2024.11.10. 08:21
Gyorsan fogy az újbor - Milyen évjáratra számíthatunk a Pannonhalmi borvidéken?
A liba vacsora mellett a Márton-nap másik hagyománya és kulináris élménye, hogy ilyenkor ütik csapra szüret után az első bort. A Pannonhalmi Főapátság pincészetében már palackban az új bor, megkérdeztük milyen lett az idei évjárat.
A Pannonhalmi Főapátságot Szent Márton tiszteletére alapították több mint ezer éve. Nem meglepő, hogy a Márton-nap különösen fontos a közösség életében. A szent neve napjához pedig szorosan kapcsolódik az újbor. A hagyományok mellett azonban borászati szempontból is különleges a monostor újboraként palackozott St. Martinus, amely a Pannonhalmi Főapátság pincészetének legkelendőbb fehérbora ebben az időszakban.
Harc a harmóniáért
Illés Tamást, a Pannonhalmi Főapátság pincészetének marketing- és kereskedelmi vezetőjét kérdeztük az idei szüretről és az évjáratról.
– A tavasz a rügyfakadás és virágzás szempontjából szerencsésen zajlott az apátság 50 hektáros szőlőjében, míg a borvidék más területein sajnos némi fagykárral kellett számolniuk a szőlészeknek. A gombás betegségek, mint a lisztharmat és peronoszpóra gondos növényvédelemmel könnyebben leküzdhetők voltak, a gyümölcs számára terhelést inkább a júliusi és augusztusi szárazság és magas hőmérsékletek okoztak. Az évjárat legnagyobb kihívása ezért talán épp az aromák fejlődésének segítése és a savkészlet megőrzése volt a gyors cukorgyűjtéssel szemben.
Korai szüret
Illés Tamás elmondta, hogy a megszokottnál két-három héttel korábban kellett kezdeni a szüretet, és mindössze 30 nap alatt le is kellett szedni a termést.
– Pont a szüreti időszak közepén egy háromnapos özönvízszerű esőzés is érkezett, ezért az érzékenyebb szőlőfajtákat még előtte be kellett takarítanunk, csak a vastagabb héjú fajták maradhattak tőkén, amelyek minőségében várhatóan nem okoz kárt a nagyobb mennyiségű csapadék.
Egyedi lett az idei újbor
Illés Tamás kiemelte, hogy az évjárat adottságainak köszönhetően idén egyedi karakterű újbor lett a 2024-es St. Martinus.
– Kétségkívül magán viseli az évjárat sajátosságait.
Gazdagabb, krémesebb, teltebb szerkezetű bort palackoztunk, amelyben a szőlővirág illata és finom keleti parfümösség mellett trópusi gyümölcsök aromáit fedezhetjük fel.
A bor egyensúlyát szerencsére sikerült megtartani azzal, hogy a korai szedésnek köszönhetően megfelelő savgerinc biztosítja a korty frissességét.
Kelendő az újbor
A mennyiséggel sem voltak gondok, idén is közel 30 ezer palackot sikerült megtölteni újborral.
– Továbbra is töretlen itthon az újborok népszerűsége. Nálunk egyik fehérbor sem fogy el olyan ütemben, mint ez a tétel, átlagosan két hónapig szokott kitartani ez a szép készlet.