2023.07.19. 14:18
Szenzációs Olvasói fotók! Tüzes mammák ragyogtak a naplemente fényében a Szigetköz felett
A kedd esti órákban igazi felhőparádéban gyönyörködhetett az, aki felnézett az égre a Szigetközben a naplemente idején.
A jelenség kialakulására többféle tudományos magyarázat is létezik: a legelterjedtebb szerint a dudorokat létrehozó felhőzetben kisebb skálájú leáramlások indulnak meg, amelyek belesüllyednek a felhőzet alatti szárazabb légrétegbe. Fotó: Deák István
A kedd késő délután átvonult zivatarok mögötti a felhőzetben, a csapadék elvonultával emlőszerű kidudorodások jelentek meg, viszonylag nagy számban, csaknem a fél eget elfoglalva. A felhőalakzatot, amit idegen szóval mammáknak (vagy mammatusnak) nevezünk, viszonylag hosszú időn keresztül meg lehetett figyelni, amelyet még a lenyugvó nap is megfestett, így egy igazán szemet gyönyörködtető látványt idézett elő, melynek én magam is hosszú ideig szemtanúja lehettem itt a Szigetközben a lipóti Holt-Dunánál, ahova szintén ismételten Hédervárról mentem át kerékpárral - írta Tudósítónk, Deák István.
Tüzes mammák ragyogtak a naplemente fényében a Szigetköz felett - Deák István
A jelenség kialakulására többféle tudományos magyarázat is létezik: a legelterjedtebb szerint a dudorokat létrehozó felhőzetben kisebb skálájú leáramlások indulnak meg, amelyek belesüllyednek a felhőzet alatti szárazabb légrétegbe. A szárazabb levegővel való keveredés párolgást indít be, ami az extra hűlés miatt további süllyedést eredményez, a lefelé irányuló mozgás pedig magával rántja a felhőzet anyagát. Leggyakrabban zivatarok üllőjében figyelhető meg a nyári félévben, de ritkábban kialakulhat közép- vagy alacsonyszintű felhőzetből a hidegebb évszakokban is. Kedd este a naplemente idején pont az utóbbi eset valósult meg.