2 órája
A Magyar Posta újabb településeken zárja be a postahivatalokat
A kormány pályázatokkal, családtámogatások megannyi formájával azért tesz, hogy minél élhetőbbek legyenek a vidéki települések. Eközben a Magyar Posta sorra szünteti meg a falvakban a megszokott, a mindennapokban nélkülözhetetlen szolgáltatását, zárja be a postahivatalokat.
A hónap közepén megírtuk, hogy a veszprémvarsányi önkormányzat elszántan harcol azért, hogy megmentse a helyi postahivatalt. A település az utóbbi évek fejlesztéseinek köszönhetően egyre fejlődik és a környező települések központjaként is működik, ám attól tartottak, hogy a Magyar Posta bezárja a helyi hivatalt.
A polgármester harcol a Magyar Posta döntése ellen
Vaderna Melinda polgármester akkor elmondta, hogy egy évvel ezelőtt a Magyar Posta megkereste az önkormányzatot a partneri programjával. Először arra gondoltak, hogy lehetne a posta a polgármesteri hivatalban, de erről lemondtak, mert távol esik a falu központjától. Számításaik szerint közel 400 ezer forint lenne a havi kiadásuk. A posta felajánlotta, hogy bérelhetik az épületet havi 134 ezer forintért, így összesen már több mint félmillió forintba kerülne havonta az önkormányzatnak a postai szolgáltatás a jelenlegi árakon. Azt nem tudták, hogy mennyi a veszprémvarsányi posta bevétele, mert azt nem árulta el a posta, így egy olyan szolgáltatási szerződést kellett volna aláírni 3 évre, hogy nem tudják, milyen kiadással és bevétellel jár. Ez felelőtlen gazdálkodás lenne. A polgármester asszony elmondta azt is, hogy meg is vásárolták volna a posta épületét. A felújításra váró épületért a Magyar Posta 23 millió forintot kért, majd közölték, hogy nem kívánják eladni az épületet, határozatlan ideig tovább működik a posta.
Augusztusban ismét megkeresték az önkormányzatot. Most már az épület vételárát 72 millió forintban jelölték meg. Szóval alig egy év alatt 49 millió forinttal többe került volna, ami irreális összeg. A polgármester asszony próbált tárgyalni a Magyar Posta vezetőivel, de nem járt sikerrel, bár cikkünkben is írtunk róla, mennyire fontos az ott élőknek a posta, milyen sokan használják. A postai levél és küldemény feladáson kívül sokan tartják ott számlájukat, van kötelező biztosítás, mert nincs más alternatíva a településen, az idősebbek pedig nem használják még mindenhez az internetet, és számukra az utazás is gondot jelent.
A nyugdíj is még postán érkezik.
Vaderna Melinda polgármester minden igyekezete ellenére most kapott levelet a Magyar Postától, amelyben tájékoztatták arról, hogy november 4-től a társaság mobilposta járattal biztosítja a szolgáltatások igénybevételének lehetőségét, a házhoz kézbesítés ígéretük szerint változatlan marad. A mobilposta naponta a Könyves Kálmány utca 2. alatt érhető el 9 és 9 óra 30 perc között, azaz mindössze 30 percig intézhetik az emberek az ügyeiket.
– Településünk vezetése mindent megtett annak érdekében, hogy a környéken egyetlen üzemelő Posta Hivatala maradjon a veszprémvarsányi, sajnos nem sikerült a kistelepülések érdekeit érvényesítenünk. November 4-től legközelebb Pannonhalmán, Bakonyszentlászlón és Zircen találhatnak munkaidőben üzemelő Posta Hivatalt – írta csalódottan Vaderna Melinda a település közösségi oldalán. A polgármester nem hagyja annyiban a dolgot, hiszen egy régió központjaként nem csak az itt, hanem a környéken élők is szolgáltatás nélkül maradnak. Levélben fordult segítségért a kormányhoz.
A Magyar Posta az utolsó pillanatban szólt
Máshol is kaptak levelet a postahivatal bezárásáról. Október végén bezár a nagybajcsi és kisbajcsi posta is. November 4-től Nagybajcson naponta fél 1-től 1 óráig, Kisbajcson 8 óra 15 perctől 8 óra 45 percig lesz elérhető a mobilposta.
– Felháborítónak tartjuk, hogy október 25-én, pénteken kaptuk a levelet arról, hogy október 31-én mindenféle egyeztetés nélkül bezár a posta – mondta el tömören véleményét Teilinger Imre, Nagybajcs polgármestere. – A posta megszűnése az önkormányzatnak is káros. Egyrészt folyamatosan fejlődik a falu, óvoda, bölcsőde, faluház, orvosi rendelő, mindenféle szolgáltatás van, ez pedig megszűnik. Sokféle családtámogatás segíti a falvak fejlődését, de ez az intézkedés minden korosztályra negatívan hat, de főleg az időseket érinti. Megírtam a Magyar Posta igazgatójának, hogy Nagybajcs közel 1300, Kisbajcs 1000 fős, de közös körjegyzőségben vagyunk Vénekkel, így Szőgyével együtt a négy településen mintegy 2400 fő marad posta nélkül. Nagybajcs lélekszáma az elmúlt 5 évben 25 százalékot emelkedett, folyamatosan nő és hamarosan el fogja érni az 1500 főt. Én is, és Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő is kérte a Magyar Postát, hogy tartsák meg a településünkön a postai szolgáltatást valamilyen módon. A posta jelenleg az önkormányzat épületében működik. Felajánlottuk, hogy nem kérünk bérleti díjat és a teljes rezsi költséget is átvállaljuk, mert arra hivatkoznak, hogy gazdaságtalan számukra a posta működtetése – mondta elkeseredetten Teilinger Imre, Nagybajcs polgármestere. – Ragaszkodnak azonban ahhoz, hogy az 1500 főt el nem érő településeken bezárjanak, pedig azt is megírtam, hogy a lakosság egyharmada nyugdíjas, számukra nagyon fontos lenne, hogy helyben legyen lehetőségük az eddigi szolgáltatások igénybe vételére. Kértem azt is, hogy csak próbaképpen csak az egyik helyen zárjanak be és nézzék meg a forgalom alakulását. Erre sem volt fogadókészség, pedig nem csak a magánemberek, cégek, de még az önkormányzat is ott intézi a pénzügyeit is. Arra kaptunk ígéretet, hogy november elején újra nyitják a partneri programot és nekünk kell hozzá vállalkozót találnunk. A megoldást nehezíti, hogy 3 évre kell a posta működtetését vállalni és úgy kell vállalkozót találni a szolgáltatásra, hogy nincs információnk a kiadások és bevételek nagyságáról – elemezte a helyzetet a polgármester.
A mobilposta szolgáltatásai
- csekkbefizetés
- levélpostai és csomag küldemények felvétele és kézbesítése
- utalványok átvétele
- POS terminálon bankkártyás pénz ki-és befizetése
- elektronikus egyenlegfeltöltés
- sorsjegy, boríték, bélyeg árusítása