2024.11.09. 13:40
Megválasztották az év civil szervezetét és az év civiljét
Negyedik alkalommal rendezték meg a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Civil Napot.
A vármegyei önkormányzat töltésszer úti épületében számos szervezet képviselői gyűltek össze. A program fő célja, hogy megünnepeljék a vármegye civil szereplőit és egy találkozási lehetőséget biztosítsanak nekik, ami lehetőséget nyújt a tapasztalatok megoldására és az új együttműködések kialakítására.
Két új célkitűzés
Az eseményt szerező Győr-Moson-Sopron Vármegyei Civil Szolgáltató Központ vezetője dr. Iváncsics János hangsúlyozta a vármegyei értéktár elemeinek többsége kapcsolódik valamilyen civil szervezethez, és ez igaz az országos értékekre is.
– Jövő év új célkitűzései, a generáció váltás kérdés, hogy a fiatalokat bevonzzák a civil szervezetek világába. A másik pedig a non-profit for-profit kapcsolatok kialakítása, hogy a civil szervezetek és vállalkozók együttműködése kiszélesedjen.
Dr. Pető Péter vármegyei önkormányzat alelnöke köszöntötte az egybegyűlteket.
– Amikor felmerült a vármegyei önkormányzatban, hogy egy épületet szeretne itt egyértelmű volt, hogy nem egy konferencia termet, hanem egy közösségi teret szeretnénk létrehozni. Körbetekintve ezen a színes forgatagon, ahol fiatalok és idősek egyáltalán képviseltetik magukat úgy hiszen ez sikerült.
A vármegyei közösségeknek Önök, a civil szervezetek, a kovászai.
Civilek a vármegyében
Simon Róbert országgyűlési képviselő hangsúlyozta a közösségek fontosságát, amelyeknek alappillérei a civil szervezetek.
– Magyarországon jelenleg több mint 53 ezer civil szervezet működik, a vármegyében 2700-nál is több. 400 ezren vesznek részt hivatalosan ezen szervezetek munkájában.
A vármegye civil szervezete
A Vármegyei Civil Napon adták át A vármegye civil szervezete és a Civilként a köz szolgálatáért díjakat.
A vármegye civil szervezete díjaz idén a Felpécért Alapítványnak adományozták. A kis falu tájháza elődeink természetközeli életének bemutatását, a tudás átadását és a hagyományőrző munka folyik. Az elismerést az egyesület korábbi vezetője Dombi Alajosné Jolika és a Felpécért Alapítvány kuratóriumának jelenlegi elnöke Kassai Edina vette át.
– Rengeteg munka és még ennél és több beszélgetés, és átdolgozott éjszaka és biztató szó van emögött a díj mögött. Az 1999-ben alakult egyesület zászlajára a hagyományérzést tűzte célul. A munkásság hamar összefonódott a tájházzal, amikor 2002-be romos épületet kaptunk, amibe Dombiné Alajosné egy tájházat álmodott. Néhány évvel később pedig a régi épület mögé egy új rész épült, amely közösségi térként helyet ad a hagyományőrzésnek és a hagyományok továbbadásának – mondta el Kassai Edina.
A Felpéci tájház 2020-ban az Év tájháza lett, ugyanebben az évben pedig Dombi Alajosné Év tájház vezetőjének választották.
Civilként a köz szolgálatáért díj
A Civilként a köz szolgálatáért díjat Vargáné Molnár Zsuzsanna vehette át.
Vargáné Molnár Zsuzsanna évtizedek óta a höveji értékek fennmaradásán és továbbadásán dolgozik. Helyi gyapjúszövő és foltvarró szakkör szervezet, majd megalapította Montázs Kézműhely Egyesületet. Nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a höveji csipke hungarikum lett. A település vezetőjeként pedig még aktívabban vesz részt a falu életének formálásában.
- Elmúlt időszakban közel 30 civil szervezet munkáját igyekeztem segíteni. Köszönöm az elismerést, de úgy gondolom, hogy minden civil szervezet nevében teszem ezt és mindannyiuknak átadom az elismerést. És köszönöm, hogy elismerik és értékelik a civilek munkáját.
Az esemény kiemelt vendégei voltak:
- Hámori György, Győr-Moson-Sopron Vármegye Önkormányzata elnöke,
- Simon Róbert Balázs, országgyűlési képviselő,
- Enyedi Anna Regina, osztályvezető, Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárság
- Nagy Sándor a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség elnöke.