2024.01.30. 13:06
Sikert arattak a győrújbaráti színjátszók a fővárosi publikum előtt - Fotók
Molnár Ferenc Az ibolya című darabját vasárnap mutatta be a győrújbaráti színházi társulat Budapesten a Nemzeti Színház világot jelentő deszkáin. A falu közössége előtt egy héttel korábban debütáltak telt házzal.
A helyi amatőr színjátszók előadása nagy sikert aratott a győrújbaráti művelődési házban. A felvételen Józsa Bence, Juhász Jázmin és Buza Gábor az előadáson.
Fotó: Rákóczy Ádám
Tíz éve működik a Nemzeti Művelődési Intézet égisze alatt az az országos program, amely a régen jelentős magyar falusi színjátszó hagyományokat éleszti fel. Az intézet partnere a törekvésben a Magyar Teátrumi Társaság és a Nemzeti Színház.
Megyénként egy amatőr színjátszó csoport kap lehetőséget minden évben arra, hogy sikeres pályázat esetén színházi mentorral rendezhesse meg a darabját, aztán bemutassa a településén, majd a magyar kultúra napja hetén egy Pajtaszínházi Szemlén a Nemzeti Színházban.
– Mentorként annyi a dolgom, hogy megerősítsem a csoportot, segítsem, és találjunk egy megfelelő színművet, amit bemutatunk. Az előadást Győrújbaráton a főpróbán és a bemutatón is telt ház előtt játszottuk, a hétvégén pedig a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán mutattuk be – mondta a Kisalföldnek Kszel Attila, a Győri Nemzeti Színház rendezője, színésze, a győrújbarátiak szakmai mentora.
Kszel Attilának nem volt könnyű dolga
– Általában egy kész csapattal dolgozom, de ebben az esetben a csoport feloszlott, mire megérkeztem. Szerencsére a győrújbaráti Buza Gáborral már dolgoztam együtt, az ő segítségével alakítottunk egy kilencfős stábot helyiekből és színházi emberekből. Kissé megkésve, november elején tudtuk elkezdeni a munkát, onnantól gőzerővel haladtunk. A darab elkészültéhez nagyon sok segítséget kaptunk Bakos-Kiss Gábortól és a Győri Nemzeti Színháztól. A díszleteket és a jelmezeket is onnan kaptuk. A résztvevőknek amatőrként óriási élményt jelentett fellépni a Nemzeti Színházban. Tavaly a rajkai HatARTtalanul Színjátszótársulat A késélezős eset című bűnmegelőzési vígjátékával debütált, előtte a bősárkányi színjátszókkal egy sárkányos történetet dolgoztak fel – tette hozzá a rendező, aki minden évben más csapattal dolgozik.
A győrújbaráti színjátszók Budapesten mutatták be Ibolya című előadásukat
Fotók: Rákóczy ÁdámA győrújbaráti amatőr színjátszásnak a remények szerint lendületet adhat a közös munka.
– Kszel Attila rendezőt a győri stúdióból ismerem, mondhatni a mesterem. Adott volt hát a lehetőség és a rendező is – mondta Buza Gábor színész és joghallgató, aki a társulat vezetését vállalta el. – Attilával Molnár Ferenc Ibolya című darabját választottuk, ami több mint egy vígjáték. A program célja, hogy amatőrökből álljon össze a társulat. Ezért a kilenc fős stábot a színházhoz valamilyen módon kötődő emberekből szerveztük. Munkánk és egyéb elfoglaltságaink mellett nem volt könnyű időpontot egyeztetni a próbákhoz. A társulat vezetőjeként, egyben a darab egyik főszereplőjeként egyszerre járok két iskolába, így nekem is ügyesen kellett megszerveznem az időmet. A nehézségek ellenére úgy érzem, sikerült egy jó előadást összehoznunk. Színésznek és rendezőnek készülök, számomra óriási fejlődést jelentett ez a munka szakmailag, a Nemzeti Színházi bemutató pedig további lehetőségeket is hozhat. Hogy mi lesz a színjátszó csoporttal az előadás után, érdemes elgondolkodni – szögezte le Buza Gábor, bár az előadás sikerét tekintve, valamint azt, hogy az utóbbi időben hatalmas érdeklődés mutatkozik minden helyi színház iránt, a kérdés nem is kérdés.