Az összetartozás napja

2024.06.04. 20:00

A békediktátum aláírására emlékeztek Sopronban - Fotók

A nemzeti összetartozás napján, június 4-én az 1920-as trianoni békediktátum aláírásának 104. évfordulójára emlékezett az ország. Sopronban idén több helyszínen, köztük a Barátság parkban emlékeztek meg arról a békeszerződésről, amely feldarabolta a történelmi Nagy-Magyarországot.

Varga Henrietta

Fotó: Szalay Károly

1920. június 4-én a Versailles melletti Nagy-Trianon palotában kikényszerített békediktátum értelmében, a vesztes központi hatalmak oldalán harcoló Magyar Királyság ezeréves területének mintegy kétharmadát elcsatolták. Az akkori népszámlálási adatok alapján a Trianon előtti Magyarország több mint 18 milliós lakossága 7,6 millió főre esett vissza, és az elcsatolt területekkel együtt mintegy 3,5 millió magyar ajkú került határainkon kívülre.

Az emlékezés a Pendelyes Kulturális Egyesület ünnepi műsorával vette kezdetét, akik a leszakadt országrészek néptáncaiból adtak ízelítőt. 

Fotó: Szalay Károly

A megemlékezőket elsőként Kui Bíborka, a Soproni Erdélyi Kör vezetőségi tagja köszöntötte, aki Úry Előd, a Kör elnökének szavait tolmácsolta.

A megemlékezésen részt vett Farkas Ciprián, polgármester is. Beszédében kiemelte, hogy a trianoni trauma óta eltelt évtizedek alatt nagy volt a magyarság lemorzsolódása az anyaország határain túl, de a nemzeti együvé tartozás érzése megmaradt. 

Farkas Ciprián beszédében hangsúlyozta, hogy nemzeti szuverenitásunk, nemzeti összetartozásunk megőrzése a kulcsa annak, hogy a következő ezer esztendőben is magyar ének csendüljön fel a templomainkban.
Fotó: Szalay Károly

- A magyarság tudatában a történelmi Magyarország képe tovább él. Ennek határai a nemzeti nyelv, a nemzeti kötődésű irodalom, a hitélet, a művészetek, a népi alkotások, a hagyományőrzés, és a viselkedési szokások révén az országhatárok fölött is átívelőn él tovább a mai napig. Ez a magyar nemzet szellemi öröksége - hangsúlyozta. 

- Trianon a példája annak, hogy mit veszíthet a magyarság, ha belekeveredünk egy újabb világháborúba. Hozzáfűzte: Az elmúlt évszázad megtanított minket arra, hogy ellen kell állnunk mindazon nagyhatalmi és birodalmi törekvésnek, melyek nem a hazánk, nem a magyarság és nem a megmaradásunk ügyét szolgálják. A nemzeti szuverenitásunk, a nemzeti összetartozásunk megőrzése a kulcsa annak, hogy a következő ezer esztendőben is magyar ének csendüljön fel a templomainkban.

A rendezvény végén Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője, Farkas Ciprián, valamint Simon István és Csiszár Szabolcs alpolgármesterek helyezték el az emlékezés koszorúját. Az eseményen a soproni önkormányzat jelenlévő képviselői, valamint az Erdélyi Kör tagjai is lerótták tiszteletüket.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában