Falusi lapok

2024.06.04. 09:50

Az internet sem mindenható - Hiánypótlók a települési hírmondók Győr-Moson-Sopronban

Dacolva a világhálóval, az okostelefonos hírdömpinggel, a közösségi oldalak tarolásával, még mindig megjelennek nyomtatott helyi lapok falun. Több település önkormányzata adja ki saját újságját, van, ahol évente egyszer, máshol akár többször is. Nélkülözhetetlenek, mert mindenkihez eljutnak, kézbe vehetők, elrakhatók az utókornak.

Gyurina Zsolt
  • – Az internetes közösségi oldalakat nem lehet kézbe venni, nem lehet lefűzni, elrakni emlékbe. A falu lakói közül nem mindenki van fent a Facebookon, nincs TikTok-fiókja – foglalta össze Szabó Norbert, Écs polgármestere.
  • – Ezek az internetes oldalak gyorsan pörögnek, folyamatosan változik rajtuk, hogy mi az érdekes, cserélődnek a hírek, nagyon könnyű lemaradni a település életét érintő beszámolókról.
  • A település nyomtatott lapját azonban minden háztartásba eljuttatjuk, bedobjuk a postaládába, megőrzi a történteket.
  • Főleg az idősek nagyon várják, illetve az elszármazottak.

Az Écs Hangja évente háromszor-négyszer jelenik meg, és nemcsak az önkormányzat munkáját mutatja be, de a civil közösségek is megjelenhetnek benne fél-egy oldalon, vagy akár még több lapon át. Bemutatják természetesen a fejlesztéseket, illetve a programokat. Általában 800–820 példányban nyomják ki, egy szám kinyomtatása néhány százezer forintba kerül. Szabó Norbert hangsúlyozta, hogy a településnek nagy szüksége van az újságra, amely polgármestersége óta megújult, bővült, színesedett.

Az idősek nagyon várják, elrakják emlékbe

– Az első alkalommal egy este alatt megírtam az újságot, vitt a lelkesedés. Aztán jött a szükséges képek összegyűjtése, amitől kicsit tartottam, de kiderült, hogy mindenki szívesen hozzájárult a megjelenéshez, örömmel látta viszont magát a lapban – nyilatkozta Hadaricsné Balogh Krisztina, Ravazd polgármestere, egyben a lap szerzője-szerkesztője.

A lapot évente egyszer vagy kétszer nyomják, 20–24 oldalon. A legtöbb cikket ő írja, de néha közölnek beszámolót óvónők, anyukák. A tartalom a szokásos: beszámolók (az óvodában magaságyás készült), sok fotó a falunapról, eljövendő rendezvények, receptek, keresztrejtvény. Fontos rovat volt korábban a gólyahírek, de ma már nehéz számon tartani a sok ki- és beköltözőt. Az újság előállítása évi 200–300 ezer forintba kerül, a hivatalsegédek viszik házhoz, 2020 óta létezik.

– A faluban lakók közül nem mindenkit érünk el az internettel. Főleg az idősek nagyon várják, illetve az elszármazottak. A temetőhöz szoktam is kitenni, mert amikor meglátogatják a sírokat, sokan visznek belőle. Rengeteg a visszajelzés, hogy várják a megjelenését, és amikor megkapták, az első betűtől az utolsóig elolvassák. Nincs vetélytársa: az újság ajándék. Amit kirakunk a közösségi médiába, azt elfelejtik. Ezt viszont beviszik a konyhába, végignyálazzák, elteszik a hazalátogató érkező gyermekeknek.

Hadaricsné Balogh Krisztina, Ravazd polgármestere, a lap szerzője-szerkesztője. Fotó: Gyurina Zsolt

Összefoglalja az évet

Évente egyszer, decemberben jelenik meg a Tápi Körkép, amely a 700 fős falu életéről tudósít. Az önkormányzat adja ki, szerzői a polgármester, a Táp Fejlődéséért Alapítvány elnöke, vagyis Farkasné Takács Judit, aki az iskola igazgatója, a Bokréta Nyugdíjas Klub vezetője, az óvoda vezetője, a sportkör elnöke.

Endrődiné Dinya Nikoletta szerkesztő úgy fogalmazott, hogy az év végén foglalják össze a tápiaknak, hogy mi történt tizenkét hónap alatt, illetve mi várható a következő esztendőben. Hozzátette, hogy az évi egyszeri megjelenés elég, mert amúgy a világhálón rendszeresen tudósítanak a település életéről. Kétszázhatvan példányban jelenik meg, sok képpel, amelyek így megőrződnek az utókornak. Évekig szünetelt a kiadatása, de szükség volt rá, így öt éve újraindították.

A betelepülők informálása

– A tartalom összeállításánál figyelembe vesszük, hogy sok a betelepülő, akiknek igyekszünk bemutatni a falut, illetve a lapból tájékozódnak programokról, újdonságokról. Sopronkövesd sokat változik, a helyiek örülnek, ha benne vannak a lapban, örömmel mutatják egymásnak a gyermekek, a nagyszülők fotóit – összegzett Kalmár Erika, az Agghegyalja Mozaik főszerkesztője.

A csaknem 1500 lelkes Sopronkövesd újságja háromhavonta jelenik meg, illetve kétszer különszámot adnak ki, a Kulturális Örökség Napjaira és a Gasztropiknik hétvégéjére. Az első szám 2011 februárjában jelent meg, és volt, hogy 28 oldalon tájékoztattak, többek között történész múltidézőjével, kertészeti tippekkel az intézmények beszámolóján túl.

Kalmár Erika, a sopronkövesdi lap főszerkesztője: – A helyiek örülnek, ha benne vannak a lapban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában