2024.08.29. 08:38
A bahreini koronaherceggel együtt versenyző lovasok tréningeznek a győrújbaráti domboldalakon
Bár kevesen tudnak róla, a győrújbaráti Feketéné Wachtler Katalin és csapata nemzetközi távlovas versenyeken szerepel eredményesen. A múlt hét végén 120 kilométeres távon Samorinban győzedelmeskedtek. Szombaton indulnak Franciaországba, ahol a felnőtt világbajnokságon 160 kilométeren, majd rá két hét múlva Szardíniára ahol a junior Európa bajnokságon vesznek részt.
Az augusztusi kánikulában némi felzúdulást okozott a győrújbarátiak egyik közösségi oldalán, hogy lovasok vonultak végig a településen. Többen állatvédők után kiáltottak, leszedték a keresztvizet az amúgy ugyanabban a hőségeben lovon ülő emberekről, mondván: állatkínzás, hogy a 35 fokban egyáltalán kihozzák a lovakat. Az egyik lovas válaszában elmondta: talán nem tudják az itt élők, hogy ezek nemzetközi eredményekkel bíró sportlovak, akik sokkal nagyobb terheléshez szoktak, csakúgy, mint lovasaik.
Ebből is látszik, hogy vannak sportágak amelyekről csak keveset, vagy semmit sem tudunk, pedig itt dolgoznak a szomszédságukban. Vagy tán hallott valaki arról, hogy amíg a legtöbben a strandon pihentünk a hosszú hétvégén, addig két fiatal hölgy, Fekete Patrícia és Márkus Rozina Samorinban 120 kilométeres távlovas versenyt nyertek a 30 fok feletti hőmérsékletben? Patricia Glaz Petites Licsivel a felnőttek versenyét, Rozina Dirhammal a juniort, majd másnap a 100 kilométert egymást először segítve, majd egy szuper hajrában egymás között eldöntve a versenyt Patricia Szepivel első, Rozi Lodijivel második helyezést ért el.
Két nap alatt 220 kilométert teljesítettek a lányok fejenként.
A sokkorói dombvidék kitűnő feltételeket nyújt a lovasoknak terepeivel, talajával, levegőjével, nem véletlen, hogy Győrújbaráttól Tényőig egymást érik a lovardák. Itt talált megfelelő helyet a hobbilovas, Feketéné Wachtler Katalin is lovaiknak. Lánya, Patrícia kezdett először lovagolni, aztán versenyezni a távlovaglás versenyszámban, ami tulajdonképpen a lovak maratonija. Egyre sikeresebb, nemzetközileg jegyzett versenyző lett. A 2009-ben Magyarországon megrendezett junior világbajnokságon a harmadik helyezett magyar csapat ragja volt, egyéniben pedig a hatodik helyen végzett.
Felnőttként a legjobb eredménye a tavalyi világbajnokságon a 18. helyezés Zizi nevű lovával.
A lányom, Patrícia sikeres lett ebben a sportágban, így aztán sorra hozták ide a lovakat. Az itt álló lovak nagy része sajátunk, a másik része külföldi tulajdonban van. Mi tartjuk, tréningezzük őket, tulajdonosaik pedig a versenyeznek velük, így mintegy 16 ló vesz részt aktívan versenyeken
– mondta látogatásunkkor Wachtler Katalin istálló tulajdonos.
– Mi ezt hobbiból csináljuk, mellette dolgozunk. Én még hatvan évesen is rajthoz állok. Annak ellenére, hogy nem olimpiai sportág, a díjugratás után ennek a szakágnak van a legnagyobb versenyző bázisa. Európában a legjobbak a franciák és a spanyolok, a legtöbb pénz pedig az araboknál van. Ebben a sportágban versenyez a bahreini koronaherceg, a dubai sejk Mohamed és az egész családja, a szaudi király. Számukra egyrészt presztízs kérdés, hogy teljesíteni tudják a távot, másrészt az, hogy meg tudják fizetni a legjobb lovakat. Mi is versenyeztünk már együtt a 2023. februárjában Abu Dhabiban megrendezett világbajnokságon a bahreini koronaherceggel, ahol ő nyert, a mi magyar tenyésztésű, magyar tréningben álló Shagya-arab lovunk Patríciával a nyergében pedig a 18. lett úgy, hogy a télből vittük el a nyárba. Ezzel csak azt szeretném érzékeltetni, hogy ezek a lovak bírják a 35 fokot. Az idén februárban is voltunk Szaud Arábiában, al-Ula-ban a szaudi király meghívására. A verseny rajtja ugyanott volt, mint az idei Párizs-Dakar egy szakaszának a rajtja. Kihívás volt, hogy reggel még hideg volt, de a levegő nappal felmelegszik akár 40 fokra is – tudtuk meg Katalintól.
A 31 éves, bár tininek látszó fiatal versenyző, Fekete Patrícia az előző évben a világranglistán 19. helyezést ért el, ami nagyon nagy eredménynek számít. Hat éves kora óta lovagol. Hetente legalább száz kilométert lovagol, naponta 2-3 órát biztosan nyeregben tölt, van, hogy két lovat is lelovagol. Mi a legjobb a távlovaglásban?
Itt alakul ki a legközvetlenebb kapcsolat a lovunkkal, hiszen naponta több órát tréningezünk, a versenyeken pedig egész nap együtt vagyunk velük, ismerjük minden rezdülésüket
– válaszolta Patrícia.