2022.07.05. 18:30
A rögtönzés soproni mesterei
A tíz tagból álló soproni Gerilla Impro Színházat Szukics Imre, Kovács Jenő és Munkácsi Gábor alapította 2016-ban. Céljuk az önfejlesztés és a közönség szó- rakoztatása mellett a civil szervezetek és magánkezdeményezések támogatása. – Az elindulás nem úgy történt, hogy gondoltunk egyet és elkezdtünk embereket lasszózni – mondta a Kisalföldnek Szukics Imre és Kovács Jenő.
A Gerilla Impro Színház tagjai mindenből inspirálódnak, legyen az akár egyetlen mondat vagy szó. Fotó: Gerilla Impro Színház
– Előttünk működött már egy klub Horváth-Töreki Gergely ve- zetésével, aminek mi is a tagjai voltunk. Annak a klubnak nyitott műhely jellege volt tréningekkel, de nem voltak előadások. Az akkori vezető 2016-ban elköltözött Sopronból, mi pedig nem szerettük volna elengedni a csoportot. Az új felállással eldöntöttük, hogy fellépéseket is szervezünk – emlékezett vissza az indulásra Szukics Imre.
A csoport szakmai vezetője, Kovács Jenő a győri improvizációs csoportnál sajátította el a műfaj csínját-bínját, amit a soproni tagokkal osztott meg. – A próbáinkon, vagy nevezzük inkább tréningeknek, a képességeinket fejlesztjük, mint például hogyan éljünk a pillanatban vagy mozogjunk otthonosan a színpadon. A jelenetek pedig olyanok, mint a legó, amiből bármit ki lehet hozni. Egyszerre többen játszunk és mindenki hozzáteszi a saját kis kockáját, amiből a végén összeáll egy egész. A nézők ezt az építkezést kísérik végig – fejtette ki a soproni csoport szakmai vezetője. Hozzátette, a tagokkal közösen több improvizációs táborban és fesztiválon is részt vettek már, ahol a tréningek mellett a különböző társulatok megoszthatták egymással a tapasztalataikat.
Az improvizációs színjátszás az előadásokon túl egy önismereti út. – Minden gyakorlat hatással van ránk, amit az élet minden területén kamatoztatni tudunk. A színpadon és a tréningeken megismerjük a komfortzónáinkat, amiket mindig megpróbálunk átlépni. Nagyon fontos a csapatmunka is, hiszen attól lesz élvezhető egy-egy jelenet, hogy rögtönözve hangolódunk egymás történetére. Mégis a műfaj titka az, hogy minden esetben éljük bele magunkat százszázalékosan a szerepbe – mondták egyetértve a társulat alapítói.
A Gerilla Impro Színház az előadásaikon mindenből inspirálódik, legyen az akár egy mondat vagy csak egyetlen szó. – Mostanában kezdünk el a hosszú formás előadásokkal fellépni, ahol veszünk egy konkrét témát vagy van egy témavezetőnk. Voltunk már madármentők, ott a színpadon Bognár Ágota madármentővel készült kerekasztal-beszélgetés, amit egy-egy jelenettel szakítottunk félbe, de készült már ilyen elő- adás dr. Bodnár Mária pszichiáterrel is. Ezeket nagyon szereti a közönség – avattak be.
A csoport legközelebb szeptember 18-án lép színpadra, ahol a Zöld Kezek Egyesülettel beszélgetnek a fenntarthatóságról.