2024.06.07. 07:02
Zöld Óvodák – A gyermekek az intézmények udvarán gyomlálnak, kapálnak és komposztálnak Győr-Moson-Sopronban – fotók
A fiatal kori szemléletformálás alapvető fontosságú, ezt segítik a Zöld Óvodák is, amelyekben a gyermekek élményekre és tapasztalatra épülő környezeti nevelést kapnak. Körképünkben vármegyénk intézményeit kérdeztük zöld erőfeszítéseikről. A Győrzámolyi Tündérrózsa Óvoda és Bölcsőde nemrég nyerte el a Zöld Óvoda címet. Ők is azon intézmények közé tartoznak, ahol az apróságok kertészkednek, kapálnak, komposztálnak és figyelnek a környezetükre.
A győrzámolyi intézmény kiemelt figyelmet fordít a természetvédelemre, a környezettudatos magatartás kialakítására, az egészséges életmód, a biztonságos és környezetbarát közlekedés fontosságára. Elindították a „Tündérrózsa” Zöld szakmai munkaközösségüket, hogy segítsék, nem csak az óvoda, hanem a szülők és a közösség közös szemléletformálását.
– A csoportokban sokat beszélgetünk a gyerekekkel, miért fontos a zöld szemlélet, mit tehetünk Földünk megóvásának érdekében. Bámulatos, hogy már mennyi ismeretük van arról, hogy miért kell lekapcsolni a villanyt, ha nincs rá szükség, hogy feleslegesen ne folyassák, a vizet, vagy hogy miért fontos a szelektív hulladékgyűjtés, és hogy ne szemeteljenek. Emellett ismereteket kapnak a természetben élő állatok, növények védelméről –mondta el lapunknak Benkőné Krankovits Melinda főigazgató.
Az intézmény kihasználja a falu adta lehetőségeket, a Mosoni-Duna közelségét. Gyakran tesznek sétákat a parton a gyermekekkel, akik nagyítóikkal, bogárvizsgálóikkal vizsgálják az állatokat, növényeket. Nemrég magaságyásokkal is gazdagodott intézményük a helyi Márton Faházak felajánlásának köszönhetően, melyeket be is ültettek a gyermekcsoportok és folyamatosan gondozzák őket. Kerültek ide vadvirágok, borsó, bab, hagyma, saláta, paprika, paradicsom, valamint különböző gyógy- és fűszernövények. Az intézmény nemrég zöld hetet szervezett a kicsiknek, de tartottak előadásokat a hulladékgazdálkodásról, lótartásról is.
– Célunk, hogy a gyermekek gondolkodjanak a környezet fontosságáról, az élőlényekről. Értsék meg a szelektív hulladékgyűjtés, újrahasznosítás fontosságát, alkalmazzák a mindennapokban. Tudjanak egyszerű energiatakarékossági módszerekről, ismerjék meg a természetben előforduló jelenségeket, évszakokat. A gyermekek nyitottak és befogadóak, ők ebben az életkorban a legfogékonyabbak, legformálhatóbbak –tette hozzá a főigazgató.
A Gyömörei Gesztenyés Óvoda–Bölcsőde Kajárpéci Telephelye tavaly nyerte el első alkalommal a zöld óvoda címet. Gerencsérné Nagy Andrea igazgatóhelyettes lapunknak elmondta: célunk, hogy gyermekeink már kisgyermek korban magukba szívják a környezet szeretetét, mi pedig tudatosan készítsük fel őket a fenntartható életre.
– Fontosnak tartjuk, hogy a hozzánk járó gyermekek és szüleik tiszteljék a természetet, növényeket, állatokat. Céljaink megvalósulása érdekében változatos, játékos és motiváló tevékenységeket szervezünk, amiben a szülők is aktív szerepet vállalhatnak. Intézményünk számára az egyik család akváriumot ajánlott fel, míg másoktól halakat, növényeket, kavicsot, az óvodakert szépítéséhez virágokat, virághagymákat, bokrokat és kis fákat kaptunk a szülőktől. A búcsúzó nagycsoportosaink és szüleik madárodút, madáritatót, és madárhatározót adományoztak az óvodának –fogalmazott az igazgatóhelyettes.
Zöld óvodák – aranyos fotókon mutatjuk a kertészkedő apróságokat
Zöld óvodák – aranyos fotókon mutatjuk a kertészkedő apróságokat.
Fotók: Molcsányi Máté, Kerekes IstvánHozzátette: takarékoskodunk az energiákkal (a vízzel, az elektromos árammal) felfogjuk az esővizet, melyet öntözésre használunk, kicseréltük a fényforrásainkat, az új csapjaink már perlátorral felszereltek. Minden évben szervezünk a faluban papírgyűjtést. Óvodánkban helyet kapott egy elemgyűjtő, valamint évente négy alkalommal szállíttatunk el elektronikus hulladékot.
Több mint tíz éve lett örökös Zöld Óvoda a mosonmagyaróvári Vackor Óvoda, mely saját zöld programmal is rendelkezik „Hóha hó fára mászni vóna jó” címmel. A mosonmagyaróvári képviselő-testület a nevelési intézmény munkáját Környezetvédelmi Díjjal is elismerte nemrég.
- Kertészkednek, komposztálnak
- Virágoskert, fűszerkert
- Halastó, terráriummal
– Mivel tevékenység központú óvodai programmal dolgozunk, ennek jó kiegészítése a zöld programunk, melyet minden csoportban alkalmazunk. Az óvodások kis kertünkben ültetnek, gyomlálnak, öntöznek, kapálnak, gereblyéznek, figyelik a növények fejlődését. Van virágoskertünk, melynek szépítésében a szülők is sokat segítenek, fűszerkertünk. Komposztálóval is rendelkezünk: a zöldség, gyümölcs feldolgozásakor a keletkezett hulladékot komposztáljuk, majd az így keletkező komposztot újra felhasználjuk a kis kertben –avatott be Tibáné Kalocsai Zita, a mosonmagyaróvári Vackor Óvoda vezetője.
A vackorosok rendelkeznek halastóval, terráriummal, benne a gyerekek által etetett óriáscsigákkal, kint az udvaron megtalálhatóak madárodúk, lepkeház, rovar hotel, sünlak és gondoskodnak a madarak téli-nyári védelméről is.
– A barkácsoláshoz szinte minden héten újra hasznosítunk kartondobozt, vécépapírgurigát, flakont, fonalat, anyagokat vagy kupakokat. Mindennapjaink során megjelennek a Jeles napok: az állatok-, a Föld, a víz, a madarak és fák napja, begyűjtjük a bodza- és hársvirágot, melyet később felhasználunk, kompótot készítünk, folyamatosan új növényekkel ismertetjük meg a gyermekeket. Gyümölcsfákat is ültetünk – sorolta az óvodavezető.
Kiemelte még, hogy fontosnak tartják az óvodás korosztálynál a zöld szemlélet kialakítását. Az egészséges életmód, a mozgás, a helyes táplálkozás is mind kiegészítője az óvodai környezeti nevelésének, melyre minden óvoda kiemelt hangsúlyt fektet. – Bolygónk védelmet nem lehet elég korán elkezdeni! – fűzte hozzá a Vackor Óvoda vezetője.