2024.11.10. 12:24
Száz éve indult a polgári iskola
A csornai polgári iskolára, tanáraira, diákjaira emlékezik közösségi oldalán legutóbbi bejegyzésében Szalay Balázs helytörténeti kutató, az intézmény jogutódjának tanára. Leírja, hogy tíz évvel ezelőtt, 2014. november 7-én tartottak ünnepséget, melyen a polgári iskola egykori igazgatójának leszármazottai is jelen voltak.
Fotó: Szalay Balázs gyűjtése
A magyar oktatás különleges intézménye volt 1945 előtt a polgári iskola. Nem adott érettségit és szakmát sem, de akik itt tanultak, büszkék voltak arra, hogy polgárit végeztek
– kezdte írását Szalay Balázs. Kapuvár példáját követve a csornaiak is minden követ megmozgattak, hogy az állam építsen egy polgárit a nagyközségben. A terv 1924-ben vált valóra. Kétszintes iskolaépületet emeltek, amit persze azóta többször átépítettek. A polgári utódja a mai Hunyadi János Technikum.
Csornán a polgári fiúiskola 1921 őszén nyílt meg. Önálló épületet a tanoda három év múlva kapott a község áldozatkészsége nyomán.
– Mindennap, amikor belépek a Hunyadiba, magam elé képzelem a vasútállomásról fegyelmezetten bevonuló diákokat, a katedráról magyarázó tekintélyes tanárokat, a tanfelügyelői látogatások izgalmát, a tornaünnepélyeket és a vaskályhákba befűtő gondnokot. A csornai polgári fiúiskola csak huszonöt évig működhetett, de addig is több száz művelt, erkölcsös és nemzeti szellemben nevelt fiatalembert – köztük még egy későbbi miniszterelnököt, Hegedűs Andrást is – oktattak benne.
A 90. évfordulón, 2014. november 7-én az egykori igazgató, Bársony Kálmán családjával egy meghitt ünnepséget rendeztek a Hunyadiban, ahol megjelent az egykori polgári néhány tanulója is, majd emléktáblát avattak a gimnázium aulájában.
„Az iskola alapításáról és első éveiről egy szakdolgozatot is írtam, de szeretném folytatni a kutatást. Ha valakinek van a csornai fiú vagy a leány polgári iskolához kapcsolódó fényképe, tárgya, bármilyen emléke, megtisztelne, ha jelezné” – tette hozzá Szalay Balázs.