23 órája
Tanzániában tizedszer: a halászi gépészmérnök az Oroszlánkirály nyelvét tanulja
Kikerülök ilyenkor az itthoni taposómalomból, az európai stresszes életmódból – magyarázza nem mindennapi vonzalmát az afrikai kontinens iránt a halászi Papp Zoltán, aki 2017 óta tízszer járt már Tanzániában önkéntesként. A Tanzániában szerzett élményeiről kérdeztük a halászi gépészmérnököt, aki épített már kézikocsikat több méretben, napelemes áramforrást, hintaállványokat és focikaput, de vitt bringát és a szerelést is megtanította az ott élőknek.
Az AfricroozE bringák egy német alapítványtól kerülnek Ugandába, Kenyába és Tanzániába, itt a Dar es-Salaamban működő csomagküldő kisvállalkozás tagjaival találkozott Papp Zoltán.
Gyerekkorában nagy lelkesedéssel falta az afrikai témájú könyveket és álmodozott arról, hogy egyszer majd csak kijut a kontinensre. Ez jóval később, hét éve sikerült neki először, amikor Tanzániában járhatott. Aztán már nem volt megállás, itthon képzésekre, konferenciákra járt, dolgozott a saját teherbringás projektjén és ezután többször önállóan is ellátogatott az országba az első útján szerzett kapcsolatok segítségével. Papp Zoltán 2023 decemberében egy hetet töltött a Twende szociális foglalkoztató-műhelyben, ahol segített az iskolásoknak és fiataloknak tartott, kreativitást fejlesztő, problémamegoldásra ösztönző foglalkozásokon. Azon túl, hogy nagyon jól érezte magát, hamar barátként és teljes értékű tagként tekintettek rá.
Tizedszer járt Tanzániában
– Tanzániába először 2017-ben egy humanitárius szervezettel jutottam el, az akkor szerzett kapcsolataim révén sikerült visszamennem azóta többször is.
- Idén tizedszer járt a kelet-afrikai országban.
- A hazánknál tízszer nagyobb ország viszonylag biztonságos és az infrastruktúrája is egész jó, az itthonitól eltérő körülmények és élmények teszik számomra különlegessé.
- Rendszeresen a komfortzónáján kívülre kerül az ember, de teljesen nem tudom megmagyarázni, mi visz újra és újra vissza – kezdte beszélgetésünket a halászi Papp Zoltán, aki gépészmérnök, és a dunaszigeti Pisztráng Kör munkatársa.
- A fekete kontinensen szerzett élményeiről szívesen tart beszámolókat: önkéntesként olyan helyekre is eljutott, ahová turistaként kevésbé lenne lehetőségünk.
Túravezetőként visszatérne
– A tizedik utamon a Vöröskereszt vármegyei szervezetével sikerült eljutnom egy észak-tanzániai menekülttáborba, ahol mintegy százharmincezer ember – főként burundiak és kongóiak – él kunyhókban. Generációk nőnek itt fel, különösebb életcél nélkül, hiszen ezen a helyen nincs semmilyen munkalehetőség. Huszonkét nemzetközi szervezet tartja fenn a tábort. A kórházi részen találkoztam számos olyan huszonéves lánnyal, akik már itt születtek. De jártunk hegyi kórházban, alapítványi iskolában is, ahová adományt vittünk – avatott be Zoltán.
– Több tervet is dédelgetek: az egyik ilyen, hogy jövő februártól túravezetőként térek vissza Tanzániába. A saját teherbringa-projektemről sem mondtam le, felmerült, hogy Csádban folytassam, illetve egy német, elektromos bicikliket gyártó céggel is tárgyalok – részletezte.
Az európaitól eltérő életfelfogás
Hozzátette: a tanzániaiak nagyon másként gondolkodnak a pénzről, erkölcsösségről, bár fontos számukra a vallás. Tapasztalata szerint belenőttek abba, hogy segélyeket kapnak, s a legtöbben napról napra élnek, de a jég hátán is megélnek.
– Hiszem, hogy az a legjobb segítség, ha bevételt generálunk a helyieknek, illetve fontos az is, hogy a túránkon részt vevőket próbáljuk kicsit elgondolkodtatni és kimozdítani a komfortzónájukból. A személyes motivációmhoz tartozik még, hogy az afrikai tapasztalataim segíthetnek jobban megérteni a világot, és ezáltal felkészülni a jövőbeli kihívásokra. A jelenlegi negatív folyamatok miatt, mint a klímaválság – amit szerintem elbuktunk –, a háborúk, a populizmus és szélsőségesség erősödése miatt egyre fontosabb lesz rendelkezni ezzel a tudással –
vélekedett Papp Zoltán.
Az Oroszlánkirály nyelvét tanulja
– Tanzánia előnye, hogy egykori angol gyarmatként sok helyen beszélik a világnyelvet, így könnyebb kommunikálni. A hivatalos nyelv a szuahéli, melyet pár hónapja tanulok. Az Oroszlánkirályból ismertem már kifejezéseket, s most online nyelvleckéket is veszek egy Budapesten élő tanzániai férfitól. Ezek az órák is olyan jó hangulatban, nevetéssel telnek, ahogy Afrikában is éreztem magam – búcsúzott Zoltán.