2024.02.21. 11:38
Szoborral emlékezhetnek a holokauszt túlélőire Mosonmagyaróváron
Dr. Arthur Weisz és felesége, Margaret Stadler túlélte a holokausztot, s visszatérve szülővárosukba, megszületett első gyermekük. A túlélők szimbólumaként egy emlékmű készülne Mosonmagyaróváron.
Árpási Nándor, az emlékmű kezdeményezője. Fotó: Mészely Réka
Árpási Nándor azzal a kéréssel fordult a mosonmagyaróvári önkormányzathoz, hogy a képviselő-testület járuljon hozzá a Szent Rozália-kápolna előtti téren egy szoborcsoport felállításhoz a mosoni Weisz család emlékére – közel egykori otthonukhoz, melyet emléktábla is jelez.
Dr. Arthur Weisz, felesége, Margaret Stadler és fiuk, Tom allegorikus kompozíciója elsősorban a holokausztot túlélők szimbólumaként értelmezhető. Margit és Arthur Auschwitz és a munkatábor szörnyűségeit túlélték, visszatértek szülővárosukba, Mosonmagyaróvárra, ahol megszületett első gyermekük. Tom a holokauszt utáni első zsidó gyermekként jött világra a Lajta-parti városban. Mindkét családnak erős kötődése van a városhoz, szülőházukat emléktábla jelzi. 1956-ban elmenekültek az országból, Kanadában telepedtek le, vagyonukból számos jótékonysági szervezetet támogattak, köztiszteletben álló személyek voltak, és sohasem felejtették el egykori otthonukat, Mosonmagyaróvárt.
Az apát, édesanyát és kisfiukat ábrázoló szoborcsoport elkészítésére Trischler Ferenc szobrászművészt kérték fel. Az ő munkája a városban Wittmann Antal, Albert Kázmér és Hajdú Frigyes mellszobra, valamint Fekete István szobra is.
A most tervezett alkotáson a családi összetartozás hangsúlyozása kerülne a középpontba. A két felnőtt – miközben a tér felé néz – védelmezi a gyermeket, aki gondtalanul mosolyog. A talapzat nélküli szobor közvetlenül a burkolaton helyezkedne el, így kapcsolódna a környezethez.
A témát legutóbbi ülésén tárgyalta a képviselő-testület. Vida István képviselő javasolta, hogy a szobor mellé illesszenek tájékoztatót, hogy kikről szól az alkotás. Iváncsics János alpolgármester szerint impozáns mű készül. Az ülésen részt vevő Árpási Nándor kérelmező kiemelte: a szoborcsoport készítésének és elhelyezésének költségeit jómaga és a Weisz család finanszírozza. A mű tulajdonjogát térítésmentesen a mosonmagyaróvári önkormányzatnak adják át.