2024.07.19. 10:03
Gálakoncerttel ünneplik a kettős jubileumot a Fertőrákosi Barlangszínházban
Nagyszabású gálakoncertet szervez a Fertőrákosi Barlangszínházban nemzetközi szólistákkal és Sopron testvérvárosaiból érkező rangos muzsikusokkal a Pro Kultúra Kht. A koncerten együtt ünneplik Puccini halálának 100., valamint a páneurópai piknik 35. évfordulóját.
Kóczán Péter, a soproni szimfonikusok művészeti vezetője nagy izgalommal készül az augusztus 19-i gálakoncertre.
Fotó: csiger@copyright
A Puccini 100 – Piknik 35 elnevezésű gálakoncerten a soproni és Sopron testvérvárosaiból - Bolzanoból, Kemptenből és Kismartonból - érkező zenészekből összeálló hatvan tagú fesztiválzenekar rangos operaénekesekkel idézi fel a Bohémélet, a Turandot és a Manon Lescaut legnépszerűbb, szívhez szóló pillanatait. A nemzetközi gálakoncert augusztus 19-én lesz a Fertőrákosi Barlangszínházban, az est házigazdája Haumann Máté színművész.
- A nagyszabású koncert a hagyományoknak megfelelően Beethoven zenéjével veszi kezdeti, majd Kodály népszerű darabja, a Háry-szvit csendül fel. Az ünnepi koncert második felének műsorán Giacomo Puccini művei szerepelnek: szívbe markoló áriák és duettek a legismertebb operákból. Szemtanúi lehetünk Rodolfo és Mimì első találkozásának a Bohéméletből, ismert részletek elevenednek meg a Gianni Schicchi, a Le Villi és a Manon Lescaut című operákból, a koncert zárásaként pedig felcsendül a méltán népszerű Nessun dorma – Kalaf áriája a Turandotból, a fiatal, Queen-Elisabeth-versenygyőztes tenor, Sungho Christian Kim előadásában. Partnere a Drezdai Állami Operaház, a Christian Thielemann által irányított híres Semperoper sokat foglalkoztatott csillaga, Francesca Tiburzi szoprán énekesnő lesz, aki észak-olaszországi testvérvárosunkból érkezik a Fertőrákosi Barlangszínházba - ismertette a gálakoncert részleteit Kóczán Péter, a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője, a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A Barlangszínház különleges atmoszférájú, a maga nemében egyedülálló koncerthelyszín. A kőfejtő belső tereiben a természet és az ember által létrehozott megrendítő erejű, az egyiptomi sziklatemplomokra emlékeztető monumentális enteriőr nyújtja a hátteret az előadásokhoz.
Puccini 100 – Piknik 35
- Sopron díszpolgára, Lehár Ferenc jó kapcsolatot ápolt Puccinivel, aki azt mondta, ha Lehár operákat írna, a legnagyobb vetélytársa ő lehetne. Még az is előfordult, hogy egy baráti találkozáson játszottak együtt Bécsben. Egyikük jobb, másikuk bal kézzel, amolyan örömzenélésként. Puccini többször járt Magyarországon a budapesti Királyi Operaházban is. Amikor Pesten a jelenlétében játszották a Manon Lescaut-t, az első felvonás után hatszor, a második után nyolcszor, a harmadik után tízszer hívták ki a színpadra. A zeneszerző szerette felügyelni, hogyan kerülnek színpadra a művei. Így 1906-ban a Pillangókisasszony színpadra állításában is részt vett nálunk. A karmesterek nem vették jó néven, ha kritikusan fogalmazott, így sok feszültséggel zajlottak a próbák, mikor ő megjelent. Szerette a magyar virtust, még a Rákóczi-indulót is ismerte, sőt énekelte is Budapesten egy ünnepségen. Akkor írták róla: „Puccini a Rákóczi-indulót úgy énekelte, mint egy kuruc.” - beszélt a zseniális olasz zeneszerzőt Magyarországhoz kötő emlékekről Kóczán Péter, aki 2013 óta irányítja a Soproni Szimfonikusok munkáját. A zenekar az évi 15-20 koncert mellett minden évben két-három zenés produkció közreműködője a soproni Petőfi Színházban és a Fertőrákosi Barlangszínházban.
Puccini örökzöld művei mellett ezen a koncerten elhangzik Beethoven Fideliójának nyitánya és Kodály Zoltán Háry János-szvitje. Az est műsora a szabadságérzés szellemisége köré épül, ezért választottak olyan zeneszerzőket, akik egész pályafutásuk során ezt képviselték műveikben. Az ünnepi hangverseny fő üzenete is Kodály Zoltánt idézi: „A zene lelki táplálék és semmi mással nem pótolható.” Akárcsak a szabadság élménye a leghűségesebb város és az ország augusztusi ünnepén a Fertőrákosi Barlangszínház dupla jubileumos hangversenyén.