2 órája
Soproni Nyugdíjasegyetem - Hogyan csökkenthető az ökológiai lábnyom?
A Soproni Nyugdíjasegyetem legutóbbi előadásán dr. Polgár András, az Erdőmérnöki Kar, Környezet- és Természetvédelmi Intézetének egyetemi docense arról értekezett hogyan csökkenthető az ökológiai lábnyom? Egyben bemutatta a Soproni Egyetem "zöld" stratégiáját.
Bolygónk jövője a tét! A 24. órában, annak is az utolsó percében vagyunk, s benne egy pillanat a mi életünk, ha a Föld fejlődéstörténetét nézzük. A világhírű tudós, Teller Ede azt mondta: "Az emberi faj kipusztulása azért fog bekövetkezni, mert érzelmileg képtelen megérteni az exponenciális függvényt!" De miért is fontos az exponenciális függvény? Azért, mert minden "elfogyasztott" energiához annak a sokszorosát kell felhasználni. Növekszik a népesség, a GDP, a vízfelhasználás, a megtermelt élelmiszerek mennyisége, a gépjárművek száma, a CO2 kibocsátás és sok minden más, ami hosszú távon nem tartható fenn - hangzott el a Soproni Nyugdíjasegyetem előadásán.
- Egyre gyorsabban történik minden. Most értünk el oda, hogy a kutatók korábbi vészjelzéseit, számításait már a társadalom is érzékeli
- mondta az előadó. A lineáris, vagyis a hagyományos gazdasági modell, amelyben az erőforrásokat kitermelik, feldolgozzák, termékeket állítanak elő belőlük, majd azokat elhasználják és kidobják, hosszú távon nem fenntartható. A körkörös gazdaság koncepciója a fenntartható fejlődés egyik fontos eleme. Lényege, hogy a termékek életciklusát minél jobban meghosszabbítsuk és ezáltal lehetővé tegyük a minél kisebb új anyag- és energiaráfordítást. A végső cél a keletkezett hulladék nulla szintre csökkentése, ami egy olyan rendszert jelentene, amelyben a termékeket megjavítják, felújítják, vagy új célokra használják.
Ennek viszont ellene dolgozik a "növekedési kényszer". Holott a végtelen növekedés, egy véges bolygón nonszensz!
Az emberiség jelenlegi éves energiaszükségletének (600 Exajoule) jelentős részét - mintegy 200 Exajoule-t -, a globális élelmiszerigény nagyüzemi körülmények közötti megtermeléséhez és a fogyasztókhoz való eljuttatásához használják fel. A bonyolult ellátási folyamat végén az energia nagy része hulladékhővé alakul! A hulladékhő és az üvegházgáz mennyiségének növekedése miatt pedig egyre melegszik az éghajlatunk.
Soproni Nyugdíjasegyetem: Mit jelent az ökológiai lábnyom?
Az előadó beszélt arról, hogy mit jelent az ökológiai lábnyom, mik az összetevői és mely tevékenységeinkkel befolyásoljuk Földünk állapotát. A beépített terület, a termő- és legelőterület, a halászat, az erdőhasználat és a fosszilis tüzelőanyagok aránya mind, mind fontos összetevő. Az ökológiai lábnyomot 1960-tól számítják, jelenleg világméretben 1,8 bolygónyi erőforrást használunk fel. Minden országra, minden területre jellemző a túlfogyasztás, a legnagyobb fogyasztó az USA és Ausztrália.
Polgár András az ünnepek közeledtével feltette a kérdést: karácsonyfa, vagy műfenyő?
Mint kiderült,
- egy élőfenyő tized annyi környezeti hatással bír, mint egy műfenyő,
- tehát célszerűbb az élőt választani.
Ezután beszélt a tűzifával való égetés karbonlábnyomáról, ami jóval kedvezőbb, mintha földgázzal fűtenénk.
Előadásának végén a Soproni Egyetem, mint "zöld egyetem" fenntarthatósági modelljét mutatta be. Elmondta, hogy a fenntarthatósági világrangsorban a 130. helyet foglalják el, itthon pedig a harmadikat. Az értékelés szempontjai között szerepel az elhelyezkedés és az infrastruktúra, az energiafelhasználás és klímaváltozás, a hulladék- és vízgazdálkodás, a közlekedés, valamint az oktatás és kutatás. Beszélt a botanikuskertről, végül vázolta az egyetemfejlesztési mestertervet.
Bolgár Józsefné, a nyugdíjasegyetem hallgatója aktív korában a növénytani tanszék adjunktusa volt, a botanikus kertben dolgozott. Most örömmel hallgatta a fejlődésről szóló pozitív beszámolót. - Jó érzés, hogy nemcsak múltja, hanem jövője is van a Soproni Egyetemnek - mondta.