2023.09.15. 14:45
Átadták a mágneses nulltér laboratóriumot Fertőbozon - fotók
Átadták Fertőbozon a több mint 400 millió forint támogatással megvalósult mágneses nulltér laboratóriumot. A laboratóriummal egy új, világszínvonalú kutatási infrastruktúra vált elérhetővé a magyar tudósok számára. Itt képesek szimulálni az űrbéli mágneses viszonyokat.
- A fertőbozi Széchenyi István Geofizikai Obszervatórium területén a magyar űrkutatás és az intézményünk jövője szempontjából fontos létesítmény készült el. A hosszas tervezést és előkészítést követően megépült laboratóriumban geofizikai méréseket végezhetünk, szimuláljuk az űrbéli mágneses körülményeket, vagyis lehozzuk a Földre az ottani viszonyokat - mondta Westergom Viktor, Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet igazgatója. Az új, mágnesesen árnyékolt laboratórium megnyitásával hazánkban eddig megvalósíthatatlan geofizikai, űrkutatási, kőzettani, metallurgiai, biológiai és orvostudományi kutatások és alkalmazások elvégzésére nyílik lehetőség. Valamint arra, hogy űreszközök mágneses tisztaságát vizsgálhassák és űrkutatási műszereket fejlesszenek.
Átadták a mágneses nulltér laboratóriumot Fertőbozon
Fotók: Máthé Daniella- Az űrkutatás fontos szegmense a tudományos életnek és arra épülve a világgazdaságnak. Azok a vizsgálatok, amik a most átadott épületben lehetővé válnak világviszonylatban is ritkaságnak számítanak. Ilyen méretben, ilyen komplex kompenzálási rendszerrel sehol nem hoztak még létre mérőpontot. Olyan lehetőségeket nyit meg a laboratórium, amiből nemcsak a tudományos élet, hanem a gazdaság is profitálhat - mondta dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos az ünnepélyes avatáson. Egyben köszönetet mondott a beruházás megvalósításáért a Westergom Viktor által vezetett elkötelezett, hivatását magas szinten művelő tudós társaságnak és a közreműködőknek.
A beruházás több mint 400 millió forint értékű pályázati támogatással a Magyar Kutatási Hálózat Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet és a Wigner Fizikai Kutatóközpont konzorciumában valósult meg.
S, hogy miért van nagy jelentősége az elkészült új laboratóriumnak?
- A Föld saját mágneses tere mindenütt jelen van a Föld felszínén. Ez a mágneses tér egyfelől nagyon hasznos, hiszen lehetővé teszi az iránytűvel történő navigációt, illetve mágneses pajzsot alkotva megvédi a Földet az űrből érkező sugárzások töltött részecskék alkotta komponensétől. Másfelől viszont ugyanez a mágneses tér nagyon megnehezíti, hogy a Föld felszínén nagy pontosságú, finom mágneses méréseket végezzenek, illetve, hogy a mágneses tér hatásától megtisztítsanak bizonyos, a mágnességre érzékeny folyamatokat - magyarázta az intézetigazgató.
A laboratórium elhelyezkedése biztosítja a lehetséges maximális elektromágneses zavarmentességet, hiszen a Széchenyi István Geofizikai Obszervatórium a Fertő-Hanság Nemzeti Park ölelésében, vastag üledékes kőzetrétegek tetején, geofizikailag nagyon csendes környezetben fekszik. A földi mágneses tér lehető legjobb kiszűrését egy aktív kompenzáló és egy passzív árnyékoló rendszer együttműködése biztosítja.
Az aktív kompenzálást a laboratóriumot befogadó csarnok falain elhelyezett, 9 méter oldalhosszúságú tekercsekből álló 3 dimenziós tekercsrendszer és annak meghajtó elektronikája végzi, a kompenzáló teret a földi mágneses tér fluktuációinak megfelelően, másodperces felbontásban, folyamatosan változtatják. A rendszer áramellátását, a környezettudatosság jegyében, napelemekkel oldották meg. A passzív árnyékolást biztosító 3x3 méter alapterületű árnyékoló kamra a tekercsrendszer fókuszpontjában helyezkedik el. A kamra falait több rétegben speciális ötvözetből készült árnyékoló lemezek borítják, amelyek különleges mágneses tulajdonságuk révén "magukba szívják" a maradék tér mágneses erővonalait, így a kamra belsejében már csak a bolygóközi térnek megfelelő, rendkívül alacsony mágneses mező mérhető. A nagy frekvenciás elektromágneses zavarokat egy további vastag, jól vezető fémréteg árnyékolja.