2024.01.17. 20:01
Beelőzhet a vidék - A falusi CSOK a lakosságszám növekedését is segítheti Győr-Moson-Sopronban + infografika
Győr-Moson-Sopronban 119 olyan település van, ahol igénybe vehető a falusi csok. Ez a térség községeinek 65 százaléka. Az ingatlanok átlagos négyzetméterára 258 ezer forint, de széles a skála.
A falusi csok és a csok plusz közös igénybevétele fellendítheti a jövőben a forgalmat és felgyorsíthatja a döntést azoknál, akik már korábban fontolgatták a vásárlást, építkezést. Fotóillusztráció: MW-archív
A falusi csok továbbra is jó alternatíva azoknak a gyermeket vállaló házaspároknak, akik kisebb településen képzelik el otthonukat. A vármegyében a falusi csokos településeken jelenleg közel ezer házat és lakást kínálnak értékesítésre, ami 30 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez a kínálatbővülés illeszkedik a lakáspiac általános és országos trendjeihez. Kevesebb érdeklődő40 százalék 2022 eleje óta 30–40 százalékkal nőtt az eladó ingatlanok száma, miközben az érdeklődő 40 százalékkal kevesebb.
A Győr-Moson-Sopron falusi csokos településein kínált ingatlanoknál nagy különbségek láthatók. Vannak nagy felújításra szoruló eladó házak 200–300 ezer forintos négyzetméteráron, de találunk új építésűeket is egymillió forintos négyzetméteráron.
Vonzóbbá válhatnak a kistelepülések
A falusi csokos települések átlagos négyzetméterára 406 ezer forint, aminél nagyobb értékkel csak a Veszprém vármegyei falusi csokos települések (519 ezer) bírnak az országban
– részletezte lapunknak Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
– Komárom-Esztergomban 377 ezer forint, Vas vármegyében pedig 281 ezer forint a falusi csokos ingatlanok átlagos négyzetméterára. Ezek a települések vonzó helyzetbe kerültek, ezért arra számítunk, hogy itt az ingatlanok felértékelődése is magasabb ütemű lesz.
Ha ez a folyamat beindul, az országos szinten is csökkentheti a társadalmi különbségeket vagyoni szempontból.
Olcsóbb, mint a nagyobb városokban
Győr-Moson-Sopronban a kistelepülések átlagos négyzetméterárai jelentősen elmaradnak a két megyei jogú város ingatlanáraitól.
Győrben és Sopronban 766 és 757 ezer forintos négyzetméteráron kínálják eladásra a lakásokat és házakat – ez közel duplaannyi a kistelepüléseken lévőkhöz képest.
A legnagyobb kínálat tavaly decemberben Téten volt, ott 62 ingatlant árultak. Ezt követte Pannonhalma (59 ingatlan), Hegyeshalom (53) és Győrság (45).
Az átlagos négyzetméterár tekintetében a listát Pannonhalma vezeti 738 ezer forinttal. Ez a szám Rábakecölben volt a legalacsonyabb év végén, 94 ezer forint.
Győr-Moson-Sopron déli részén jellemző
Bubla Zoltán mosonmagyaróvári ingatlanszakértő lapunknak elmondta: a falusi csokos településeken új építésű ingatlanok közül csak családi házakra igényelhető a támogatás. Korábban ez nem volt megszabva.
– Az érintett településeken jellemzően nincs is új építésű lakás, a beruházók nem oda építenek társasházakat. A falusi csokos települések zöme elsősorban a vármegye déli részén található, nem a nagyvárosok közvetlen közelében, agglomerációjában. Kisebb a lakosságszámuk, a támogatás pedig lehetőséget nyújt arra, hogy az adott község fejlődjön, ne öregedjen el, és hogy több fiatal költözzön oda – fogalmazott Bubla Zoltán.
Az ingatlanszakértő szerint ez fellendítheti a területfejlesztést, az elmaradott településeken jobb infrastruktúra épülhet ki, és növekedhet a lakosságszám.
– Nem feltétlenül a támogatás miatt költöznek a fiatalok kistelepülésekre, lehet már kötődésük, például ott nőttek fel. A falusi csok és a csok plusz közös igénybevétele fellendítheti a jövőben a forgalmat és a döntést azoknál, akik már fontolgatták a vásárlást, építkezést vagy családi házba költözést, akik egy kevésbé jó infrastruktúrával rendelkező, ám nyugodt életet biztosító településre költöznének – tette hozzá lapunknak nyilatkozva az ingatlanszakértő.