Egészségmegőrzés

2 órája

Sózzunk, vagy ne sózzunk? - Folytatódott a Soproni Nyugdíjasegyetem

Dr. Bíró Kinga, a Soproni Erzsébet Oktatókórház és Rehabilitációs Intézet, Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztályának főorvosa Védd a veséd - avagy mivel védjük és mivel károsítjuk a veséinket címmel tartott előadást a Soproni Nyugdíjasegyetem legutóbbi előadásán. 

Bódvai Ildikó

A főorvos azt mondta, fontos beszélni a vesénk egészségének megőrzéséről, illetve arról, hogy mivel tudjuk javítani az állapotát. Már csak azért is, mert a helyzet meglehetősen aggasztó. Minden tizedik európainak, minden ötödik magas vérnyomásban szenvedőnek és minden harmadik cukorbetegnek beteg a veséje, de a többségük nem is tud róla! Jelenleg  Magyarországon másfél millió ember él csökkent veseműködéssel, évente 250-300 vese transzplantációt hajtanak végre és 6500 beteg éli az életét művesekezeléssel.

A rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünkért - hangzott el az előadáson.
Fotó: Szalay Károly

Ezután a vesefunkciók vizsgálatának történeti fejlődéséről beszélt. Hangsúlyozta, hogy napjainkban a vizeletmintákon túl képalkotó módszerekkel, kontrasztanyagos és izotópos vizsgálatokkal is képet kaphatunk e fontos szervünk állapotáról. Képekkel illusztrálva mutatta be a bab alakú páros szervünk felépítését, ami a hashártya mögött a gerinc két oldalán a háti-ágyéki szakaszon helyezkedik el. A vese funkcionális egysége a nephron, aminek fejlődése a terhesség 36. hetére fejeződik be. Száma felnőttekben hozzávetőlegesen 800.000-1.000.000. A több nephron véd a magasvérnyomástól és a veseelégtelenségtől. 

A vese az emberi szervezetben a vér tisztításáért felelős. Részt vesz a vérnyomás szabályozásában, az anyagcsere folyamatokban, a D vitamin termelésben, serkenti a vörösvértestek termelődését. 

Dr. Bíró Kinga, a Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet, Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztályának a főorvosa a vese működéséről tartott előadást.

Sózzunk, vagy ne sózzunk? - hangzott el a kérdés

- Ne sózzunk! Használjunk minél kevesebb sót az ételeinkhez, az asztalra pedig ne is tegyük ki a sótartót! - tanácsolta a főorvos. Hozzátette, a veseelégtelenség megelőzése érdekében igyunk naponta minimum két liter vizet, nagy melegben még többet! Gyermek és időskorban ez különösen fontos. Krónikus veseelégtelenség esetén tartsuk az előírt diétát. A vesét károsíthatja a koraszülöttség, az elhízás, a magasvérnyomás és a cukorbetegség. Fontos tudni, hogy a cukorbetegség a művesekezelések első számú oka. Dr. Bíró Kinga beszélt még az energiaitalok, a testépítés során használt szteroidok és a túlzott fehérjebevitel káros hatásairól. A szükségesnél nagyobb mennyiségű D vitamin veszélyeire is felhívta a figyelmet. Végezetül pontokba szedte a legfontosabb intelmeket.

  1. Tartsa fitten és aktívan saját magát! Mozogjon és tegyen egészségügyi sétát!
    2. Rendszeresen ellenőrizze vércukor szintjét!
    3. Ellenőrizze vérnyomását!
    4. Étkezzen egészségesen és vigyázzon testsúlyára!
    5. Igyon megfelelő mennyiségű, naponta minimum két liter vizet! 
    6. Ne dohányozzon!
    7. Ne használjon rendszeresen vény nélkül kapható gyógyszereket!
    8. Ellenőrizze vesefunkcióját, főleg magas kockázat esetén. Ide tartozik a cukorbetegség, a magasvérnyomás, a túlsúly és a vesebetegség a családban.
sózzunk
Molnár Gábor.

A nyugdíjasegyetem hűséges hallgatóját, Molnár Gábort kifejezetten érdekelte a mai téma. Azt mondta, nagyon alattomos, kínzó betegség a vesekő. Minden információ hasznos a megelőzéséhez.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában