Borzalmak után

2 órája

Trauma után felépülhetnek a Csapodról elhozott állatok - Videón a mentett kutyusok

A múlt héten jelent meg lapunkban, hogy Csöngéről közel 100, míg Csapodról több, mint harminc kutyát mentettek meg, embertelen körülmények közül. A kutyák elhullott állatok között tengődtek, ami elmondhatatlan mértékű traumát, fizikai és lelki sérülést okozott nekik.

Varga Henrietta

A szaporítótelepek felszámolását követően felmerül a kérdés: mi történik ezekkel az állatokkal, amikor végre biztonságos környezetbe kerülnek? Hogyan hat rájuk a trauma, és hogyan lehet őket rehabilitálni? A kérdésekkel kapcsolatban megkerestük Mentes Árpádot, a soproni Állatorvosi Centrum orvosát, aki érdeklődésünkre elmondta: Ahogyan az emberek, úgy az állatok is egyénenként reagálnak a traumatikus élményekre, de a korábbi életkörülmények mély nyomokat hagyhatnak az állatokban. Egyes kutyák viselkedési zavarokat mutathatnak, mások szorongóvá, antiszociálissá válhatnak, és soha nem tudják teljesen feldolgozni a múltjukat. Gyakran hasonlítják ezt az emberi traumákhoz, például egy háborús veterán esetéhez, akinek élete végéig küzdenie kell a múlt árnyaival.

trauma
Trauma Csapodon - embertelen körülmények között tartották az ebeket.
Forrás: Shutterstock

Trauma után felépülés

- A rehabilitáció egy komplex folyamat, amit nem lehet általánosítani, minden esetben az állatok egyedi igényeit kell figyelembe venni. Nincs egyetlen mindenre jó megoldás, ezért fontos, hogy a gazdák felkészüljenek a kihívásokra. Az állatok rehabilitációja kísértetiesen hasonlít az emberi megrázkódtatás kezelésére. Akárcsak egy traumatizált gyermek vagy felnőtt, a kutyák is különböző mértékben és módon dolgozzák fel a velük történteket - mondta.

Egy biztos: a szeretet, a türelem és a megfelelő szakmai támogatás csodákra képes. 

Az új környezet, a gazda hozzáállása, valamint a kutya egyéni jelleme egyaránt befolyásolják, hogy az állat mennyire képes feldolgozni a múltját. A legfontosabb feladat, hogy biztonságban érezzék magukat az új környezetükben. A gazdának fokozatosan kell elnyernie a kutya bizalmát, ami időigényes és türelmet igénylő folyamat - tette hozzá.  

Mentes doktor egy történeten keresztül is szemléltette azt, hogy a kutya és gazdája közötti kapcsolat miért fontos a sikeres rehabilitáció érdekében. 

- A közelmúltban egy évekig antiszociális, viselkedészavaros kutyát hoztak be a rendelőbe. Az állat korábban teljesen elutasította az emberek érintését, de a megfelelő kezelésnek és gondoskodásnak köszönhetően mára odamegy, hogy simogassák. Azt gondolom, hogy ez a történet is jól mutatja, hogy szeretettel és türelemmel mennyi minden elérhető.   

A Csapodról kimentett felnőtt és babakutyák már jó helyen vannak, a kicsiknek pedig kinyílt egy szebb és jobb világ. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában