világos helyet kedveli, eredetileg trópusi, szubtrópusi erdők fáin él, de a közvetlen napsütés könnyen elégeti a leveleit. Virágzás idején rendszeres öntözésre van szüksége, de csak akkor adjunk vizet neki, ha a földje száraz, valamint figyeljünk arra is, hogy ne álljon alatta a víz, ehhez elengedhetetlen a nedves, jó vízelvezetésű talaj és cserép. Érdemes kavicságyra helyezni a cserepet, így a páratartalom is biztosított számára, ugyanakkor nem fenyegeti a túlöntözés veszélye. Tápoldattal, műtrágyával csak akkor kell kezelni, ha közeledik a virágzás ideje, de tavasszal és nyáron a nyugalmi állapotában nincs szüksége rá. Nagyon jól mutat magas kaspóban, függő virágkosárban, mivel a lelógó szép levelek végén vannak a színes és formájukban oly érdekes virágok. Karácsonytól általában február végéig virágzik, januárban tetőzik a virágjainak száma, majd következik az őszig tartó pihenő időszaka a növénynek. A virágzás után a növény elveszti fényét, ami a nyugalmi időszak kezdetét jelöli.
Mozgatásra, huzatra érzékeny
Ujhelyy Károly felhívta a figyelmet arra, hogy a huzatra kényes, és a mozgatás sem tűri, ezért ne forgassuk a növényt, és vigyázzunk a bimbókra, levelekre, nagyon könnyen letörnek. Ha a letört kis ágat az anyanövény mellé ledugjuk, ha szerencsénk van, gyorsan gyökeret ereszt, és így dúsabbá is válik a növényünk. Nyáron, ha tehetjük, tegyük ki a szabadba árnyékos helyre, és a két öntözés között hagyjuk a földjét kiszáradni. A lakásban, ha megtaláltuk a kedvenc helyét, ahol jól érzi magát, akkor később se tegyük máshová. Ha a bimbók leesnek róla, akkor melege van, ha a levelei puhák és fonnyadnak, sárgulnak, akkor túlöntöztük a növényünket. Az ősz végétől kezdődően még a következő év kezdetén is színpompássá varázsolja az otthonunkat ez a kedvelt szobanövény, s bár az ünnepek gyorsan eltelnek, de mégis velünk marad egy kis karácsonyi hangulat februárig.
Átültetés és szaporítás dugványozással
A bőséges virágzás elősegíthető a legalább kétévente történő átültetéssel, szaporítani pedig szárdugványokkal lehetséges. Kisméretű cserépbe, lazább földkeverékbe, amit tőzeg és homok keverékéből is készíthetünk, helyezzük el a leválasztott szárdarabokat. Ipszilon alakú, három kis egészséges vagy két-két ízközös szártagból álló legyen a dugvány, aminek a megfelelő páratartalmat biztosítsuk permetezéssel. A túlöntözés itt is veszélyes, ha pedig néhány hét alatt meggyökeresedtek a dugványok és növekedésnek indultak, akkor nagyobb cserépbe ültethetjük őket.