2024.08.01. 08:25
Kifogástalan ivóvíz Gönyűn – Ha kisebb a fogyasztás, az arzéntartalom is csökken
A múlt héten adtunk hírt arról, hogy Nagyszentjánoson 100 százalékos pályázati támogatással ivóvízminőség-javító fejlesztést célzó beruházás kezdődött, aminek köszönhetően arzénmentes vizet tudnak majd engedni a település lakói a csapokból. A fejlesztés eredményeként a gönyűi kutak helyett a szőgyei vízbázisról kapják majd a vizet. De mi a helyzet a gönyűi víz minőségével? Miért kell Nagyszentjánosra egy másik vízbázisról hozni a vizet, és miért nem kell Gönyűre? – kérdeztük a szolgáltatót, a Pannon-Víz Zrt.-t.
Nincsen egészségügyi kockázat – Gond nélkül lehet fogyasztani a csapokból folyó vizet – erősítette meg Major Gábor, Gönyű polgármestere.
Fotó: Molcsányi Máté
A vízszolgáltató társaságtól, a Pannon-Víz Zrt.-től részletes választ kaptunk.
Gönyű és Nagyszentjános ivóvízellátását a Gönyűn kijelölt vízbázison lévő 3 mély fúrású kút biztosítja. Ezek a mély fúrású kutak a ’80-as években létesültek, melyhez kiépült a vas/mangán kezeléséhez szükséges tisztítási technológia. A kutak vízminősége nem teszi szükségessé az állandó vegyszeradagolást, légbefúvást követően kavicsszűrőn vezetjük át a vizet. A kutak vízadó képessége, valamint a telep tisztítókapacitása bőven biztosítani tudja nyári csúcsok idején is a vízigényeket
– szögezték le válaszukban.
A Győrt és térségét ellátó révfalui és szőgyei vízbázisok vízminősége kiváló.
– Az üzemelő három kút közül az I. kút és II. kút vízminőségében geológiai eredetű arzén is található. Az I. kút arzéntartalma némiképp határérték feletti, viszont a II. kút esetében ez nagyon minimális. A III. kútban a II. kúthoz hasonlóan szintén minimálisan van jelen a geológiai eredetű arzén. A vonatkozó kormányrendelet szerint az ivóvíz arzéntartalmának határértéke 10 µg/l. Az I., II. kút vizeinek keverésével bőven a határérték alatt tudjuk tartani az arzén mennyiségét a hálózatba kiadott ivóvízben. A III. kút nyomóvezetéke szintén közvetlenül csatlakozik a telepi technológiához, mely időszakosan szintén keverővízként szolgál az arzéntartalom csökkentéséhez, viszont ez a kút kismértékben homokol.
Az elmúlt évek beruházásai során kiemelt figyelmet fordított társaságunk a telepi technológiára, annak kapacitásának és hatásfokának fokozására. Új hálózati szivattyúkat építettünk be. Komplett szűrőanyagcserét hajtottunk végre a szűrőtartálynál és nagyobb teljesítményű, megbízható légellátást biztosító csavarkompresszort állítottunk üzembe. Összefoglalva tehát jelenleg és várhatóan a jövőben is tudunk kifogástalan ivóvizet biztosítani az érintett településeken a jelenlegi rendszerről az igényelt mennyiségben. A Győrt és térségét ellátó révfalui és szőgyei vízbázisok vízminősége kiváló. Ezen vízbázisok megcsapoló kútjai parti szűrésűek, az arzén nincs jelen bennük. Az újonnan megépülő Győr–Nagyszentjános távvezeték növelni fogja az ellátásbiztonságot. A beruházásnak köszönhetően Nagyszentjános eleve arzénmentes ivóvizet kap, így Gönyűn is több arzénmentes ivóvíz adható ki majd a saját rendszerükből – részletezte a Pannon-Víz Zrt.
– A két falu ivóvízellátását biztosító kutakból érkező víz arzéntartalma mindig is ismert volt. Lehetőség nyílt 2017-ben arra, hogy a két falu közösen pályázzon a víz arzéntartalmának csökkentésére. Tartottunk lakossági fórumot, a lakosság a gönyűi vizet szerette volna megtartani, hiszen az adatok alapján a víz arzéntartalma mindig a megengedett határértéknél jóval alacsonyabb. A képviselő-testület álláspontja pedig az volt, hogy ha a lakosság így akarja, akkor maradjon minden a régiben, ezért nem indultunk a pályázaton – elevenítette fel a néhány évvel ezelőtt történteket Major Gábor polgármester. Végül is Nagyszentjános egyedül pályázott, s lassan el is indul az új vezeték kiépítése egy másik vízbázisról. Ha majd lecsatlakoznak a gönyűi hálózatról, a helyi kutaknak kevesebb vizet kell szolgáltatniuk.
Ha kisebb lesz a fogyasztás, valószínűleg az arzéntartalom is csökkenni fog. De aggodalomra továbbra sincs ok, egészségügyi kockázata nincsen, hiszen jócskán a megengedett érték alatt van jelenleg is
– szögezte le a polgármester.