Környezettudatosság

2020.09.04. 06:25

Jön az új szelektív gyűjtés – a változások 111 települést érintenek Győr vonzáskörzetében, mutatjuk, hol tesztelik a rendszert

Nem csak Győrben változik alapjaiban a szelektív hulladékgyűjtés – erről többször írtunk –, hanem a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodás Önkormányzati Társulás teljes, 3000 négyzetkilométeres szolgáltatási területén, mely Győrön kívül 111 települést foglal magában. A jelenlegi gyűjtőszigetes szelektív hulladékgyűjtés pár éven belül megszűnik minden Győr környéki településen, kivéve az üveg frakciót. Októbertől tíz faluban tesztelik az új rendszert.

Szeghalmi Balázs

Időt fordítani a szelektív gyűjtésre

Leegyszerűsítve: az új struktúrában a családtagok otthon válogatják majd a hulladékot külön gyűjtőedénybe, s ezekért tervezetten havonta egyszer házhoz jönnek a GYHG munkatársai. Minden háztartás pontos leírást kap majd az új típusú szelektív hulladékgyűjtésről. Vagyis arról, hogy milyen típusú hulladékok helyezhetők el a 240 literes gyűjtőedényben.

Célszerű lesz időt fordítani arra, hogy beleássuk magunkat és megtanuljuk a helyes szelektív gyűjtést, mivel a szolgáltató szakemberei átnézik a kukákat ürítés előtt. Az ugyanis nem működhet ebben a rendszerben, hogy a szelektív csomagolási hulladék (papír, fém, műanyag) közé kommunális hulladékot „dugdosson” bárki, mivel így a környezettudatosság alapvető szabályát rúgná fel.

10 ezer új gyűjtőedény vásárlása megtörtént.

Az első települések

„A házhoz menő szelektív gyűjtés átalakítási folyamatát azzal gyorsítjuk, hogy a tervezett hat helyett tíz településen kezdjük tesztelni a rendszert várhatóan október elsejétől” – mondta Koronika Tamás, a Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője. Az első tíz Győr környéki település között van Kunsziget, Ikrény, Öttevény, Abda, Börcs és Mosonszentmiklós, illetve Gönyű, Nagyszentjános, Ács és Bana. Az jól látszik, hogy hogy a felsorolt hat és négy falu azonos vonalon vannak, szomszédosak egymással, vagyis optimalizálták a logisztikai kihívásokat. A tesztidőszakhoz csatlakozik egy győri városrész, Nádorváros is ezer háztartással.

„Szeptemberben szállítjuk az új kukákat az említett tíz településre, a 10 ezer új gyűjtőedény vásárlása megtörtént. A társulás indítja a második körre szóló gyűjtőedények közbeszerzését is, amely várhatóan jövő év elején zárul. Addig összegezzük az új rendszerrel kapcsolatos tapasztalatokat, észrevételeket, panaszokat” – folytatta Koronika Tamás. Ahhoz, hogy az új rendszer felálljon a „tesztfalvakban”, a helyi önkormányzatoknak rendeletmódosításokat kell végrehajtaniuk. A tervek szerint 2021 második negyedévében a következő 23 településen indulhat el a második körös szelektív hulladékgyűjtés: Tényő, Győrszemere, Felpéc, Kajárpéc, Sokorópátka, Gyömöre, Lovászpatona, Szerecseny, Gecse, Vaszar, Kisbajcs, Nagybajcs, Vének, Vámosszabadi, Győrújfalu, Győrzámoly, Győrladamér, Dunaszeg, Dunaszentpál, Bőny, Bábolna, Gic, Nagydém.

Első körben októbertől tíz Győr környéki településen kezdik tesztelni az új szelektív rendszert. Felvételünkön Koronika Tamás, a GYHG ügyvezetője. Fotók: Nagy Gábor

Vidéken kulturáltabban ment a szelektív gyűjtés

„A Győr környéki falvakban jobban működött a szelektív gyűjtés, a nagy gyűjtőedényeknél közel nem alakultak ki olyan áldatlan állapotok, mint Győrben. Vidéken az emberek ritkán rakták le a szemetüket, ha adott konténer megtelt. Ennek tükrében indokolt az új rendszer?” – vetettük fel.

„Tény, hogy a szóban forgó 111 település többségében kulturáltabb volt a szelektív szigetek használata. Az is igaz ugyanakkor, hogy felméréseink szerint a kistelepüléseken élő, megyeszékhelyen dolgozó emberek közül sokan hoztak szemetet Győrbe. Ráadásul a szelektív szeméthez nem ritkán kommunális hulladékot kevertek. Amikor a változások mellett döntöttünk, ezt a szempontot hangsúlyosan vettük figyelembe. Felerősítve ezzel az egyéni felelősséget és szerepvállalást a rendszer megfelelő működésében” – válaszolta Koronika Tamás.

Gyakoribb ürítések a hulladékudvarokban

A hulladékgazdálkodási társulás vidéki önkormányzatokat képviselő tanácstagjainak (Friderics Cecília nagyszentjánosi, Varga Gábor tényői és Fodor Béla adászteveli polgármester) kezdeményezésére ősztől bővítik a hulladékudvarok kapacitását minimum 25-30 százalékkal. Emellett gyakrabban is ürítik majd a kukákat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában