2024.10.29. 16:18
Száz éve négy testvér egyszerre kötött házasságot Halásziban
Különleges eseménynek szolgált helyszínéül száz éve Halászi: 1924. október 29-én négy testvér egyszerre mondta ki a boldogító igent, ketten közülük további érdekességként szintén testvérekkel kötöttek házasságot. Száz év után emlékezünk.
Fotó: Kerekes István
Nem mindennapi ünnepet ültek száz éve a halászi Litresits-háznál: egyszerre három nővér és egy fiútestvér kötötte össze életét párjával, közülük ketten szintén testvérek voltak. A különleges lakodalomról még a korabeli sajtó is beszámolt. Szerkesztőségünk figyelmét Süli Józsefné Pintér Anikó, a Halászi Hagyományőrző Egyesület korábbi elnöke hívta fel, aki férje családja révén érintett az eseményben.
Száz éve történt: fénykép is őrzi az emlékét
– Egy régi, családi ereklyeként őrzött fénykép tanúskodik az ominózus négyes esküvőről. Rajta a négy jegyespár mellett az örömszülők, a násznagyok és a két vőfély látható. Nagy szenzációnak számított akkor is egy ilyen esemény, hogy egy családban négyes esküvőt és lakodalmat tartottak. Erről a Moson Megyei Lapok is beszámolt – mesélte Süli Józsefné, aki mint elmondta, kérdezgetett, kutakodott a lakodalom menetéről, melyet az apró mozaikokból sikerült összeraknia.
– Férjem édesanyjáék négyen, az ő nővére, bátyja és húga házasodtak a Litresits családból, apósom és nővére a Sülyi családból – mutatott rá.
Litresits József és Hauk Örzse 29 éves Mária lánya Illés Péterrel kelt egybe, a 22 éves István nevű fia Sülyi Ilonával, a 20 éves Janka Sülyi Ferenccel, míg a 16 éves Ilona Kolos Jánossal. Míg a Litresits örömszülők tehát négy gyermekük boldogságának örülhettek, Sülyi János és Egyed Julianna kettőnek.
Családfői döntés
A saját földjükön gazdálkodó, nem túl vagyonos, csak módos családoknak is nagyon meg kellett gondolni, hogy mekkora kiadásokat bírnak el anélkül, hogy adósságokat halmozzanak fel. Ez vezette Litresits papa gondolkodását, akinek négy gyermek kiházasításáról, az egyik fiú taníttatásáról, meg még két másik gyermek sorsáról kellett gondoskodnia. A négyek közül a legidősebb lány már javában eladósorban volt, a legfiatalabbat meg erősen kérte a jövendőbelije. A másik kettő is az egybekelést fontolgatta. Legyen meg egyszerre mind a négyé, legalább egy gonddal lezajlik a lakodalom! – hozta meg az okosnak vélt bölcs döntését a családfő. A hely nem volt kérdéses, hiszen az akkori hagyomány szerint a lányos háznál tartották a mulatságot. A násznagyokat a rokonságból hívták, vőfélyeket a vőlegények fogadtak. A meghívott vendégek gallérjára, ruhájára egy-egy szál rozmaringot tűztek a nyoszolyók a lakodalmas háznál, jelezve a vendégkörbe tartozást.
Szokások száz éve
Süli Józsefné kutatásai szerint az ételek főzése, készítése nagy munkát jelentett: a készülődés hetében az asszonyok levestésztát gyúrtak, metéltek, tyúkokat, libákat kopasztottak, megejtették a disznóvágást is. Sült hús, libapecsenye mellé rizsből és aprólékból készült ludaskása, krumplisaláta illett. A süteménydivat is különbözött a maitól: kuglófot, kulcsos kalácsot sütöttek, amiből a leskelődőknek is jutott. A párokat Nusszer József plébános adta össze a helyi templomban, s a vacsorával, majd a menyasszonyi tánccal kezdetét vette a hajnalig tartó mulatozás.
A megsárgult fotográfia mellett a nagy esemény tárgyi emléke a Litresits Janka és Sülyi Ferenc által nászajándékként kapott ólomkristály tál, melyet a Süli házaspár ma is féltve őriz.