A legvédtelenebbek

2 órája

Az internetes zsebesektől szeretné megóvni az időseket a rendőrség - fotók a győri eseményről

Az idősek a legvédtelenebbek, az online csalók kiemelt célpontjai. A rendőrség őket szeretné felkészíteni a modern idők kihívásaira. Közel hatvan idős vett részt a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság eseményén.

Pardavi Mariann

– Tőlem kétmillió forintot csaltak ki az interneten – panaszolta el egy győri nyugdíjas hölgy azon a bűnmegelőzési eseményen, melyet az időseknek szervezett a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság. A lapunknak név nélkül nyilatkozó 81 éves hölgy részletesen ecsetelte, hogyan csalták ki a megtakarítását. Nyereményjáték pénzdíjának ígéretével hívták fel, a csalók addig ígérgettek neki, míg bedőlt. – Egyelőre nem zárult le a rendőrségi nyomozás, és attól tartok, soha nem kapom vissza a pénzemet.

internet
Az idősek a legvédtelenebbek, az internetes csalók kiemelt célcsoportja. 
Fotó: Csapó Balázs

Rendszeresen beszámolunk a kisalfold.hu-n is az online csalásokról és a rendőrség is tesz közzé a témával kapcsolatos anyagokat.

Az internet veszélyei

Szabó Csaba rendőrőrnagy, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője a programon arra hívta fel a közel hatvan szépkorúnak a figyelmét, hogy a csalók napról napra új csalástípusokkal próbálkozhatnak, és éppen ezért a megoldás a megelőzés.

– Az idősebb generáció más szociális környezetben nőtt fel, sokkal hiszékenyebbek, könnyebben meggyőzhetők. Alapvetően háromféle csalástípussal dolgoznak a kiberbűnözők – fogalmazta meg Szabó Csaba rendőrőrnagy. 

  • Megpróbálnak rávenni, hogy telepítsen a hívott fél egy Anydesk nevű alkalmazást, amellyel a világ bármely pontjáról hozzáférhetnek az adatainkhoz, pénzünkhöz. 
  • Népszerű továbbá az sms-ben, e-mailben érkező hamis üzenet valamely ismert szolgáltató nevében, ahol adathalász linkre kattintva férkőznek hozzá bizalmas adatokhoz. 
  • A harmadik felkapott típus pedig az, mikor online piactereken szállítási információk ígéretével csalnak tőrbe.

Lapunk kérdésére Szabó Csaba rendőrőrnagy hozzátette azt is, a mesterséges intelligencia térhódításával egyre nehezebb a védekezés a csalók ellen.

– Manapság talán nincs is olyan ember, akiről ne találnánk videót az interneten. Annak hanganyagát használva bármilyen szöveget képesek felmondani a csalók, így akár bajba jutott szerettünknek is kiadhatják magukat. Ez korántsem a jövő zenéje, a jelenünk része. Az ilyen típusú csalás kivédésére használhatunk családi jelszót, különleges beköszönést telefonon. Legyünk résen!

A Kisfaludról érkező Zsámbokiné Buday Anna is résen volt, mikor telefonon próbálták átverni.

– Felhívtak, hogy nyertem, és adjam meg az adataim, számlaszámom. Mivel nem játszottam semmit, így nem is nyerhettem. Asztali gépet használok, a megszokott programokat kizárólag, nem kalandozom.  

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában