2024.08.15. 12:20
A szemeskályhák múltját kutatja a rábapatonai fazekasmester, Káldi Károly
Káldi Károly rábapatonai fazekasmesternek a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjának elnyerésével lehetősége nyílik három éven keresztül a kisalföldi és Balaton-felvidéki kályhás-, fazekashagyományok témájában kutatni és alkotni.
Fotó: Csapó Balázs
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) minden évben meghirdeti ösztöndíját száz főre, ebből a rábapatonai Káldi Károly a tárgyalkotó népművészet kategóriában nyert.
A helyi fazekasoknak a kályhaépítés régóta mellékjövedelmet adott. A szemeskályha a középkori várak és kúriák tüzelőberendezése volt, a technológia a népművészetben élt tovább. A kályha alsó részét régen préselt díszcsempék alkották, ezek között voltak madaras, életfás, hazafias jellegű témák. A csempéket fafaragók vagy maga a fazekas faragta ki. A kisalföldihez rokonként társulnak a Balaton-felvidéki kályháshagyományok. A Dunántúlon szemeskályhákkal fűtöttek az 1700-as évek végétől egészen az 1900-as évek elejéig, a sparheltek megjelenéséig. Azokkal ugyanis már nemcsak fűteni, hanem főzni is lehetett. A régi kályhákat sokszor lebontották, és elemeikből építették fel a sparhelteket.
Huszonöt éve vagyok fazekas, a témával régóta foglalkozom. Ez nemcsak kutatói, hanem egyben alkotói ösztöndíj is. Nem vagyok művészettörténész, sem néprajzkutató, inkább ihletforrásként használom a fellelt anyagokat
– fogalmazott a fazekasmester.
– Felkeresek majd a három év alatt magángyűjteményeket, nagyobb múzeumok raktárait. Szívesen veszek bármilyen információt a témában. Egy mintagyűjtemény létrehozása a cél, illetve a csempék feldolgozása sajátos stílusban: művészeti tevékenységem részeként újrafogalmazom majd őket úgy, hogy az a ma emberének is befogadhatóbb legyen.
Káldi Károly hozzátette: régiónkban a házaknál már nem nagyon vannak régi, hagyományos kályhák, csak azok, amelyeket a mai kályhások építettek fel. Ugyanis az egykori technológia a ma korának már elavultnak számítana, de jó lenne, ha egy felújított parasztházba beépülhetnének olyanok, amelyek a mai követelményeknek megfelelnek.
A népművész kifejtette, hogy célja továbbá az oktatás, a tudásátadás: az összegyűjtött anyag megjelenik kiállításon, megy művészeti iskolába előadást tartani, ami tudást összegyűjt, annak az alapjai egy pár napos kurzuson megtanulhatók lesznek.
Az ösztöndíja évek kiállítással zárulnak majd az MMA budapesti székházában.