Az ETO-nak nem tud nemet mondani

2022.04.23. 08:02

Interjú Vanyus Attilával – a sportvezető azt szeretné, hogy öt év múlva is a legrangosabb trófeákért játsszon a zöld-fehér győri csapat

A Győri Audi ETO új elnökségében ismét fontos feladatok, döntések várnak Vanyus Attilára. Miközben a zöld-fehér klub sikerkovácsát pályafutása sikereiről és kudarcairól kérdeztük, természetesen aktuális témák, az ETO jövője, az utánpótlásbázis fontossága és az első csapat külföldi kézilabdázói is szóba kerültek beszélgetésünk során.

Szeghalmi Balázs

Fotó: Csapó Balázs

– Azt mondják, a boldog nyugdíjasévek alapja, hogy mindig érjék feladatok az embert. Most ismét szüksége van önre az ETO-nak, komoly kihívás találta meg. Hogy áll a felkéréshez?

– Mindent összevetve, örülök neki. Annak ellenére, hogy 76 éves vagyok, nem feledkezett meg rólam a város, s ez jóleső érzés. Édesapám már kétévesen vitt ETO-meccsekre. Aki ismer, tudja, hogy életem meghatározó része a zöld-fehér klub és Győr. Több világversenyen, olimpián részt vettem csapatvezetőként, kaptam országos elismeréseket, ám a legnagyobb becsben a győri kitüntetéseket tartom. A lokálpatriotizmus, a klubhűség mindig fontos érték volt számomra. Valaha nem kis pénzekkel csábítottak más hazai klubokhoz is, de a hívó szavakra mindig azt mondtam: velem rossz lóra tennétek, mert a szívem mélyén mindig győri maradok. Remélem, hogy a tapasztalatommal újra hasznára leszek az ETO-nak és a városnak.

– A családja mit szólt hozzá, hogy mostantól nem csupán az Audi-ETO KC tiszteletbeli elnöke, hanem az egyesület által alapított gazdasági társaság egyik ügyvezetője, akinek ismét felelős döntéseket kell hoznia?

– A feleségem és a gyerekeim is kicsit féltenek, kimondva-kimondatlanul nem igazán tetszett nekik a döntésem. Ám végül elfogadták azt, hogy ha az ETO-ról volt szó, egész életemben soha nem voltam képes nemet mondani.

A 2009-es BL-döntő előtti edzésen készült felvétel. Akkor Veszprémben hajszállal, de jobbnak bizonyult a Viborg a győri zöld-fehéreknél. Fotó: MW-archívum
Forrás: Szabó Miklós

Hősidők

– Amikor 1989-ben átvette az ETO kézilabda-szakosztályának vezetését, milyen elvek szerint próbált egyről a kettőre lépni?

– Azok az esztendők voltak a hősidők. Teljesen más gondokkal küzdöttünk, mint napjainkban. Biztos alapokban, pici, előremutató lépésekben gondolkodtam, miközben az első évek a túlélésről szóltak. A felnőttcsapatunkban alig volt 8–10 hadra fogható játékos, reális cél csak az lehetett, hogy ne essünk ki az NB I-ből. Szerencsére ezt elkerültük, miközben egyre jobb szakembereket gyűjtöttem magam mellé. Mindig hittem a csapatmunkában, vallom: egy ember sehol sem képes megváltani a világot.Idővel egyre nagyobb figyelmet tudtam fordítani az utánpótlás-nevelésre. Eleinte e téren is gyenge lábakon álltunk. Hogy forduljon a trend, győri iskolaigazgatóknál kopogtattam. Nem sokkal később az akkori Balázs-, a Gárdonyi- és a Bercsényi-iskola biztosította az utánpótlásbázisunkat. A '90-es évek közepére a három oktatási intézményben már közel 1000 gyerkőc pattogtatta a kézilabdát. Ebből a rendszerből olyan játékosok emelkedtek ki, mint Görbicz Anita vagy Pálinger Katalin. Hálás vagyok az akkori igazgatóknak és kézilabdát szerető testnevelőknek, hogy mellénk álltak.

Ébredő mackóval egy kocsiban

– Hamarosan faggatom még az utánpótlásról, ám előtte beszéljünk még kicsit zöld-fehér pályafutása elejéről. Azt jól tudom, hogy a kezdet kezdetén nem csupán az ETO kézilabda-szakosztályáért és a Magvassy-csarnokért, de az állatkertért és a műjégpályáért is felelt?

– Ez így van. A rendszerváltás utáni első polgármester, Kolozsváry Ernő találta ki takarékossági okokból, hogy össze kell vonni hatásköröket. Azzal mindenki tisztában volt a városházán, hogy élek-halok az ETO-ért, de csomagban megkaptam az állatkertet és a műjégpályát is. Mivel a büdzsénk szegényes volt, a három létesítmény eszközeit itt is, ott is használtuk. Azt soha nem felejtem el, hogy miután a Miskolc vezetőivel nehezen, három tárgyalás után megegyeztem Nagy Anikó Győrbe igazolásáról, a későbbi kiváló olimpiai bronzérmes átlövőt az állatkert egyik járművével költöztettem a városba.Volt egy másik esetünk is, amikor a kézilabdás ügyek összefonódtak az állatkerti feladatokkal. Kiss Csillát Jászberényből hívtam Győrbe játszani, délelőtt sikeresen meg is állapodtunk vele. Délután azonban vártak még bennünket a helyi vadasparkban is. Egy mackót kaptunk ugyanis onnan a győri állatkertbe, az állatot elkábították a hosszú útra. A medve Budapesten ébredezni kezdett, épp a Lánchídon jártunk, amikor tett pár kört hátul a furgonban. Ezt követően újra elaludt. Tán sejtette, hogy jó dolga lesz Győrben.

Az utánpótlás fontossága

– Ilyen színes történeteket nehéz lesz felülmúlni, de térjünk vissza a győri ifjúsági játékosokra. Hogy látja, szükséges jelenleg erősíteni a helyi utánpótlásbázist?

– Mindenképp. Bár az alapok most is megvannak, ez olyan kérdéskör, amivel folyamatosan foglalkozni kell. Anitának (a Győri Audi-ETO KC új elnöke, Görbicz Anita – a szerk.) komoly elképzelései vannak a győri utánpótlásképzés felpörgetésére. Tudom, hogy az utóbbi években rendszeresen szóba került, hogy az első csapatban sok a külföldi világklasszis.Az, hogy a gyerekek megszeressék a kézilabdát Győrben, elsősorban nem azért fontos, mert így hátha helyi tehetségekkel ki tudjuk váltani a külföldi kézilabdázókat. A realitás talaján állva, Görbicz Anita-képességű gyerek húszévente egy akad. A mozgás örömét, az egészséges életmód megkedvelését azonban korán kell kezdeni, s erre minden esélyük megvan azoknak a most cseperedő kicsiknek, akik kézilabdáznak a kisalföldi megyeszékhelyen. Megjegyzem, a '90-es években játszó fiatalok közül napjainkban sok-sok egykori kézilabdázót köszönthetünk az Audi-arénában. Ők ma már a gyerekeikkel járnak a meccsekre, nem szakadtak el a sporttól.

Győr hírneve

– Az előbb említette, hogy az elmúlt évtizedben külföldi játékosok adták az Audi-ETO gerincét. Kifejtené erről bővebben a véleményét?

– Az első csapatunk meghatározó résztvevője a Bajnokok Ligájának, ötször nyertük meg az európai kézilabda csúcsát jelentő klubsorozatot. El kell fogadni, hogy ez a profi sportnak olyan szintje, ahol nélkülözhetetlenek a világ legjobbjai. Ha a labdarúgás ikonikus csapatait vesszük nagyító alá, alig-alig találunk saját nevelésű labdarúgókat a gárdákban. Az 1999-es BL-győztes Manchester United volt talán az utolsó, amelynek jelentős részét helyi játékosok adták.

– Az ETO-nál töltött hosszú pályafutása során mit tart a legnagyobb sikerének és a legfájóbb kudarcának?

– A legfőbb megtiszteltetés, hogy Győr hírnevének öregbítéséért dolgozhattam. Az öt BL-győzelmünkkel elértük azt, hogy külföldön sokan a Győri Balett mellett a zöld-fehér csapattal azonosítják a városunkat. Gondolkozom a kudarcon, nem akarom megkerülni a kérdést, de alapvetően pozitív beállítottságú ember vagyok, s számomra az idő sok mindent megszépít. A 2000-es évek elején több bajnokságot és nemzetközi kupameccset pár góllal buktunk el, de a csapat mindig erősebben tért vissza és feljebb tudott lépni. Előbb-utóbb mindenhol a csúcsra értünk.

Vanyus Attila a BL-trófeával. Bár hivatalosan az elnöksége alatt az Audi ETO nem hódította el a serleget, azt senki sem vitatta a klubnál, hogy az első két BL-diadalt az a csapat érte el, amelyet még ő épített. Fotó: Nemzeti Sport 
Forrás: Fuszek Gábor

Trófeákért küzdeni

– A sportember arról ismerszik meg, miként kezeli a vereségeket. Amikor 2011-ben el kellett köszönnie az egyesület vezetésétől, elegánsan adta tovább a stafétát. Maradt önben tüske a történtek miatt?

– Nem. Egyrészt akkoriban én is kicsit belefásultam a napi mókuskerékbe. Másrészt maradt bőven kapcsolódási pont, továbbra is szívesen láttak az egyesületnél, ugyanúgy jártam ETO-meccsekre. Nemcsak az első csapatra, az ifjúsági együtteseinkre is mindig kíváncsi voltam, vagyok. Azt pedig mindenki elismerte a klubnál, hogy az első két BL-győzelmet szerző gárda nagy részét olyan játékosok alkották, akiket én hoztam Győrbe.

– Ha öt év múlva beszélgetünk, milyen Audi-ETO-val lesz elégedett?

– Olyan csapattal, amely minden sorozatban győzelemért, trófeákért lép pályára. Amelyet szeretnek, becsülnek a szurkolók és több ezren biztatják a mérkőzéseken. A szurkolóinkról gyakran mesélem, hogy még Norvégiába is elkísértek bennünket busszal. Csak azért utaztak át a fél kontinensen, hogy buzdítsanak minket. Remélem, az előttünk álló időben is rászolgálunk a bizalmukra.

Névjegy – Vanyus Attila

Több mint két évtizeden át, 1989-től 2011-ig vezette a győri női kézilabdacsapatot. Komoly érdemeket szerzett a sportág helyi utánpótlásbázisának megszervezésében, lefektette a jelenkor sikercsapatának alapjait. Több olimpián, világversenyen volt a magyar női kézilabdacsapat vezetője. 2011-től örökös tiszteletbeli elnökként segítette a zöld-fehér egyesületet. Munkássága elismeréseként 2013-ban díszpolgári címet kapott Győrtől.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában