2023.05.18. 17:30
Hosszú a várólista a szakembereknél Győr-Moson-Sopronban is
Győr-Moson-Sopronban 76 napot, Komárom-Esztergomban 38 napot kell várni szakemberre, derül ki egy lapunk által kért kutatásból. Pedig a munkadíjak már európai szinten vannak, négyzetméterenként 6677 forintot kérnek el a szakemberek, és kétharmaduk további emelést tervez.
– Az otthonfelújítási támogatás tavaly év végével befejeződött, azóta egyértelműen kevesebb a megrendelésem. A lapszabászatoknál a korábbi háromhetes várakozási idő egy hétre csökkent – nyilatkozta a Kisalföldnek Kocsis László bútorasztalos, akinek Pannonhalmán van a műhelye. – A burkolók jobb helyzetben vannak, hiszen építkezések továbbra is vannak, és egy járólap lerakását nem lehet úgy elhalasztani, mint egy új konyhabútor megvételét.
Kocsis László úgy fogalmazott: nincs ember, és két éve már nem is próbálkozik azzal, hogy felvegyen valakit maga mellé, úgysem talál. Nincs szakképzés, sokan pedig Ausztriában dolgoznak.
– Olyant, aki elvállal egy munkát, még csak-csak találni, de szakképzett, a kezéből jó minőséget kiadó mestert már bizony nehezen. Attól, hogy valaki kinevezi magát burkolónak vagy ácsnak, még nem lesz az – osztotta meg lapunkkal egy, a szakmában 50 éve dolgozó győri szobafestő. – A mostani, modern egy méter húsz centis lapokhoz az igazi szakember minőségi gépeket is vesz, az ezek tisztességes vágásához szükséges 400–500 ezer forintos beruházást sem mindenki engedheti meg magának – tette hozzá.
Országosan 58 nap a várakozási idő, azaz egy szakember ennyi idő múlva tudna elkezdeni egy új, számára tipikus nagyságú munkán dolgozni, ha most kapna ajánlatkérést. Egy éve ez az adat még 138 nap volt, vagyis a csökkenés drasztikus, 42 százalékos a múlt évhez képest, derült ki a Mapei Kft. friss kutatásából. Ha tovább csökken a kereslet, félő, hogy újra felerősödik a szakemberek kivándorlása.
Apró javítások: másfél hónap múlva jönnek
Az országban a második legmagasabb a szakemberhiány Győr-Moson-Sopronban (76 nap várakozás), a nem túl dicső lista élén Békés áll 83 nappal (részletek a táblázatban). Komárom-Esztergomban és Tolnában a legalacsonyabb a szakemberek vállalási ideje, mindössze 38 nap. A felmérés alapján minél nagyobb munkáról van szó, annál hosszabb a várakozási idő. Az apróbb javításoknál ez átlagosan 46 nap, a kisebb kivitelezéseknél és felújításoknál 56 nap, a közepes beruházásoknál 66, a nagyberuházásoknál 71 nap. A legtöbbet idén is generálkivitelezőkre kell várni, átlagosan 75 napot. A kőműves 70, a burkoló 65 napra tud munkát vállalni. A legkevesebb a víz- és gázszerelők vállalási ideje, 27 nap, az épületgépészé 33 nap, a villanyszerelőé 40 nap.
– Ez az átlagos várakozási idő egyébként reális lenne, hiszen a gyakorlat az, hogy mind a szakemberek, mind a megrendelők két-három hónapot tudnak könnyen előre tervezni – vélte Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a csökkenő vállalási idő egyértelműen a kereslet csökkenését jelzi. Érezhető a visszaesés a lakossági piacon, a magánépíttetők kivárnak, sokan reménykednek valamilyen beruházási támogatásban, mint az otthonfelújítási program volt.
Komárom-Esztergom még drágább
Számottevő különbség van Kelet- és Nyugat-Magyarország között a munkadíjak tekintetében. A szakipari munkák átlagos négyzetméterára Budapesten és Pest vármegyében (9376 és 9409 forint) kiugróan magas. Ez alatt azt az összeget értik, amit a megrendelő generálkivitelezők nélkül a szakembernek fizet. Komárom-Esztergom a második (7673 forint a munkadíj négyzetméterenként), Győr-Moson-Sopron a középmezőnyben helyezkedik el (6677 forint). A legalacsonyabb Borsod-Abaúj-Zemplénben a szakipari munkák négyzetméterára, 5448 forint.
Európai szintű munkadíjak
A Mapei Kft. információi szerint a 8636 forintos négyzetméterár már európai szintű munkadíjnak felel meg. Markovich Béla szerint ez fékezi a kivándorlást, ilyen munkadíjak mellett a szakemberek többségének nem éri meg külföldre menni. Azonban ha tovább csökken a kereslet, hiába a magas munkadíjak, munka nélkül félő, hogy újra felerősödik a szakképzett építőipari szakemberek kivándorlása. A felmérés szerint a megkérdezett szakemberek kétharmada tervez áremelést 2023-ban, átlagosan 14 százalékot. Az alapanyaghiány a válaszadók 75 százalékát befolyásolja kisebb-nagyobb mértékben a határidők betartásában. A legtöbben közülük a faanyagok, szigetelőanyagok és csempeáruk terén tapasztalnak ellátási problémákat.