Templomáldás az ökofaluban

2023.05.23. 13:30

Húsz év munkájával elkészült az Árpád-kori körtemplom eredeti hű mása

Megható és szívet-lelket emelő eseményre került sor az Agostyáni Ökofaluban május 12-én. Ünnepélyesen megáldották a Szent Ferencről elnevezett Árpád-kori körtemplom másolatát, amelyet több mint húsz évig építettek a Teremtő nagyobb dicsőségére. A szertartást Majnek Antal OFM nyugalmazott munkácsi püspök celebrálta tarjáni, esztergomi és kárpátaljai pap társaival.

Kiss T. József

Külön értéke volt a szakrális találkozónak, hogy az ország szinte minden tájáról érkeztek résztvevők, köztük gyalogos zarándokok is. A szentmise utáni szeretetvendégséget a Természetes Életmód Alapítvány (TÉA) biztosította helyi önellátó gazdaságából származó kínálattal. A Mária Út Egyesület támogatása ragyogó példája volt a szolgáló és nem hivalkodó szeretetnek. Segítő háttérmunkájuk csak a szentelés napján vált világossá, még a házigazdák számára is. 

Az Agostyáni Ökofaluban ünnepélyes keretek között áldották és szentelték meg a Szent Ferencről elnevezett Árpád-kori körtemplom hű másolatát. A szertartást Mainek Antal (OFM) nyugalmazott munkácsi püspök celebrálta tarjáni, esztergomi és kárpátaljai pap társaival. Fotó: Bencsik János

Főtisztelendő püspök atya szentbeszédében a természeti, társadalmi és lelki béke semmivel sem helyettesíthető fontosságáról beszélt. Ennek alapfeltétele az eddigi gondolkodásmódunk megváltoztatása önmagunk és a világ megmenthetősége és élhetővé tétele érdekében, Assisi Szent Ferenc életszentségi példamutatását követve. 

A szentmise keretében megáldották az építők csapatának vezetője, professzor dr. Nemcsics Ákos építész, műegyetemi tanárt és az ő írásos munkáit is a templomépítésről. A szertartás utáni beszélgetések során Antal atya meglepődve hallgatta a körtemplom építésének teljes történetét, többször visszakanyarodva az izgalmas részletekhez. 

1993 viszonylag régen volt, amikor dr. Petényi Sándor vezető régész, a tatai Kuny Domokos Múzeum munkatársa megtalálta az eredeti XIII. századi rotunda romjait. Ezt követte a régészeti feltárás, majd a részletgazdag lelet- anyag ismeretében dr. Finta József építész segítségével és ajánlásával megindult a tervezgetés, szervezés. Virágh János tatai kapucinus atya, tartományfőnök a kezdetektől fogva szorgalmazta az építést, lévén, hogy egy teremtésvédelemben élen járó ökofalu, amelynek a közelében találták meg a régi mintákat. 

Az elkészült rotunda köszönhető dr. Nemcsics Ákos építésben segítő tanítványai- nak, akik önkéntes munkával építették a rotundát, és kőművesüknek, Moravcsik Tibornak; Schmidtmayer Henrik és Tisch László helyi építőmestereknek. Következett a kupola és a térdfal kialakítása, valamint a grandiózus vakolómunka. Majd jöttek az ácsok, Tuboly János zseniális fiatal szakember társaival és Nagy Andrással. Jelenleg dr. Bóna István, a Képzőművészeti Egyetem tanára tanítványaival munkálkodik a régi szekkók felfestésében. A befejező munkákban részt vesz még Sára János etnográfus, polihisztor. Az építéshez még két dologra volt szükség, az Úr segítségére és kőre. Utóbbit Budai Attila, a tardosi kőbánya tulajdonosa biztosította. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában