2023.04.20. 19:06
Példaképeket mutatnak a hátrányos helyzetű fiataloknak az Élet-Cél programon Győrben
"Fiatalon Isten nevét inkább csak káromkodásokban, használtam, úgy éreztem levette rólunk a kezét, hogy én csak álmodhatok Istenről" – mesélt életútjáról Orsós Zoltán plébános.
Orsós Zoltán celldömölki plébános közel nyolcvan meghívott vendégnek, közöttük a rendőrség vezetőinek és a gyermekvédelem területén dolgozó szakembereknek mesélt életútjáról.
Fotó: Huszár Gábor
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya második alkalommal rendezi meg Élet-CÉL nevű programját mellyel hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok elé szeretnének olyan példaképeket állítani, akik hasonlóan nehéz helyzetből indultak az életben. A tavalyi első alkalommal Horváth József roma származású rákkutatót hívták meg vendégként. A fiatalok és a tanárok részéről is annyi pozitív visszajelzés érkezett, hogy idén egy újabb kiemelkedő előadót Orsós Zoltán celldömölki plébánost hívták meg az eseményre. Az első napon, csütörtökön közel nyolcvan meghívott vendégnek, közöttük a rendőrség vezetőinek és a gyermekvédelem területén dolgozó szakembereknek mesélt életútjáról.
A győri rendőrök Élet-Cél programjában Orsós Zoltán plébános mutat példát a hátrányos helyzetű fiataloknak
Fotók: Huszár Gábor– Egy zalai kis faluban születettem egy putriba. Nyolc testvérem volt, apám szinte folyamatosan börtönben volt, édesanyám próbált minket valahogy eltartani. Már az óvodában se akart velem senki játszani, mert „barna a bőröm”. Utáltam a világot és utáltam magamat. Az alkohol, a drog és a verekedések mindennaposak voltak az életemben mindenki félt tőlem – mesélt fiatalkoráról Orsós Zoltán.
– Tudtam Istenről, de sose éreztem közel magamhoz. Fiatal koromban egyik osztálytársam rák beteg lett, imádkoztam a gyógyulásáért, mégis meghalt, majd egy leukémiás anyukáért imádkoztam, de akkor sem sikerült. Úgy éreztem Isten csak egy álom a számomra. Az életem egyik fordulópontja volt, mikor az éjszaka arra ébredtem, hogy a nővérem anyámmal a konyhában zokog, a ruháit tépettek voltak, megerőszakolták. Akkor eldöntöttem, bosszút állok érte. Másnap régi vacak tévénken néztem egy filmet egy bíróról, értette a dolgát, én pedig úgy gondoltam „Ez az, én is bíró leszek és elkapom majd azokat, akik bántották a nővéremet”. Gyerek fejjel arra jutottam, hogy egy bíró okos ember, szóval, ha az akarok lenni tanulnom kell. Onnantól folyton tanultam, emiatt többször meg is vertek. Felénk nem volt divat a „stréberkedés”.
Időközben a családomtól is el kellett válnom, úgy éreztem nem tartozok sehova. A sok nehézség közt azonban ott vannak azok a különleges pillanatok, amik megtartottak. Mikor általános iskolai tanárnőm, látva, hogy mindig egyedül vagyok, megpuszilta a homlokomat és órán maga mellé ültettet a tanári asztalhoz, életemben először úgy éreztem különleges vagyok. Amikor egy idős hölgy süteményt hozott nekünk puszta figyelmességből, rájöttem, hogy van kedvesség a világban. A középiskolában én voltam az egyetlen cigány, így amikor lopás történt mindenki rám gondolt. Néhány barátom azonban kiált értem és megkeresték az igazi tettest. Az utolsó évben a pályaválasztási napra érkező karmelita pap pedig meglátta bennem a gyűlöletet és egy másfél órás beszélgetést követően olyan megkönnyebbülést éreztem mikor kijöttem az irodája ajtaján, mint soha előtte életemben. A pappá válásom sok szépséget és nehézséget tartogatott, a felszentelésem előtt rosszindulatú daganatot találtak a koponyámban. Azt hittem ez a vég a számomra, azonban Győrben sikerült megműteniük. De közben rájöttem, hogy Isten mindig itt volt velem, nem Istent kerestem igazából, hanem saját magamat.
A szakmai napot Mága Zoltán hegedűművész meglepetéskoncertje zárta. Orsós Zoltán plébános a következő napokban több középiskolába is ellátogat majd, ahol a fiataloknak mesél majd arról, hogy a nehézségek ellenére is megéri a jót választani.