2020.05.28. 10:53
Rákapcsol a kukarazzia Győrben: több ellenőr járja az utcákat, tereket
Évente közel ezer köztisztasági szabálysértési ügyben jár el a győri közterület-felügyelet. Mostantól több ellenőr járja az utcákat, tereket, különösen a szelektív szigetek környékén.
Győrben mintegy másfél száz szelektív hulladékgyűjtő sziget üzemel, ebből húsz modern, földbe süllyesztett tárolós, amelyekbe hatvan százalékkal több szemét fér. Képünk szerda reggel készült a Malom ligetnél - nem szép a látvány.
Fotó: Nagy Gábor
A győri polgármester által kihirdetett zéró toleranciának a közterület-felügyelet szerez érvényt. A szervezet vezetője, Truka István a Kisalföld érdeklődésére elmondta: a rendelkezésükre álló összes humán erőforrással, tárgyi eszközzel és jogszabályi felhatalmazással felvértezve veszik fel a harcot az illegális szemetelőkkel szemben.
Tény, hogy a karantén hetei alatt több szemét keletkezett a háztartásokban, aki pedig ráért, szanált és lomtalanított is. Ezzel együtt a szelektív hulladékgyűjtő szigetek környékén is gyakrabban szabadult el a pokol, amit csak tetézett a múlt heti kukagyújtogatás és hogy a vandál álló, földbe süllyesztett gyűjtőedényeket sem kímélt.
Ha valaki a szelektív edény mellé teszi le a szemetet, az ugyanolyan szabálysértést követ el, mintha a parkban hajítaná el
– mondta a Kisalföldnek Truka István.
– A polgármester határozott utasítása szerint mostantól
a nap huszonnégy órájában ellenőrzünk és tettenérésnél minden esetben kiszabjuk a maximális ötvenezer forintos helyszíni bírságot.
Emellett minden olyan járműre, amely a szelektív hulladékgyűjtő sziget előtt a tilosban parkol, akadályozva az edények kiürítését, azonnal kerékbilincset teszünk.
A közterület-felügyelet vezetője a fő problémát abban látja, hogy néhányan nem rendeltetésszerűen használják a kukákat.
– A szemetet nem mellé, nem elé, nem mögé, hanem bele kell tenni. A műanyagosban semmi keresnivalója a papírnak, az üvegesben pedig a fémnek. A 32 colos tévé dobozának, a felújításból származó törmeléknek, a lecserélt ablaknak, kiszanált ruhának vagy a sarki kisbolt szemetének nem a lakossági szigeten, hanem a hulladékudvarban a helye. Hajtogassuk össze a banánoskartont, lapítsuk össze a flakonokat, hogy könnyebben lecsússzon a földbe süllyesztett edények csövén, mert ha eltömíti, nem tudják mások használni – mondta Truka István, hozzátéve: szerencsére a többségnek nem a katasztrófa a komfortzónája. Ám amíg vannak, akik nem tisztelik a szabályokat, szükség lesz a felügyelőkre.
A szervezet folyamatosan növeli a létszámát. A napokban lesz teljes, közel harmincfős a flotta.
A közterület-felügyelet vezetője a Kisalföld kérdésére azt is elmondta: a bővítésre, a túlórákra, a plusz technikai felszerelésekre abból a százmillió forintos keretből jut, amelyből a külterületek ellenőrzéséért felelős csoportot alakítják meg hamarosan.
Évente közel ezer eset
A közterület-felügyelet munkatársai 2018-ban 907, 2019-ben pedig 924 köztisztasági szabálysértési ügyben jártak el. Tavalyelőtt 817, tavaly pedig 845 zárult helyszíni bírsággal, a többi feljelentéssel került tovább a kormányhivatalhoz, ahol akár 150 ezer forintos pénzbírságot is kiróhattak az elkövetőre. Idén március 1-jétől ismét a rendőrség az első fokon eljáró szabálysértési hatóság, amely a köztéri kamerafelvételeket is kezeli.