2024.07.03. 12:49
Korszerűtlen és nem biztonságos - Bezárja a győri börtönt a BVOP
A börtönből márciusban akartak megszökni rabok, és az ezt követő vizsgálat feltárta, hogy az intézet túlságosan elavult. A börtön bezárása azonban nem jár elbocsátásokkal.
Felvételünkön a győri börtön. Fotó: Büntetés-végrehajtás
Kérdésünkre Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának Kommunikációs Főosztály elmondta, hogy arra törekednek, hogy a fogvatartottak a lakhelyükhöz legközelebbi büntetés végrehajtási intézetben folytathassák büntetésük letöltését. A győri intézet kiürítésével kapcsolatos feladatok előkészítése jelenleg is zajlik, várhatóan a nyár végéig megtörténik a fogvatartottak átszállítása. Az épület sorsáról még nem született döntés.
Korábban írtuk:
Számos biztonsági és fenntarthatósági szempontot mérlegelve a büntetés-végrehajtási szervezet úgy döntött, hogy a Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetet néhány hónapon belül kiüríti, a fogvatartottakat más börtönökbe szállítja át - közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) az MTI-vel szerdán.
Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője emlékeztetett arra: márciusban egy letört ágylétra darabjával akarták kibontani zárkájuk falát fogvatartottak Győrben. A szökési kísérletet időben észlelték, így az elítélteknek esélyük sem volt a szökésre.
A szökési kísérlet után indult belső vizsgálat megállapította, hogy az 1880-as években épült börtön annyira leromlott műszaki állapotban van, hogy a biztonságos fogvatartás feltételi nem biztosíthatóak teljeskörűen, ez tette lehetővé, hogy a fogvatartottak egy letört fémdarabbal megbontsák a falazatot - tette hozzá.
Makula György elmondta: a vizsgálat azt is feltárta, hogy
az épület annyira korszerűtlen, hogy felújítása, átalakítása, a megfelelő biztonságtechnikai eszközökkel történő felszerelése aránytalanul magas költséggel járna.
"Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a mára már elavult műszaki megoldások jelentősen növelik a rendkívül költséges üzemeltetést: az ingatlan nem szigetelt, régi nyílászárókkal, korszerűtlen fűtés-, víz- és villamos hálózattal rendelkezik. A mindössze 165 ember fogvatartására szolgáló intézet nem éri el a büntetés-végrehajtási szervezet elhelyezési kapacitásának 1 százalékát sem, üzemeltetési költségei mégis vetekszenek a nagy börtönök rezsijével" - közölte.
Jelezte, e büntetés-végrehajtási szervezet ezért úgy döntött, hogy az intézetet néhány hónapon belül kiüríti, a fogvatartottakat más börtönökbe szállítja át.
Pedig a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet külső homlokzatának nagyszabású felújítási munkálatai 2020 őszén megkezdődtek és 2021 januárjában be is fejezték a projektet.
Akkor azt nyilatkozták, hogy megszépült külsejével a győri börtön méltóbb módon képviseli immáron a modern büntetés-végrehajtási szervezetet. Ezt megelőzően pedig 10 éve voltak belső felújítási munkálatok, melyekben a fogvatartottak is segédkeztek.
Akkor így írtunk róla:
Nem alkalmaznak vállalkozókat a körlet, illetve a hivatali részleg teljes belső felújítására a Jókai utcai előzetesházban. Elsőként a zárkákban addig csak függönnyel eltakart mellékhelyiségeket fallal választották le. Először a nagyobb, az utóbbi hónapokban pedig a kisebb alapterületű zárkákban tették emberibbé a körülményeket. Ehhez az országos parancsnokság 9 millió forintot biztosított, amit itt helyben további 3 millióval egészítettek ki.
Most mégis úgy döntöttek, hogy a győri börtönt néhány hónapon belül kiürítik, a fogvatartottakat máshová szállítják át. Az intézmény alapvetően az előzetes letartóztatásban lévők fogva tartására szolgált eddig is, így nem állandó "otthonként" szolgált az elítélteknek.
Emiatt kerestük a Győri Törvényszéket és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészséget is, hogy a tárgyalásra érkező, vagy letartóztatásra váró rabok esetében milyen változásokkal járhat a győri börtön megszűnése. Amit választ kapunk frissítjük cikkünket.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőrkapitányságot nem érintik a változások, ugyanis saját fogdájukban tartják a bűnelkövetőket.
Makula György felhívta a figyelmet arra: az intézet kiürítése nem jár elbocsátással, a győri börtönben szolgálatot teljesítőknek új beosztást biztosítanak, és a BVOP különbuszokat indít, hogy a munkatársakat a lakhelyükhöz legközelebb eső, másik börtönben tudják továbbfoglalkoztatni.
Győr-Moson-Sopronban Győrön kívül Sopronkőhidán található részben felújított büntetésvégrehatási intézet, míg a szomszédos Komárom-Esztergom vármegyében egy sem. A legközelebbi börtönök és fegyházak Szombathelyen, Veszprémben és Székesfehérváron találhatók.
Kitért arra is, hogy a digitális forradalom kijelöli a magyar büntetés-végrehajtás férőhely- és szervezetfejlesztési koncepciójának új irányait, ami olyan innovatív kezdeményezésekben nyilvánul meg, mint a csengeri okosbörtönprojekt.
Tájékoztatása szerint Csengeren egy 1500 ember befogadására képes, új "okosbörtön" épül. A projekt egyik fő célja a rendkívüli események digitális eszközökkel történő prognosztizálása, megelőzése, valamint a felügyelet munkaterheinek csökkentése, amihez a mesterséges intelligenciát hívják segítségül.
"Nem titkolt szándékunk, hogy ez az intézet Európa legkorszerűbb, első high-tech börtöne legyen" - mondta Makula György. Hozzátette: a csengeri intézet amellett, hogy az ország legmodernebb börtöne lesz, mintegy 700 ember számára teremt munkalehetőséget a térségben.