2024.01.11. 07:20
A hódpatkány állománya robbanásszerűen növekszik, elsősorban a Szigetközben és a Hanságban pusztít
A nutria, más néven hódpatkány vagy mocsári hód az utóbbi időben rendkívül elszaporodott térségünkben is. A rágcsálók rendjébe tartozó faj legutóbb a folyók áradásával érkezett hozzánk. A megemelkedett vízszintek miatt gyakran találkozhattunk vele a vízpartok közelében, egyre gyakrabban kerül a szemünk elé.
Több olvasónk is küldött lapunknak fotót a felbukkanó nutriákról.
A nutria természetvédelmi problémák miatt Magyarországon invazív fajnak számít.
A hideg lenne az ellensége
– Elszaporodásuk legfőbb oka a melegedő éghajlat, a dél-amerikai faj állományát elsősorban a jelentősen hideg időjárás csökkentené. Hobbitartása 2010 óta tilos Magyarországon, az Európai Bizottságnak a természetben való észlelését 2017-ben jelentették be hivatalosan. Állománya robbanásszerűen nő, elsősorban a Szigetközben, a Hanságban, a Rába, a Marcal mentén, de szinte minden folyó és állóvíz mellett megtalálható. Több ezer példánya van térségünkben. A vadgazdálkodók negyedévente jelentik a hatóságoknak az észlelését, elejtését – mondta lapunknak Orbán Henrik, az Országos Magyar Vadászkamara Győr-Moson-Sopron Vármegyei Területi Szervezetének titkára.
Rendkívül szapora
A nutria a rágcsálók rendjébe tartozik, hódpatkánynak is hívják, évente általában két almot hoz a világra. Rendkívül szapora faj. Régebben sokan tartották a prémjéért és a húsáért. Érdekessége, hogy úszás közben látszik a szőrös, hengeres farka és a háta, ez különbözteti meg a hódtól.
– Elsősorban a vízpartok közelében találkozhatunk velük, nem hagyják el azt. Növényekkel táplálkozik. Ugyan a mezőgazdaságban okozhat károkat, de ez nem minősül vadkárnak. Jelenleg a megemelkedett vízszintek miatt sokkal gyakrabban kerül az emberek szeme elé – részletezte a titkár. Hozzátette: nem vadászható faj, de a vadászatra jogosult korlátozás nélkül elejtheti.
Veszélyt jelent az őshonos fajokra
Jelentési kötelezettség van érvényben. A természetvédelmi hatóság, mivel inváziós, idegen faj, a vadászati hatóságon keresztül kezdeményezheti az állomány szabályozását. Ahogy a szakember mondja: az európai uniós szabályok értelmében a faj kiirtására kell törekedni, mivel idegen, jelenléte hatással van az őshonos fajokra és azok életterére is. A nutria, mivel elsősorban az állandó vizek mellett, nádasok és mocsarak, folyók, patakok, tavak környékén fordul elő, károkat okozhat a partfalakban is.
Táplálékkonkurens
A nutria naponta testtömege 25 százalékának megfelelő tömegű növényi részt is képes elfogyasztani, ezáltal az őshonos fajaink táplálékkonkurense, valamint az élőhelyek átalakításával számos őshonos faj életfeltételei romlanak tevékenysége következtében.