Hullócsilag

2024.08.14. 13:35

Meteorraj ragyogta be az égboltot - Soproni amatőr csillagász mesél a Perseidákról + Fotók

Minden év augusztus közepén látványos égijelenséget figyelhetnek meg azok, akik némi kitartással a nyáresti égboltot fürkészik, ugyanis ekkor tűnik fel a Perseidák meteorraj. Idén a meteorraj augusztus 11. és 13. között volt megfigyelhető fényszennyezéstől mentes helyen, amelyről Csukovits György, amatőr csillagász mesélt.

Papp Fanni

Ugyan a Perseidák csúcspontja már lezajlott, de még augusztus 20-ig feltűnhet egy-egy hullócsillag, amelyről Csukovits György részletesen mesélt. 

- A meteorrajra még biztosan lehet számítani. Az érdeklődők, ha az égboltot fürkészik még biztosan láthatják a fényes jelenséget, azonban fontos, hogy lehetőleg fényszennyezéstől mentes helyen egy ponton nézzék az égboltot, hiszen ha elfordulnak lehet, hogy az ember mögött tűnik fel egy meteor. Nem hiszem, hogy húsz percnél többet kell várni rá. Sopron környékén tökéletesen helyszín erre az alkalomra a harkai plató vagy a Fáber-rét - kezdett bele az amatőr csillagász, akinek az utóbbi napokban sikerült is lencsevégre kapni a Perseidákat.

Évente több meteorraj is megfigyelhető, sőt az év minden szakaszára jut egy, melyek között vannak olyanok, amelyek csak pár órán keresztül figyelhetők meg és olyanok is, amik napokon keresztül. 

- A Perseidák az egyik legnépszerűbb meteorraj, hiszen augusztusban figyelhető meg, amikor az időjárási viszonyok is kedveznek. A meteorraj egy üstökös pályamódosulásával kezdődik, amikor a belső bolygók gravitációja miatt vagy egy ütközés következtében olyan pályára kerül, amelynek következményeként elindul a belső naprendszer felé. Ilyenkor a Naphoz közelítve elkezd a világűr vákuumában szublimálni, és az üstökös sűrű víz-, ammónia- és szén-dioxid-jég anyaga gázzá alakul, és magával ragadja a porszemcséket is. El lehet képzelni ezt olyan gázkitörések formájában is, mint amilyen az Armageddon című filmben volt, de inkább egy szelídebb párolgás jellemző, ahol a porszemcséket teríti szét maga körül. Ezek a porszemcsék ugyanúgy az üstökös pályáján maradnak. Amikor pedig a Föld egy ilyen pályát keresztez, amikor a légkörbe belépnek az apró porszemcsék és létrejön a meteorjelenség, akkor láthatjuk tömegével a hullócsillagokat - részletezte Csukovits György.

Az amatőr csillagász kitért arra is, hogy mi a különbség a meteorok és meteoroidok között. 

- Amíg a világűrben keringenek a porszemek, addig meteoroidoknak nevezzük, és ha beér a Föld légkörébe onnantól meteoroknak hívjuk. Utóbbiak nagyon aprók, a fényességüket pedig egy tűzgömb adja, ugyanis a nagy sebességgel légkörbe lépő részecske mozgási energiája a környező levegőben egy izzó ioncsatornát hoz létre. Mi igazából a levegő reakcióját figyelhetjük meg a nagy sebességű részecskére - mondta el.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában