2024.10.12. 11:00
Fél évszázad a polcokon - Selejtezett könyvektől a 300 ezer darabos tudástárig a Széchenyi István Egyetem könyvtárában
Leselejtezett- és ajándék könyvekkel indult ma már 300 ezer kötetes gigantikus gyűjteménnyel büszkélkedhet a győri Széchenyi István Egyetem könyvtára. Fél évszázad lelkesedése és munkája tölti ma meg a polcokat. Megnéztük honnét indult és hová tart az egyetemi könyvtár.
Színvonalas folyóiratokkal igyekeztek ellensúlyozni a könyv állomány hiányait a kezdeti időszakban.
Forrás: Matusz Károly hagyaték / Széchenyi István Egyetem
Ha valaki felnéz a Széchenyi István Egyetem Könyvtárának és Levéltárának épületére aligha sejti milyen fél évszázad áll az intézmény mögött. A történet 1974. március 1-jén kezdődött a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán, később ez az intézmény vált a ma ismert egyetemmé. A könyvtár először csak morzsáiban létezett, más-más épültekben szétszórtan, de még így is sikerült kialakítani egy működő szolgáltatást.
Padlásról a pincébe
A szakok Győrbe költözésével új dokumentumok érkeztek, amelyeknek a régi Káldy-villa padlása adott otthont. A gyűjtemény azonban átfogónak közel sem volt nevezhető, ezért a szűkös anyagi források mellett más könyvtárak leselejtezett példányaival és ajándék könyvekkel igyekeztek bővíteni a tudásanyagot. A könyvek hiányát színvonalas folyóiratok megrendelésével ellensúlyozták.
Önálló otthonra 1977-ben lelt a könyvtár, az igazgatási épület földszintjén, 620 négyzetméteres területen már szabadpolcra kerülhettek könyvek, valamint 100 ülőhelyet is kialakítottak.
Azonban már a kezdet pillanatában látszott, hogy az új hely is kevés lesz a meglévő dokumentumoknak
Így három évvel később a kollégium építése során, annak alagsorában további 283 négyzetméter raktárt alakítottak ki melynek rejtelmes félhomályában roskadásig telt polcok őrizték az egyre duzzadó könyv és folyóirat gyűjteményt.
Számítógépek és jogászok
A technológia és az igények változásával a könyvtárnak is tartania kellett a lépést, így a ’90-es évek elején megérkeztek az első számítógépek. Az évezred utolsó évei további kihívásokat is tartogattak, ugyanis, több mint száz év után, 1995-ben visszatért a városba a jogászképzés, amely változatos és folyamatosan bővülő szakirodalmat igényelt. Eleinte ezen a téren is adományokra és selejtezett könyvekre tudtak támaszkodni, amelyet azóta folyamatosan, nagy ütemben bővítettek alapművekkel és új kiadványokkal.
7 milliárdos új otthon
Az ezredforduló érkeztével az egyetemmé válásra került a fő hangsúly, az új titulus viszont a könyvtárra is új feladatokat rótt, amire fel kellett készülni.
2002-2010 között a könyvtár állománya szinte megduplázódott, ugyanakkor még mindig az eredeti 800 négyzetméteren működött.
2009-ig kellett várni, amikor egy 7 milliárdos beruházás keretében komoly bővítések kezdődtek az egyetemen. Ennek egyik mérföldköve az új könyvtárépület, pontosabb nevén INNO-Share Regionális Tudástranszfer Központ, amit olyannyira a jelen kor igényeihez igazítottak, hogy az egyetem három könyvtári szakembere több németországi könyvtárat is felkeresett és az eredeti terveket az ő tapasztalataik alapján még módosították.
A könyvek és a munkatársak végül 2012-ben költözhettek át a 4500 négyzetméteres új helyre.
A könyvtárban :
- 250 számítógépes munkaállomás,
- 750 ülőhely,
- 300 ezer dokumentum,
- közel 500 folyóirat,
- közös tanulásra alkalmas közösségi terek,
- 6 médiabox
- és 15 egyéni kutatószoba áll a könyvtárhasználók rendelkezésére.
Fontos kiemelni, hogy az egyetemi könyvtár ajtaja nem csupán a hallgatók és dolgozók előtt áll nyitva, hanem bárki beiratkozhat.
Jó csapattal könnyű a munka
– Örülök, hogy részese lehettem az új épületbe költözésnek. Igaz, nagy sietséggel hirtelen kellett levezényelnünk az egész folyamatot, de annyi tervezés után a költöztetőkkel közösen teljesen zökkenőmentesen sikerült megoldanunk.
Körülbelül 200 négyzetméteres könyvtárunkból egy 4500 négyzetméteres épületben találtuk magunkat, ami rengeteg lehetőséget jelentett – mondta el Figula Anikó nyugalmazott igazgató, aki 2009-től 2019-ig vezette a könyvtárat.
– Honlapot fejlesztettünk és a szolgáltatásaink körét is bővítettük. Számos városi-egyetemi programba és rendezvénybe kapcsolódtunk be, vetélkedőket szerveztünk, a könyvtár pedig óvodásoktól a nyugdíjas korúakig nyitott lett. Természetesen ez nem sikerülhetett volna a kollégáim nélkül, egy olyan csapat voltak akikkel lehetett szárnyalni. Mondhatom, hogy a szakmám kiteljesedése volt ez az időszak.
Nem csak könyvtár a könyvtár
További változást jelentett, hogy 2016-ban a Széchenyi István Egyetemhez csatlakozott az Apáczai Csere János Kara és a mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar, könyvtáraikkal együtt. Az utóbbi karon azóta egy gyönyörű bibliotékát alakított ki az intézmény. Sőt a Minősített Könyvtár címet is többször elnyerte már az intézmény, legutóbb a 2026-ig tartó időszakra.
– Jelenleg 33 elkötelezett kollégával dolgozunk a folyamatos fejlődés érdekében – mondta el Tóth Csilla a könyvtár igazgatója, akinek szakmai munkáját idén augusztusban Magyar Ezüst Érdemkereszttel is elismerték. – 50 év után is vannak még célok és új kihívások is. Arra törekszünk, hogy a technológia gyors fejlődése, az átalakuló információs igények és az új kihívások tükrében könyvtárunk továbbra is a térség tudásátadásának központja maradjon. Az egyetem stratégiai céljaihoz igazodva
a klasszikus könyvtári szolgáltatások mellett a kutatásban is támogatást nyújtunk a hallgatóknak, az oktatóknak és a kutatóknak.
Ennek érdekében tudományos diákköri felkészítőket, kutatásmódszertani, valamint könyvtár- és adatbázis-használati képzéseket tartunk angol és magyar nyelven. Egy másik fontos terület, hogy PatLib irodánkban az érdeklődők szellemitulajon- és iparjogvédelmi tanácsadást vehetnek igénybe.