2023.08.20. 07:05
A Páneurópai Piknikre emlékeztek Sopronban - fotók
A Páneurópai Piknikkel 1989. augusztus 19-én történelmet írtak. A vasfüggöny tövében rendezett békés demonstráción váratlanul megjelent keletnémetek áttörték a határkaput és egy szabadabb élet reményében nyugatra menekültek. A két Németország újraegyesítéséhez vezető eseményt Sopron minden évben megünnepli.
A Páneurópai Piknik emlékparkban a 34 évvel ezelőtti eseményekre emlékeztek. Fotó: Griechisch Tamás
Fotó: Tamas Griechisch
Az ünnepi megemlékezést a hagyományokhoz híven a Páneurópai Piknik emlékparkban tartották magyar, német és osztrák résztvevőkkel szombaton késő délután.
- 1989. augusztus 19-e történelmi napja Sopronnak, Magyarországnak és Európának. Létrejötte azoknak a bátor magyar polgároknak köszönhető, akiknek a szabadságba vetett hite megingathatatlan volt. Ezzel a hittel képesek voltak sok száz embert megszólítani és idehívni egy olyan piknikre, aminek a célja a kommunista diktatúra gyűlölt jelképének, a vasfüggönynek a lebontása volt - hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Barcza Attila, Sopron és környéke országgyűlési képviselője. Hozzátette, a Páneurópai Piknik eseményei és a határáttörés nagyban hozzájárult a két Németország és Európa újraegyesítéséhez.
Bajban ismerszik meg a jó barát!
- ezekkel a magyar szavakkal kezdte beszédét Julia Gross, Németország magyarországi nagykövete, utalva arra, hogy 1989-ben egy nehéz politikai helyzetben Magyarország barátságos gesztust tett országa felé, átengedte határán a keletnémet menekülteket. Mint oly sokszor, és oly sokan, ő is köszönetét fejezte ki Magyarországnak a nemes tettért, külön kiemelve a Páneurópai Pikniken szolgálatot teljesítő határőrök, köztük Bella Árpád emberségét, higgadtságát, felelős döntését. Nekik köszönhető, hogy nem történt sérülés, tragédia, hétszáz keletnémet állampolgárnak sikerült épségben átjutni az áhított szabad világba.
A Páneurópai Piknikre emlékeztek Sopronban
Fotók: Griechisch TamásFarkas Ciprián, Sopron polgármestere köszöntőjében kiemelte: vannak olyan események, amelyek csak az idő előrehaladtával válnak igazán értékessé, és vannak, melyek történelmi súlya már abban a pillanatban világosan látszik. A Páneurópai Piknik ez utóbbihoz tartozik. A történelmi képsorok pillanatok alatt bejárták a nemzetközi sajtót, a sopronpusztai események pedig visszafordíthatatlanná tették a szovjet birodalom bukását és Európa újraegyesítését. A polgármester Helmut Kohl kancellárt idézve hozzátette, ez volt az a nap, amikor Magyarország kiütötte az első téglát a berlini falból.
Patricia Lips, Németország parlamentjének CDU/CSU frakcióvezető-helyettese a hagyomány fontosságára emlékeztetett, amely stabilitást ad, ugyanakkor figyelmeztet is a lényeges dolgokra. A Páneurópai Piknik a szabadság, és a német-magyar kapcsolatok szimbóluma. A nagykövethez hasonlóan ő is kiemelte a szervezők bátorságát és a szolgálatot teljesítő határőrök szolidaritását. - Most a fiatalokon a sor - mondta - hogy megteremtsék a szolidaritáson alapuló, erős, békés és biztonságos Európát. Szavait a megemlékezésen jelen lévő Magyar-Német Nyári akadémia diákjaihoz is intézte, akik az 1989-es sorsfordító események hátterével, helyszíneivel ismerkedtek.
A beszédeket követően az emlékezők koszorúkat helyeztek el a kopjafánál és emlékszalagot kötöttek a vasfüggöny egy darabjára.