2024.06.06. 14:38
Nagy vízzel vonul le az árhullám a Szigetközben
Minden óráról órára változhat, így marad a figyelem és a gátak őrzése. Az ország más részeiből átvezényelt vízügyes szakemberek segítik a szigetközi védekezést.
A védekezés megerősítésére és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkájának támogatására hatvanöten jöttek a Közép- Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság- tól, ötvenhatan pedig a tiszántúli igazgatóságtól. A megerősített őrszolgálat szakemberei folyamatosan figyelik a folyót, elemzik a német, osztrák és szlovák modelleket, a változó helyzethez alkalmazkodva, felkészülten végzik az árvízi védekezést. A tegnap mértnél Győrben még 90 centivel, a véneki torkolati műtárgynál 70–80 centiméterrel lehet magasabb a víz ma délelőtt, függően a szlovákok tevékenységétől. Nagybajcsnál a jelenlegi előrejelzések szerint III. fokot meghaladóan, 650 centiméter körüli tetőző vízszintre lehet számítani. Az árhullám a jövő hét közepén hagyhatja el az országot.
Vének és Ásványráró között, Vámosszabadi határában járunk. Hátunk mögött a Duna folyam, a bősi üzemvízcsatorna alvizén, ahol már az eltereléssel érintett folyószakasz alatt ismét a teljes vízhozam érkezik. Tatai Róberttel, a Szigetköz szakasz-védelemvezetőjével, Szegi Attilával, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság szintén átvezényelt sajtósával és jó néhány Szolnokról érkezett szakemberrel álldogálunk a biztonságos töltésen, a víz felett. Ahová pillantásunk esik, ott egy rét látszana, középütt pedig a vékonyka Kalacsi-ág. Ez azonban most kiöntött, és pillanatnyilag inkább Kalacsi-tó. Az árvízvédelmi készültséget hétfőn rendelték el, a III. fokú készültség miatt 121 vízügyes érkezett segítségnek az ország távoli vidékeiről, Szolnok és Debrecen térségéből, és csapatokban látják el a területen a szolgálatot. A közeli Nagybajcson található az a vízmérce, amely alapján a készültség változását elrendelik.
Még nyitva a zsilip
– Pénteken a Duna vízgyűjtőjének felső, németországi és ausztriai szakaszán markáns esőzés kezdődött, az Inn területén a vártat meghaladóan helyenként akár 100 millimétert is mértek. Az áradás nagy pusztítást végez most Bajorországban, majd lassan leér hozzánk – ismertette a helyzetet Tatai Róbert. Győrben a Rába kettős hídnál lévő vízmércén az 570 centimétert is meghaladhatja a tetőzést.
A két éve 30 milliárd forintból elkészült véneki torkolati műtárgy jelenleg nyitva, még nem lehet árvízkizárásos üzemmódban üzemeltetni, mert a Rábán is érkezik árhullám, amelyet el kell vezetni kifelé. Így ebben a pillanatban nincs értelme lezárni, de amennyiben szükségessé válik a le- zárása, megteszik. Nehéz megmondani, mennyit foghat meg a győri árhullámon. Tatai Ró- bert úgy fogalmazott: ha a 2013-as árvíz most érkezne, akkor egy méterrel tetőzne alacsonyabban.
Megfogják a buzgárokat
– A vészőrszolgálat során a töltéstestet vizsgáljuk, és a töltés mentett oldali 60 méteres védősávját. Munkatársaink figyelik, jelentkezik-e buzgár, felpúposodás, jelentik, és ha kell, beavatkozunk. Ez jelentheti a buzgár megfogását, körbezsákolását. Nyúlgátat most nem kell építenünk, akkora víz nem lesz. Győrben a rakpartok kerültek víz alá, a Szigetközben kell védekezni, a Hanságot pedig a belvíz fenyegeti. A Rábán azért rendeltük el a készültséget, mert a Duna visszaduzzasztó hatása indokolta – magyarázta Tatai Róbert.
Törőcsik Tamás a Szolnoki Vízügyi Igazgatóságtól érkezett 65 fős csapat vezetője. Segédőröket, de műszakist is hoztak. Régi motoros, 2013-ban is itt volt Győrben, emlékezetes számára az akkori küzdelem, akárcsak a 2016-os és a 2010-es hernádi védekezés. Van arrafelé is gond a csapadékkal: Jászapátiban nemrégiben egy nap alatt 83 milliméter hullott. Kérdésemre elmondták: az, hogy június elején magas a víz, nem meglepetés, az már kellemetlenebb, hogy szélsőséges az időjárás. A Tiszán télen hat árhullám érkezett, aztán sokáig nem esett eső.
Tartós terhelés
Amíg emelkedik a Duna, a kavicsos altalajon keresztül fel akar fakadni a vize a gát túloldalán. Szegi Attila felhívta a figyelmünket, hogy ezúttal az árhullám tartóssága veszélyes, a töltést hosszú ideig éri a terhelés. Két veszély van: ha a töltést meghágja a víz, vagyis túljut rajta, a másik, hogy tartós terheléssel tönkreteheti. Kérdés, meddig marad fenn a magas vízállás. Folyamatosan szivattyúznak a bácsai, szavai és győrzámolyi telepükön. Azt, hogy mennyi víz érkezik hozzánk és mikor, nehéz megjósolni, mert a bősi erőmű üzemeltetése is hatással van a történésekre. Minden óráról órára változhat, így marad a figyelem, a gátak őrzése.