2023.08.18. 14:11
Fogyatékosok Napközi Otthona - Közösségben boldogabban Kapuváron
Naponta átlagosan 24 ellátottat fogad a Fogyatékosok Napközi Otthona. Kapuvárról és térségéből érkeznek ide a felnőtt fogyatékkal élők, akik között idén a nyári szünetben két kiskorú is van.
Sipőczné Huszár Henrietta, az intézmény terápiás munkatársa nagy hangsúlyt fektet az egyéni fejlesztő foglalkozásokra. Fotó: Fogyatékosok Napközi Otthona
A fogyatékosok napközbeni ellátását a Nyitott Kapu-Vár Térségi Szociális Szolgáltató Központon belül végzik. Az ide járók a család igényeinek megfelelően változó rendszerességgel tartózkodnak az intézményben. Van olyan, aki egyedül érkezik, de többségében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogató szolgálata szállítja az igénybe vevőket térítési díj ellenében a Fogyatékosok Napközi Otthonába, ahol tematikus foglalkozások, zene, mozgásos fejlesztő feladatok, kirándulások, egészségi állapotuk megőrzése érdekében tornafoglalkozások várják az ellátottakat.
– Egész évben ünnepkörökhöz, évszakokhoz, jeles napokhoz fűződő csoportos foglalkozásokat tartunk a hozzánk járóknak, illetve az egyéni fejlesztő foglalkozásokra is nagy hangsúlyt fektetünk, mert fontos a különböző fejlettségi szinttel rendelkező értelmi fogyatékosok mentális állapotának megőrzése – mondta el Sipőczné Huszár Henrietta, az intézmény terápiás munkatársa, majd folytatta.
– Két gondozónő segítségével az ellátottjainkat a képességeikhez igazítva egyszerűbb háztartási feladatokba, kertészkedésbe, öntözésbe is bevonjuk. Jelenleg a kézműves-tevékenységek a nyár jegyében zajlanak, az elkészült alkotásokból kiállítást szeretnének rendezni, aminek fő célja az átlagemberek érzékenyítése. Szintén ebből az okból az autizmus világnapján lufiosztással kedveskedtek az intézménybe járók az utca emberének, illetve ellátogattak általános iskolákba, ahol a fogyatékkal élők és a diákok együtt töltötték az idejüket, ezzel is elősegítve, hogy a társadalom jobban elfogadja a mentális problémákkal küzdőket. Az intézmény munkatársai kapcsolatban állnak az ellátottak családtagjaival, és ösztönzik őket, hogy a mentálisan sérült emberek vegyék igénybe az ingyenes ellátást.
– Egészségi és mentális állapotukban ha nem is a kiemelkedő javulás elérése a célunk, de a szinten tartásukhoz fontos a tevékenységünk. Ha otthonukban ragadnak ezek a felnőttek, akkor sok esetben előfordul egyfajta szellemi hanyatlás az állapotukban, valamint ezeket az embereket gondozni gyakran kimerítő feladat a hozzátartozónak, így a szülők, a hozzátartozók tehermentesítése sem utolsó szempont számunkra – tudatta a szakmai vezető.