2024.06.01. 09:00
Rengeteg kismacska születik Győr-Moson-Sopronban – Az ivartalanítás az egyedüli megoldás – Videón, fotókon az árva állatok
Az elmúlt tíz évben jelentősen nőtt a szaporulat. A győri és mosonmagyaróvári állatvédők kiemelik: az egyetlen, ami gátat szabhat a kidobott állatok nagy számának, az az ivartalanítás.
A mosonmagyaróvári Menedék Állatvédő Alapítvány közösségi oldalán is rendszeresek a szomorú történetek. Ahogy írták: Egy átlagos napon 7-8 bejelentés érkezik hozzájuk kidobott kiscicákról. Sokuknak elpusztult az anyukája, rengetegen betegen várnak az út szélén. Felhívják a figyelmet az ivartalanítás fontosságára, mellyel megelőzhetőek lennének az elveszített életek.
Az ivartalanítás életet ment
A győri Puha Praclik Egyesület alelnöke Rikovics Anita lapunknak elmondta: az elmúlt tíz évben megnőtt a szaporulat a környéken. Egy anyamacska most már átlagosan 3-szor ellik egy évben. A nyolc hónapos macska is már anya, átalakultak az ösztöneik. Ezt csak ivartalanítással lehetne szabályozni.
– Napi szinten 15-20 segítségkérés érkezik, gyakran tehetetlenek vagyunk. 8 önkéntesünk, ideiglenes befogadónk vesz részt a mentésekben, jelenleg 129 macska van összesen nálunk. Mindenkinél van limit, nálam 23 cica van. Mindig próbálunk valahogyan segíteni, kapcsolatban vagyunk a menhellyel is, de ők maximum 60 macskát tudnak befogadni – mondta el Anita.
Rengeteg kismacska születik Győr-Moson-Sopronban
Bárki tehet az állatokért
– Mindenki tud segíteni. Az első gondolat az, hogy hívjuk a menhelyet, a szervezeteket, hiszen ők azért vannak, hogy segítsenek. Ez részben igaz. De még ez előtt emeljük fel az állatot az utcáról, és vigyük el orvoshoz vagy haza. A legtöbb szervezetnél az elhelyezés a legnagyobb baj. Nem fér el a százhuszadik ha csak száztizenkilenc hely van. Sokan azért nem mernek segíteni, mert az orvosi költségek is az egekben vannak. De meg lehet előzni a bajt, mégpedig az ivartalanítással. Ma viszem az 1500-adik cicánkat ivartalanítani. Ez az egy lehetőségünk van, hogy megállítsuk azt ami most van. Sajnos ez is drága, egy műtét 30-35 ezer forint – hívta fel a figyelmet a győri Puha Praclik Egyesület alelnöke.
Azt is hozzátette: Van, hogy civilek, orvosok ugranak be segíteni nekünk. Ez egy vállalt feladat fizetés nélkül a család és munka mellett. Nem azért nem segítünk, mert nem akarunk, hanem mert már nem tudunk.
Befogadás és törődés
Gyakran hallani olyan esetről is, mikor egy anyamacska pusztul el, és a kölykei magukra maradnak. Ilyenkor, ha szerencséjük van, egy másik anyuka elfogadja és felneveli őket. Az egyesületnél ilyen például Holly, aki pár nappal azelőtt veszítette el a kicsinyeit, amikor 5 szürke kismacska az anyukáját. Hollyban annyira tomboltak a hormonok, hogy azonnal reagált mikor meghallotta a kiscica sírást.
– Jelenleg 39 kicsi cica van nálunk, nekik nehéz gazdát találni. Mindenki a szürkéket szeretné elvinni. Hiába mutatjuk meg az idősebb macskáinkat, az érdeklődők a különlegeset keresik. Mindig kirakjuk a közösségi oldalainkra az aktuális gazdi kereső állatainkat. Ha valakinek megtetszenek, akkor előzetes megbeszélés alapján eljöhetnek megnézni őket. Át kell esniük egy szűrésen a jövendőbeli gazdiknak.
Például, ahol sok gyermek van, ott szeretem látni, hogy bánnak az állatokkal. A legfontosabb szempont a cica hogyan viszonyul hozzájuk. Ha kölcsönös a szimpátia, akkor haza vihetik magukkal. Az is előfordulhat, hogy 3-4 helyre kell ellátogatni az érdeklődőknek, mire megtalálják a hozzájuk passzoló kisállatot. Számunkra az a lényeg, mi jó a macskának, nem az hogy az embernek mi a jó – osztotta meg lapunkkal Rikovics Anita.