2024.05.20. 11:27
Feltárultak a pannonhalmi bazilika titkai a főapát és egy építész vezetésével - Fotók
Egyedülálló programmal várta a Pannonhalmi Főapátság pünkösdvasárnap a látogatókat. Maga a pannonhalmi főapát, Hortobágyi T. Cirill és a nemzetközi hírű, Ybl-díjas építész, Gutowski Robert vezette körbe a nyolcszáz éves bazilikában az érdeklődőket "Az én bazilikám" elnevezésű programsorozat részeként.
Fotó: Molcsányi Máté
A bencés közösség 2024-ben ünnepli a pannonhalmi szerzetestemplom, a Szent Márton-bazilika középkori felújításának és felszentelésének 800. évfordulóját. A centenáriumra a Főapátság számos különleges programot szervez, „Az én bazilikám” rendhagyó tárlatvezetés is ezek sorába tartozik.
A sétákon a szerzetesközösség egy-egy tagja, valamint a kulturális, a művészeti, a tudományos és az egyházi élet országosan ismert és elismert képviselői együtt kalauzolják a vendégeket nemcsak a templom évszázados falai között, hanem saját szívük mélyére is. A résztvevők így a bazilikán túl a szűkebb és tágabb értelemben vett bencés család tagjait is személyesen megismerhetik saját történeteiken keresztül.
A nagy sikerű pannonhalmi „Az én bazilikám” programsorozat harmadik, május 19-i házigazdája Hortobágyi T. Cirill főapát csaknem fél évszázada, 1977 óta kötődik Szent Márton hegyéhez. 2018 óta pannonhalmi főapát, az első apát, számos fiatal szerzetes nevelője, sok bencés diák és öregdiák lelkiatyja. Egyik kedves tanítványa Gutowski Robert építész is. Az ő életének iskolás kora óta meghatározó része Pannonhalma. Kötődését nemcsak az itt töltött diákévek jelentik, hanem maradandó és nagyszerű kortárs építészeti alkotások, mint a Pannonhalmi Bencés Gimnázium díszterme vagy éppen a domboldalba simuló modern tornacsarnok.
Cirill főapát és Gutowski Robert pünkösdvasárnapi vezetésükön a bazilika megújulásait helyezték előtérbe
A templom 2012-es felújítása az itt élő szerzetesközösség és John Pawson építész közös munkájának eredménye. A séta a 13. és 21. századi építészet találkozási pontjain és a templom imádkozó közösségét alkotó bencés szerzetesek szempontjain vezetett végig.
Pünkösdi bazilikajárás Pannonhalmán
Fotók: Molcsányi MátéGutowski Robert a 12 évvel ezelőtti bazilika felújításról beszélt, ami a hazai építészetben egy kiemelkedő, példaadó pillanat volt.
– A kelet-európai országokban elfelejtettünk jól templomot építeni a kommunista diktatúra alatt. A templom nagyon fontos funkciót lát el: a liturgiát, a szent cselekményeket fogadja be, aminek szabályai, hagyományai vannak. A II. Vatikáni Zsinat a liturgiában is rendkívül sok újítást hozott. A kortárs építészet gyakran elköveti azt a hibát, hogy a barokk templomok átalakításait veszi modellnek és az új templomok nagyrészt ezek alapján épülnek. Pannonhalma újat hozott abban, hogy a szerzetes közösség hosszú évekkel a bazilika rekonstrukciója előtt elkezdte végiggondolni, hogy mit jelent számára ez a templomtér, hogyan szeretné használni az elkövetkezendő időszakban. Létrejött a Bazilika Műhely, amely szerzetesekből, szakértőkből, építészekből, művészettörténészekből állt. Hosszú időn keresztül készült egy program, amely a tervezés alapja lett, és felkérték a világhírű John Pawson építészt, hogy tervezze meg számukra ezt az átalakítást az elképzelésük szerint. Ebben volt példaadó a bazilika felújítása, s ennek az eredménye, hogy máshol is a közösségek tudatosabban vágnak bele a liturgikus tereik felújításába – szögezte le az építész.
A látogatók ezután azt az utat követhették, amit a szerzetesek is bejárnak. A várakozás napfényes teréből bejutva a 800 éves templomba, végigjárhatták az összes szintet, kezdve a keresztelő kúttól egészen a szentélyig, majd Cirill atya egy kis szörp és levendulás puszedli melletti közös beszélgetésre hívta a vendégeket.